Zamknij
REKLAMA

Kluczowe inwestycje w Nowej Suchej zawarte w broszurze

11:43, 08.01.2019 | J.L
REKLAMA
Skomentuj

- Podstawą działalności samorządu jest jawność, także jawność finansów. Budżet gminy Nowa Sucha opiewa na blisko 40 milionów złotych. Kontroluje nas Regionalna Izba Obrachunkowa, ale chcemy aby również mieszkańcy mieli wgląd do tego, co się dzieje. Stąd pomysł wydawania broszurki, która jest bardziej przystępną formą budżetu - mówił wójt Nowej Suchej, Maciej Mońka.

 

Mieszkańcy gminy Nowa Sucha mogą już zgłaszać się do urzędu gminy po broszurę informacyjną pt."Na co wydajemy nasze pieniądze?", w której zawarto najważniejsze informacje odnośnie budżetu na 2019 rok. Broszura wydawana jest przez gminę już od kilku lat. 

- Podstawą działalności samorządu jest jawność, także jawność finansów. Budżet gminy Nowa Sucha opiewa na blisko 40 milionów złotych. Kontroluje nas Regionalna Izba Obrachunkowa, ale chcemy aby również mieszkańcy mieli wgląd do tego, co się dzieje. Stąd pomysł wydawania broszurki, która jest bardziej przystępną formą budżetu.

W broszurze znajdziemy informacje odnośnie tego czym jest budżet gminy, skąd pochodzą pieniądze w nim ujęte, a także jakie są wydatki gminy, w tym wydatki na inwestycje.

Do najważniejszych inwestycji w 2019 roku należy kontynuacja realizacji projektu Odnawialnych Źródeł Energii za ponad 6 mln 200 tys zł, z czego 80% kosztów pokrywa Unia Europejska. Ważną inwestycją jest też budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Nowej Suchej i Starej Suchej za 4 mln 700 tys. zł. Jak mówi wójt:

- Tegoroczne inwestycje są mocno ukierunkowane na ekologię i ochronę środowiska. Chcielibyśmy aby kolejne miejscowości gminy miały dostęp do kanalizacji. Mamy rozbudowaną oczyszczalnię i jesteśmy w stanie przyjmować więcej ścieków, stąd chcielibyśmy aby miejscowości, które są zwarte były podłączone do sieci.

Kolejne inwestycje przewidziane w budżecie to dokończenie remontów w budynkach strażnic OSP i zakup średniego samochodu pożarniczego dla OSP Antoniew. Nowy wóz strażacki to koszt rzędu 850 tysięcy złotych. Jest to wydatek duży, ale zdaniem wielu, w tym druha Łukasza Ziębińskiego z tejże jednostki, bardzo potrzebny:

- Nasza jednostka często wyjeżdża do różnych interwencji, a mamy najstarszy w gminie samochód. Nowy pojazd mógłby przyczynić się do jeszcze efektywniejszej pracy na rzecz mieszkańców i byłby doskonałym dopełnieniem nowej strażnicy, którą cały czas remontujemy.

W budżecie wyodrębniono także środki na modernizację dróg. Drogi, które mają zostać odnowione czy przebudowane w tym roku to m.in. droga dojazdowa do gruntów rolnych Kornelin-Orłów za kwotę ponad 320 tys. zł, ulica Leśna w Kozłowie Biskupim za 150 tys. zł i ulica Miodowa w Kozłowie Biskupim za 80 tys. zł. Temat dróg łączy się ściśle z oświetleniem drogowym, na które oczekują m. in. mieszkańcy gminy, którzy opowiedzieli się za budową oświetlenia w ramach funduszu sołeckiego.

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone