Zamknij

Marsz niepodległości w gminie Teresin. Z marszałkiem Piłsudskim na czele VIDEO

14:43, 11.11.2019 J.L Aktualizacja: 12:07, 12.11.2019
Skomentuj

Po raz siódmy w gminie Teresin odbył się Marsz Niepodległości. Wielu mieszkańców wyruszyło w pieszą podróż z Teresina do Szymanowa, aby wspólnie uczcić jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości. Biało-czerwony korowód prowadził marszałek Józef Piłsudski, a właściwie przebrany za niego mieszkaniec Zdzisław Goszcz.

 

Mieszkańcy w doskonałych nastrojach i przy sprzyjającej pogodzie włączali się w śpiewanie patriotycznych pieśni i z uwagą przysłuchiwali się historycznym faktom z życia osób, jakie zasłużyły się naszej ojczyźnie. Znamienne dla teresińskich marszy niepodległości jest to, że biorą w nim udział osoby w różnym wieku, od maluchów w wózkach, aż po osoby starsze. Maszerują zwykli mieszkańcy, uczniowie, harcerze, zakonnicy i zakonnice, sołtysi i samorządowcy oraz strażacy. Jak co roku z mieszkańcami gminy maszerował wicewójt Marek Jaworski.

Zgodnie z programem, po marszu jego uczestnicy wzięli udział w mszy świętej za ojczyznę, a następnie uroczystości przeniosły się na teren byłego gimnazjum w Szymanowie, gdzie znajduje się obelisk z popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego z 1928 roku. Tam wykład na temat szymanowskich dróg do niepodległości wygłosił prezes stowarzyszenia Teresin – nasze korzenie i dyrektor szkoły w Szymanowie Jarosław Żejmo, który przypomniał o osobach związanych z gminą Teresin, jakie przysłużyły się odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Następnie pod popiersiem marszałka przedstawiciele samorządu, strażaków, teresińskich miejscowości i szkół złożyli kwiaty, a potem głos zabrał wójt Marek Olechowski.

- Dzięki wolności możemy dzielić się z przyjaciółmi tym, co mamy najlepsze - naszą tradycją, kulturą i szacunkiem do tych, którzy niepodległość nam wywalczyli. Dzień przed rocznicą wybuchu II wojny światowej spotkaliśmy się na cmentarzu szymanowskim przy mogiłach żołnierskich. Byli przedstawiciele wojska, młodzieży, strażaków i mieszkańców. Przyjechała do nas wtedy delegacja z zaprzyjaźnionej bułgarskiej gminy Szabła. Było dla mnie wielkim honorem, gdy goście podeszli do mnie i powiedzieli, ze takie uroczystości patriotyczne nie są u nich spotykane.

Wójt wspomniał także o uroczystościach niepodległościowych w szkole w Budkach Piaseckich, gdzie goszczono ambasadora Azerbejdżanu:

- W gminie Teresin znajdują się korzenie azerskiego wiolonczelisty, pedagoga i obrońcy praw człowieka Mstisława Rostropowicza, który był wnukiem prawnukiem polskiego ziemianina Hannibala Rostropowicza ze Skotnik. Z tego tytułu ambasador Azebejdżanu został zaproszony na nasze uroczystości do szkoły w Budkach Piaseckich. Wspaniały występ młodzieży nieraz spowodował, że w moim oku zakręciła się łza, podobnie jak u ambasadora. Poprosił mnie nawet o słowa tych pieśni patriotycznych, bo chciałby się nimi podzielić ze swoimi rodakami. Życzyłbym sobie i nam wszystkim, aby te piękne występy nie były tylko słowem, zapaleniem znicza, ale żeby ten patriotyzm wychodził z serca, a wtedy w Polsce nie będzie podziałów, Polacy będą żyli w zgodzie i pozwoli nam to przetrwać wiele lat w niepodległym kraju.

[WIDEO]327[/WIDEO]

 

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%