Zamknij

Rozwój osobisty — od czego zacząć?

00:00, 28.01.2023 art. sponsorowany

O rozwoju osobistym mówi się bardzo wiele jako o niezbędnym warunku zadowolenia z życia. Psychologowie oraz osoby zajmujące się rozwojem osobistym i zawodowym są zdania, że perspektywa zdobywania wiedzy zgodnej z naszymi indywidualnymi zainteresowaniami wpływa na wewnętrzne poczucie spełnienia w bardzo dużej mierze. Od czego jednak zacząć, jeśli chciałoby się zainwestować w swój własny rozwój?

Masz talent? Nie marnuj go.

Pierwszym krokiem do optymalnego rozwoju jest takie nim pokierowanie, aby szło w parze z naszymi rzeczywistymi uzdolnieniami. Wielu z nas posiada ukryte talenty, których z uwagi na brak odpowiednich ku temu sposobności, nigdy nie zdoła rozwinąć. Przykładem mogą być zamiłowania artystyczne. Nierzadka jest sytuacja, kiedy pod wpływem społecznych oczekiwań tłumaczymy sobie, że życie zawodowe powinno przynosić przede wszystkim zabezpieczenie finansowe. Działalność artystyczna bywa pod tym względem niestabilna, dlatego, zamiast rozwijać w sobie pasję do malarstwa, aktorstwa czy fotografowania, postanawiamy uczyć się zawodu, który w założeniu ma przynieść pewne, stałe pieniądze. A prawda jest taka, że jeśli rzeczywiście mamy predyspozycje do wykonywania jakiegoś wolnego zawodu i solidnie się do pracy przykładamy, okazja do zarobkowania z pewnością się znajdzie. Co więcej, nawet jeśli nasze hobby pozostaje w tle i nie jest głównym źródłem utrzymania, może rodzić sposobność do podreperowania domowego budżetu, a jednocześnie sprzyjać dobrostanowi psychicznemu. 

Jak rozwijać swoją pasję? Najlepiej pod okiem kogoś, kto w danej dziedzinie sam jest ekspertem. Jeśli ukończyłeś szkołę średnią, to wiedz, że szkoły policealne kształcą dziś na wielu kreatywnych kierunkach, takich jak fotografia, florystyka i bukieciarstwo, czy projektowanie ogrodów. Inne rozwijające kierunki to np. produkcja filmowa i telewizyjna, wizaż i stylizacja albo szkolenie i behawiorystyka zwierząt. Jeśli jesteś świadomy tego, co najbardziej Cię interesuje, szukaj sposobów na to, by zdobyć wiedzę na ten temat — możesz być zaskoczony, jak bardzo zaprocentuje to w przyszłości. 

A może warto się przekwalifikować?

Jeśli masz już jakieś doświadczenie w danej branży, ale czujesz, że nie do końca jest ono zgodne z tym, czym chcesz się dalej zajmować, pomyśl o przekwalifikowaniu się. Nie zawsze musi to oznaczać rozpoczęcie zupełnie nowego rozdziału, czasami okazuje się, że możesz zacząć budować na tych fundamentach, które już masz. Dobre kursy zawodowe, uzupełniające wiedzę z danej dziedziny, mogą pozwolić Ci na rozszerzenie horyzontów. Czasami dotyczą wąskiej, konkretnej gałęzi, która może pomóc Ci w odpowiednim pokierowaniu swoim życiem osobistym i zawodowym. Jeżeli jesteś technikiem informatykiem, możesz zainteresować się kursem programowania, nauką konkretnego języka kodowania czy testowaniem aplikacji mobilnych. Jeśli do tej pory byłeś sprzedawcą, może atrakcyjny w szukaniu kolejnych ścieżek rozwoju będzie dla Ciebie kurs dotyczący obsługi magazynów w zawodzie magazynier-logistyk? Wszystko to, co sprawi, że zamiast stać w miejscu, rozwijasz się, może być impulsem do zmiany i sposobem na samodoskonalenie się.

Nigdy nie jest za późno na rozwój!

A co, jeśli nie możesz rozwijać swoich zainteresowań z powodów tak prozaicznych, jak niedostateczne wykształcenie, które pozwoliłoby Ci na rozpoczęcie nauki w kierunkowej szkole policealnej czy na studiach, o których marzysz? Nic straconego. Zgodnie z powiedzeniem, że na naukę nigdy nie jest za późno, stworzono licea, po których ukończeniu osoby dorosłe zdobędą średnie wykształcenie, a po zdaniu egzaminu dojrzałości — uzyskają świadectwo maturalne. Liceum dla dorosłych otwiera furtkę tym, którzy nie mogą pozwolić sobie na uczestniczenie w zajęciach lekcyjnych od poniedziałku do piątku. Proponuje więc również, oprócz tradycyjnej, dziennej formy kształcenia, grafik, według którego zajęcia odbywają się w formie weekendowej lub wieczorowej. 

Co więcej, dobre licea dla dorosłych jak np. to w TEB Edukacja, umożliwiają jednocześnie z nauką w liceum kształcenie się na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych. To z kolei ułatwia zdobycie kwalifikacji potrzebnych do zdobycia upragnionego zawodu.

Samodoskonalenie się jest procesem, którego nie sposób żałować. Podążanie za swoimi potrzebami, oczekiwaniami i marzeniami zawsze przynosi ogromną korzyść. Jeśli kończy się sukcesem, podbudowuje wiarę w siebie i swoją sprawczość.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%