Zamknij

Nowa Sucha przyciągnie inwestorów

16:25, 01.08.2018 | J.L
REKLAMA
Skomentuj

W Gminie Nowa Sucha szykują się zmiany, które pomogą przyciągnąć inwestorów i ułatwią życie mieszkańcom. Mają temu służyć dwie uchwały, które przyjęła Rada Gminy Nowa Sucha.

 

Na początku roku Rada Gminy Nowa Sucha przyjęła analizę urbanistyczną Gminy Nowa Sucha, która wykazała, że studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego gminy się zdezaktualizowało. Co to właściwie oznacza? Studium to dokument planistyczny, który wyznacza politykę zagospodarowania przestrzennego. Dokument nie jest, co prawda, wiążący, ale bywa bardzo pomocny przy podejmowaniu decyzji związanych z zagospodarowaniem przestrzennym. Studium podpowiada też w jakich kierunkach możliwych do przewidzenia rozwinie się teren. Jak dla tusochaczew.pl mówi wójt Gminy Nowa Sucha, Maciej Mońka: - Jeśli grunt przeznaczy się pod jakiś rodzaj zabudowy, nie jest łatwe dokonanie zmian w tej kwestii. Dlatego tworząc studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego, trzeba pochylić się nad przyszłością. Obecne studium ma już kilkanaście lat, a nasza gmina przez te kilkanaście lat znacznie się rozwinęła.

Nowe uwarunkowania rozwoju

Rozwój Gminy Nowa Sucha jest uwarunkowany m. in. położeniem geograficznym. Niewielka odległość od Sochaczewa i stosunkowo – od Warszawy, powoduje, że przybywa w niej mieszkańców. Kolejna kwestia, to autostrada, która znacznie skraca czas dotarcia z miejsca na miejsce. Nie są to jednak jedyne przyczyny, dla których należy zmienić studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego gminy, bo bardzo ważne są też regulacje prawne, dotyczące zagospodarowania przestrzennego. Zmiany są więc na tyle istotne, że studium trzeba zaktualizować, aby spełniać normy prawne, ale też spojrzeć na dalszy rozwój gminy.

Nowe inwestycje

Zmiany szykują się nie tylko względem obszaru gminy jako całości. Rada Gminy Nowa Sucha przyjęła uchwałę, według której powstanie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ten dokument ma już charakter prawa. Jak mówi Maciej Mońka: – Do tej pory tylko 2-3 procent gminy było w tym dokumencie uwzględnione. To jest za mało, bo objęcie nim większego obszaru może przyciągnąć do gminy nowe inwestycje. W planie bardzo konkretnie określa się, co można budować, jaki będzie rozkład dróg, jak będą przebiegać media, kanalizacja, wodociągi itd. Na tej podstawie, gdy przychodzi inwestor można mu dać informację i zgodę na dany rodzaj zabudowy. To znacznie przyspiesza proces inwestycyjny i pomaga przy szukaniu inwestorów.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmie obszary, dla których Gmina Nowa Sucha wydaje najwięcej decyzji o warunkach zabudowy, czyli miejscowości, które podlegają największym zmianom. - Można powiedzieć, że ich osią jest droga wojewódzka 705, a więc: Kozłów Biskupi, Zakrzew, Nowa Sucha, Stara Sucha, Kornelin, Szeligi, Mizerka, Nowy Żylin, Stary Żylin, Leonów i część Rokotowa – mówi Maciej Mońka.

Nowe działania

Uchwały podjęte, a co za tym idzie już wkrótce Gmina Nowa Sucha będzie musiała podjąć w tym temacie działania. Już teraz przygotowywany jest przetarg na urbanistę, który podejmie się wykonania tych dokumentów. Nie będzie jednak działał w pojedynkę. Do dyspozycji urbanisty pozostaną pracownicy Gminy. Sugestie odnośnie zagospodarowania przestrzennego będą mogli zgłaszać również mieszkańcy, bo jak mówi Maciej Mońka: - Gmina nie robi tego dla siebie samej. Robimy to dla mieszkańców i chcemy uwzględnić możliwie jak najwięcej oczekiwań i wniosków mieszkańców, tak, żeby plan był naszym wspólnym wysiłkiem i dobrem. Aby mieszkańcy mogli mieć wpływ na kierunek rozwoju gminy. Będzie oficjalny termin na składanie tych wniosków, ale oczywiście można składać je już teraz. Trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie wnioski uda się uwzględnić, ale będziemy rozmawiać, tak aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Wnioski będzie brał pod uwagę urbanista, ale ostateczną decyzję będą podejmować radni.

Pierwsze kroki właśnie nastają, ale jak podkreśla wójt: - Przygotowanie takiego dokumentu nie jest łatwe, bo bardzo dużo od niego zależy. Przewiduję, że potrwa to nawet około dwóch lat, ale w tej kwestii nie warto się spieszyć.

(J.L)
REKLAMA

Komentarze (2)

WłodekWłodek

0 0

Panie Wójcie, tak trzymać, powodzenia. 18:00, 01.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KoleszkaKoleszka

1 0

Co z rozbudową firmy w mizerce? Będzie blokowana? 07:38, 06.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone