Zamknij
REKLAMA

środa, 17.04, godz. 10.00 - 15.00

Żelazowa Wola

Bilety: 20 zł

II edycja całodziennych warsztatów i lekcji pokazowych dla nauczycieli stawia sobie za cel zaprezentowanie pedagogom metod edukacji muzycznej i ogólnohumanistycznej Oddziału Muzeum Chopina w Żelazowej Woli. W ramach wydarzenia zaprezentujemy lekcje pokazowe, warsztaty słuchania i śpiewu, koncert edukacyjny, realizowanie szkolnej podstawy programowej w Muzeum oraz grę terenową podejmującą wątki muzyczne, literackie i historyczne. Nauczyciele otrzymają scenariusze przeprowadzonych zajęć z warsztatami muzycznymi, które z okazji okrągłych rocznic urodzin poświęcone są twórczości Stanisława Moniuszki i Józefa Elsnera. Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. Jerzy Bralczyk.


PROGRAM:

10.00-10.30 "Wychowanie w kulturze." Edukacja NIFC dla szkół

Przedstawienie dorobku programów edukacyjnych dedykowanych uczniom: lekcji muzealnych, lekcji w parku z warsztatem muzycznym, "Chopinoteki. Warsztatów słuchania", "Urodzin Kompozytora", "Święta muzyki" oraz "Bożego Narodzenia w muzyce klasycznej". Zaprezentowanie realizacji założeń podstawy programowej z muzyki oraz filmu przedstawiającego działania dla szkół.


10.30-11.30 "Polszczyzna w szkole", prof. Jerzy Bralczyk

Znakomity językoznawca, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor książek m.in. "Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka" oraz "Świat przez słowa", znany z wielu programów telewizyjnych, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, gość specjalny warsztatów dla nauczycieli, wygłosi prelekcję o tym, jak w dobie internetu, skrótów myślowych i niedbałości językowej zachęcić uczniów do szczycenia się piękną polską mową oraz wyjaśni, jak nie wpadać w pułapki językowe i unikać błędów.


11.30.-12.15 "Poloneza czas zacząć!"

Nasycone pierwiastkami narodowymi polonezy to utwory zajmujące szczególne miejsce w dorobku Chopina. Pierwszymi kompozycjami artysty były polonezy. Zaprezentujemy ich prostą konwencjonalną odsłonę autorstwa Chopina i jego mistrza z okresu studiów Józefa Elsnera. Analizie świadomego słuchania "Poloneza As-dur" op. 53 w wykonaniu Weroniki Chodakowskiej będzie towarzyszył warsztat tańca oraz ćwiczenia literackie z polonezem w roli głównej. Zajęcia dedykowane uczniom szkół średnich to sztuka świadomego słuchania i rozwijania słownictwa przydatnego w opisywaniu muzyki.


12.15-14.15 "Trzech kompozytorów. Chopin, Elsner i Moniuszko." Gra terenowa w parku / przerwa obiadowa (w podziale na grupy)


14.15-15.00 "Śpiewacy z klasą"

200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, twórcy oper i pieśni narodowych, uczcimy lekcją pokazową dedykowaną uczniom szkół podstawowych z elementami warsztatu śpiewu, umuzykalniającego, ruchowego i teatralnego prowadzoną przez śpiewaczkę i edukatorkę Olgę Rusin oraz pianistkę Weronikę Chodakowską na kanwie twórczości pieśniowej kompozytora. "Śpiewnik domowy" Moniuszki przeznaczony był do codziennego wykonania w gronie rodzinnym, a obecnie szkolenie głosu od początkowego okresu edukacji ma wpływ na wrażliwość muzyczną w latach późniejszych. Moniuszkowski repertuar uzupełniony zostanie chopinowską "Wiosną", beztroską, pełną wdzięku pieśnią oraz piosenką tematycznie związaną z zajęciami skomponowaną specjalnie na wydarzenie.


------------------------------

Koszt: 50 zł/os. (w cenę wliczony jest obiad)
Rezerwacja: www.bilety.nifc.pl

Możliwość dojazdu autokarem (tam / z powrotem) z Warszawy za dodatkową opłatą 30 zł (ilość miejsc w autokarze jest ograniczona).

Zgłoszenia, informacje: Małgorzata Kazur, tel.: (+48) 664 413 511, e-mail: mkazur@nifc.pl

muzeum.nifc.pl/pl/muzeum/edukacja-artykul/91_ko-lekcje-warsztaty-dla-nauczycieli-muzyki


czwartek18 lipca

piątek19 lipca

sobota20 lipca
sob 20 lip
16.00 - 22.00

niedziela21 lipca

poniedziałek22 lipca

wtorek23 lipca

środa24 lipca

czwartek25 lipca

piątek26 lipca

sobota27 lipca

niedziela28 lipca

czwartek1 sierpnia

piątek2 sierpnia

sobota3 sierpnia

niedziela4 sierpnia

środa7 sierpnia

czwartek8 sierpnia

sobota10 sierpnia

niedziela11 sierpnia

czwartek15 sierpnia

niedziela18 sierpnia

środa21 sierpnia

sobota24 sierpnia

niedziela25 sierpnia

czwartek29 sierpnia

sobota31 sierpnia

czwartek5 września

piątek6 września

sobota7 września

niedziela8 września

piątek13 września

sobota14 września

niedziela15 września
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone