Zamknij
REKLAMA

czwartek, 14.03, godz. 12.30 - 15.00

Żelazowa Wola

Spotkanie dla seniorów na które składają się wykład "Oblicza dworu polskiego" oraz warsztat przyrodniczy "Drzewa w naszym otoczeniu".

godz. 12.30 - Oblicza dworu polskiego - wykład

Aleja główna, dwór z charakterystycznym gankiem i spadzistym dachem, dwie oficyny, gazon, kasztanowiec i bez, to typowe otoczenie i zabudowanie szlacheckie z XIX wieku. W jakich okolicznościach skromna oficyna, czyli budynek gospodarczy, w którym zamieszkiwali Chopinowie została przebudowana na styl dworu polskiego? Spacer wokół Domu Urodzenia Chopina odniesie nas do czasów kompozytora, które zestawimy z przeobrażaniem tego miejsca z duchem nowoczesności lat 30. XX wieku. Odpowiemy na pytanie jaką rolę odgrywał dwór za czasów Chopina, co symbolizował styl dworkowy w okresie konstytuowania się państwowości po 1918 r., czemu służył w czasach komunizmu, a jakie znaczenie ma dzisiaj.

godz. 13.45 - Drzewa w naszym otoczeniu - warsztat przyrodniczy

Zabudowania dworskie charakteryzowała m.in. obecność soliterów, drzew wyeksponowanych, stojących samotnie. Podczas warsztatów przyjrzymy się bliżej najwyższym mieszkańcom parku. Każdy z nas wie, jak wygląda liść dęb, jednak dąb może być szypułkowy, bezszypułkowy, czerwony. Aby prawidłowo rozpoznawać gatunki często podobnych do siebie roślin, trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę. Rośliny, szczególnie drzewa, możemy rozpoznawać po korze, pąkach, pokrojach całych roślin, kwiatach i oczywiście liściach. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Liczy się wielkość, kształt blaszki liściowej, unerwienie, kolor, brzegi blaszki liściowej, długość i kształt ogonka. Na warsztacie przyjrzymy się bogactwu kształtów liści parkowych drzew oraz będziemy pracować z kluczami do rozpoznawania roślin.

Termin: 14 marca 2019, g. 12.30
Wstęp: 1 zł / osoba

foto NFC


niedziela26 maja

środa29 maja

piątek31 maja

sobota1 czerwca

niedziela2 czerwca

wtorek4 czerwca

środa5 czerwca

czwartek6 czerwca

piątek7 czerwca

sobota8 czerwca

niedziela9 czerwca

wtorek11 czerwca

czwartek13 czerwca

niedziela16 czerwca

piątek21 czerwca

niedziela30 czerwca
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone