Zamknij
REKLAMA

środa, 17.04, godz. 10.00 - 15.00

Żelazowa Wola

Bilety: 20 zł

II edycja całodziennych warsztatów i lekcji pokazowych dla nauczycieli stawia sobie za cel zaprezentowanie pedagogom metod edukacji muzycznej i ogólnohumanistycznej Oddziału Muzeum Chopina w Żelazowej Woli. W ramach wydarzenia zaprezentujemy lekcje pokazowe, warsztaty słuchania i śpiewu, koncert edukacyjny, realizowanie szkolnej podstawy programowej w Muzeum oraz grę terenową podejmującą wątki muzyczne, literackie i historyczne. Nauczyciele otrzymają scenariusze przeprowadzonych zajęć z warsztatami muzycznymi, które z okazji okrągłych rocznic urodzin poświęcone są twórczości Stanisława Moniuszki i Józefa Elsnera. Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. Jerzy Bralczyk.


PROGRAM:

10.00-10.30 "Wychowanie w kulturze." Edukacja NIFC dla szkół

Przedstawienie dorobku programów edukacyjnych dedykowanych uczniom: lekcji muzealnych, lekcji w parku z warsztatem muzycznym, "Chopinoteki. Warsztatów słuchania", "Urodzin Kompozytora", "Święta muzyki" oraz "Bożego Narodzenia w muzyce klasycznej". Zaprezentowanie realizacji założeń podstawy programowej z muzyki oraz filmu przedstawiającego działania dla szkół.


10.30-11.30 "Polszczyzna w szkole", prof. Jerzy Bralczyk

Znakomity językoznawca, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor książek m.in. "Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka" oraz "Świat przez słowa", znany z wielu programów telewizyjnych, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, gość specjalny warsztatów dla nauczycieli, wygłosi prelekcję o tym, jak w dobie internetu, skrótów myślowych i niedbałości językowej zachęcić uczniów do szczycenia się piękną polską mową oraz wyjaśni, jak nie wpadać w pułapki językowe i unikać błędów.


11.30.-12.15 "Poloneza czas zacząć!"

Nasycone pierwiastkami narodowymi polonezy to utwory zajmujące szczególne miejsce w dorobku Chopina. Pierwszymi kompozycjami artysty były polonezy. Zaprezentujemy ich prostą konwencjonalną odsłonę autorstwa Chopina i jego mistrza z okresu studiów Józefa Elsnera. Analizie świadomego słuchania "Poloneza As-dur" op. 53 w wykonaniu Weroniki Chodakowskiej będzie towarzyszył warsztat tańca oraz ćwiczenia literackie z polonezem w roli głównej. Zajęcia dedykowane uczniom szkół średnich to sztuka świadomego słuchania i rozwijania słownictwa przydatnego w opisywaniu muzyki.


12.15-14.15 "Trzech kompozytorów. Chopin, Elsner i Moniuszko." Gra terenowa w parku / przerwa obiadowa (w podziale na grupy)


14.15-15.00 "Śpiewacy z klasą"

200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, twórcy oper i pieśni narodowych, uczcimy lekcją pokazową dedykowaną uczniom szkół podstawowych z elementami warsztatu śpiewu, umuzykalniającego, ruchowego i teatralnego prowadzoną przez śpiewaczkę i edukatorkę Olgę Rusin oraz pianistkę Weronikę Chodakowską na kanwie twórczości pieśniowej kompozytora. "Śpiewnik domowy" Moniuszki przeznaczony był do codziennego wykonania w gronie rodzinnym, a obecnie szkolenie głosu od początkowego okresu edukacji ma wpływ na wrażliwość muzyczną w latach późniejszych. Moniuszkowski repertuar uzupełniony zostanie chopinowską "Wiosną", beztroską, pełną wdzięku pieśnią oraz piosenką tematycznie związaną z zajęciami skomponowaną specjalnie na wydarzenie.


------------------------------

Koszt: 50 zł/os. (w cenę wliczony jest obiad)
Rezerwacja: www.bilety.nifc.pl

Możliwość dojazdu autokarem (tam / z powrotem) z Warszawy za dodatkową opłatą 30 zł (ilość miejsc w autokarze jest ograniczona).

Zgłoszenia, informacje: Małgorzata Kazur, tel.: (+48) 664 413 511, e-mail: mkazur@nifc.pl

muzeum.nifc.pl/pl/muzeum/edukacja-artykul/91_ko-lekcje-warsztaty-dla-nauczycieli-muzyki


czwartek25 kwietnia

piątek26 kwietnia

sobota27 kwietnia

niedziela28 kwietnia

poniedziałek29 kwietnia

środa1 maja

czwartek2 maja

piątek3 maja

sobota4 maja

niedziela5 maja

środa8 maja

czwartek9 maja

piątek10 maja

sobota11 maja

niedziela12 maja

wtorek14 maja

czwartek16 maja

piątek17 maja

sobota18 maja

czwartek23 maja

sobota25 maja

niedziela9 czerwca

niedziela16 czerwca
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone