Zamknij
REKLAMA

Budżet 2019 gminy Nowa Sucha uchwalony: są powody do radości

10:19, 02.01.2019 | J.L
REKLAMA
Skomentuj

Budżet Gminy Nowa Sucha na rok 2019 został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową i zyskał pełną akceptację radnych gminy Nowa Sucha. Dobre informacje są takie, że budżet wzrósł w stosunku do roku ubiegłego, a 30% jego całości przeznaczono na inwestycje.

 

Dochody na rok 2019 to 34 mln 174 tys. złotych, z czego dochody bieżące to 83,7% dochodów ogółem, a majątkowe 16,3%. Rozpatrując budżet pod kątem pochodzenia środków, jego dochody własne to 35,7% dochodów ogółem, subwencja ogólna (z oświatową włącznie) – 10 mln 567 tys. złotych, a dotacje to 11 mln 397 tys. złotych.

Wydatki zaplanowano na poziomie 38 mln 941 tys. złotych, z czego wydatki bieżące to 26 mln 670 tys. złotych, a majątkowe - 12 mln 270 tys. złotych.

Zestawiając te liczby da się zauważyć, że w budżecie występuje deficyt, jak mówi skarbnik gminy, Agata Żywicka:

- Jak można zauważyć, w budżecie występuje deficyt w postaci ponad 4 mln zł. Będzie on wyrównany z planowanych pożyczek na zakup samochodu pożarniczego dla OSP Antoniew i na budowę sieci kanalizacyjnej Nowa Sucha-Stara Sucha.

Jak mówi wójt, Maciej Mońka, budżet gminy z roku na rok rośnie i coraz więcej mieszkańców ma dzięki temu powód do zadowolenia:

- Dochody gminy z roku na rok zbliżają się do kwoty 40 mln złotych, dzięki czemu z większą efektywnością możemy spełniać marzenia mieszkańców o lepszych drogach i lepszych warunkach życia. Wraz ze wzrostem dochodów, rosną też jednak wydatki, których znaczna część przeznaczona jest na oświatę, bo chcemy żeby ta była na jak najlepszym poziomie. Projekt budżetu na 2019 rok zapewnia bieżące funkcjonowanie gminy, ale też jej rozwój, gdyż 30% budżetu przeznaczono na inwestycje. Mam nadzieję, że inwestycji będzie jednak jeszcze więcej za sprawą pozyskiwanych w trakcie roku funduszy, a budżet będzie się zmieniał na korzyść, jak jak miało to miejsce w poprzednich latach.

 

Radni przyjęli projekt budżetu jednomyślnie.

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone