Zamknij

600 tysięcy złotych dla sołtysów w gminie Iłów

08:54, 07.04.2019 Andrzej Wach Aktualizacja: 13:24, 08.04.2019
Skomentuj

Ponad 600 tysięcy złotych dostaną w 2020 roku sołectwa gminy Iłów w ramach funduszu sołeckiego. Tak zdecydowali radni na ostatniej sesji Rady Gminy. Ale decyzję poprzedziła zażarta dyskusja, w której wzięli udział zarówno radni, jak i sami sołtysi. I co ciekawe, zarówno spośród jednych jak i drugich wielu było zantagonizowanych.

 

Fundusz sołecki to pieniądze wyodrębnione w budżecie gminy, które są zagwarantowane dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków ich życia. Mieszkańcy danego sołectwa sami podejmują decyzję, na co mają zostać one wykorzystane. Dodatkowo istnieje możliwość częściowego zwrotu z budżetu państwa części wydatków funduszu sołeckiego. Obecnie wysokość zwrotu wynosi 20, 30 i 40%, najwyższy zwrot dostają gminy najuboższe, a najmniejszy te najbogatsze. Jak wyliczała skarbnik Agnieszka Brzeska, w przypadku gminy Iłów wskaźnik ten może wynieść ok. 26 procent. Wysokość funduszu przelicza się dzieląc go pomiędzy ilość mieszkańców gminy i mnożąc przez ilość mieszkańców sołectwa, a rozlicza się go i tak na szczeblu gminnym.

Wśród argumentów przeciwnych podziałowi funduszu była m.in. ewentualność zmarnowania pieniędzy. Jak mówił Gabriel Jaśkiewicz, kiedyś za te pieniądze kupowano maszyny i urządzenia rolnicze na potrzeby całej wsi, które po paru latach (każdy używał, nie każdy remontował) sprzedawano za grosze kub złomowano. Wójt Jan Kraśniewski podkreślał, że w tym roku budżet gminy jest bardzo obciążony, także przez konieczność spłaty ogromnego, bo sięgającego 8,7 mln zł zadłużenia i dokończenie największej gminnej inwestycji, czyli budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Brzozowie Starym, na którą potrzeba wydać jeszcze w tym roku 650 tysięcy. Do końca roku rozliczony musi być program instalacji urządzeń OZE z potężna dotacją. Dodatkowo kumulacja tych środków spowoduje większą możliwość pozyskiwania grantów na inne gminne potrzeby, zaś do wiejskich potrzeb gmina i tak musi dokładać, bo sam sołecki fundusz nie wystarczy.    

Ripostowała wiceprzewodnicząca rady Dorota Bernat, która mówiła o tym, że pieniądze te także mogą zostać przeznaczone jako część funduszy na budowę dróg, szkół, sal sportowych i wtedy również można się starać o dofinansowanie. Jednocześnie mniejsze środki można wykorzystać np. na budowę wiat przystankowych i usuwanie mniejszych, choć równie dokuczliwych dla wiejskich społeczności uciążliwości.

Po zakończeniu przez przewodniczącego rady Sławomira Tomaszewskiego dyskusji okazało się, że za wyodrębnieniem w 2020 roku funduszu sołeckiego było 9 radnych, przeciw 6. 

 

(Andrzej Wach)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

SoltysSoltys

1 0

Dobra decyzja!!, ???? 10:07, 07.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

OlaOla

1 0

Pewnie że dobra , i jak gmina ma tyle długu to nie ma pola do popisu , a sołectwa zyskają , ja tam myślę że rowy można pokopac lub oswietlenia .....jest sporo możliwosci 08:15, 08.04.2019


reo
0%