Zamknij

Najważniejsze dokumenty przy zakupie mieszkania

14:01, 30.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:01, 30.01.2023

Trudno zrozumieć osoby, które przy zakupie mieszkania nie poświęcają odpowiedniej ilości czasu na zapoznanie się ze wszystkimi informacjami, a przy odbiorze kluczy nie sprawdzają dokładnie stanu nieruchomości. W końcu taki zakup w większości przypadków oznacza konieczność zaciągnięcia kredytu na 20-30 lat. Lepiej więc upewnić się, że wszystko zostało prawidłowo wykonane, a dokumenty nie zawierają żadnych błędów.

  1. Istotne dokumenty przy zakupie mieszkania
  2. Kupno mieszkania: rynek pierwotny czy wtórny?
  3. Pomoc przy zakupie mieszkania

Jeżeli zastanawiasz się, jakie dokumenty przy zakupie mieszkania należy sprawdzić ze szczególną uwagą, poniżej znajdziesz sprawdzone porady. Dowiesz się również, dlaczego podczas zakupu mieszkania warto skorzystać z pomocy specjalisty od odbiorów. Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi o zakup mieszkania z rynku wtórnego, czy też doszło do zawarcia umowy sprzedaży mieszkania z deweloperem. Jeżeli przy odbiorze uda się wykryć jakieś nieprawidłowości, to kupujący będzie mógł liczyć na ich nieodpłatne wyeliminowanie przez dewelopera lub obniżenie ceny. 

Istotne dokumenty przy zakupie mieszkania

Kupno mieszkania od dewelopera teoretycznie ułatwia cały proces, ponieważ inwestor może wówczas liczyć na profesjonalne podejście do sprawy i pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności. W praktyce nie zawsze można liczyć na to, że trafi się na odpowiednio przygotowanego przedstawiciela. Lepiej więc samemu zweryfikować wszystkie dokumenty. Jeżeli doszło już do ustanowienia odrębnej własności lokalu, można zacząć od sprawdzenia księgi wieczystej, zweryfikować, kto jest w danym momencie rzeczywistym właścicielem mieszkania. Jeżeli kredyt hipoteczny zaciągany jest na mieszkanie z rynku wtórnego, trzeba dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości i poprosić o zaświadczenie o braku zalegania z opłatami do urzędu skarbowego.

Kupno mieszkania: rynek pierwotny czy wtórny?

Trudno tak naprawdę udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie nieruchomości są lepsze. Przy mieszkaniach z rynku pierwotnego trzeba się liczyć z kosztownym remontem, ale za to można je od samego początku urządzić zgodnie z oczekiwaniami domowników. Mieszkania z rynku wtórnego są natomiast często położone w lepszych lokalizacjach. 

Pomoc przy zakupie mieszkania

Odbiór techniczny z fachowcem przydaje się w każdej sytuacji. Jeżeli chodzi o mieszkania kupowane od dewelopera, to takie rozwiązanie pozwala zawczasu wykryć rzeczy wymagające poprawy i tym samym zabezpiecza inwestora przed kosztami związanymi z usuwaniem usterek. Jeżeli natomiast chodzi o odbiory mieszkań w Warszawie w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, to opinia fachowca może pomóc w uzyskaniu lepszej ceny.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%