Zamknij

Gmina Brochów w hołdzie poległym żołnierzom. Konfraternia św. Rocha zaprasza

12:30, 11.09.2019 J.L Aktualizacja: 12:18, 12.09.2019
Skomentuj

Społeczność gminy Brochów włącza się w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i bitwy nad Bzurą. Za nami gminne obchody, a przed nami kolejne wydarzenia, tym razem organizowane przez Konfraternię św. Rocha.

 

Postacią, która wysuwa się na pierwszy plan odnośnie obchodów wydarzeń sprzed 80 lat jest Lucjan Kacprzak, dawny sołtys wsi Janów w gminie Brochów. Jak mówi Marta Przygoda-Stelmach prezes Konfraterni św. Rocha:

- Na wniosek naszego stowarzyszenia Lucjan Kacprzak został honorowym obywatelem gminy Brochów. Zasłynął tym, że zorganizował cmentarz wojenny po bitwie nad Bzurą i był aktywnym działaczem w okresie okupacji, założył też OSP Brochów. Można śmiało nazwać go największym społecznikiem gminy Brochów w XX wieku, a także kustoszem pamięci bitwy nad Bzurą.

Zaplanowane przez Konfraternię św. Rocha obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w tym roku będą miały większy rozmach niż w ubiegłych latach, a to za sprawą udziału w konkursie Działaj Lokalnie. Stowarzyszenie pozyskało grant, dzięki któremu możliwa jest realizacja projektu pod nazwą „Brochów 1939-2019. Obchody 80. rocznicy II wojny światowej w gminie Brochów.”

Pierwsza część projektu odbędzie się 15 września na cmentarzu parafialnym w Janowie o 16.00 przy grobie nieznanych żołnierzy. Wówczas proboszcz brochowskiej parafii ks. Paweł Olszewski odprawi uroczystą mszę świętą, a potem nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Jak mówi Marta Przygoda-Stelmach:

- Sponsorami tablicy są sami mieszkańcy gminy Brochów, którzy chcieli uhonorować Lucjana Kacprzaka i ks. prałata Jana Zielińskiego, dawnego proboszcza, który zorganizował grób nieznanego żołnierza. Należy wspomnieć, że udział mieszkańców w zbiórce jest nieoceniony, wciąż zgłaszają się osoby gotowe wesprzeć inicjatywę.

W programie ponadto występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Brochowie, przemówienia, krótki rys historyczny gminy Brochów w okresie okupacji, a po uroczystości poczęstunek w miejscu symbolicznym.

- Dzięki uprzejmości rodziny pana Kacprzaka poczęstunek odbędzie się na jego dawnej posesji w Janowie 30 obok cmentarza. Chcieliśmy, by niejako ponownie przyjął u siebie swoich mieszkańców – mówi Marta Przygoda-Stelmach.

Drugi etap projektu odbędzie się pod koniec września w postaci zajęć dla dzieci i młodzieży ze szkoły w Brochowie, które mają przybliżyć młodszemu pokoleniu postać Lucjana Kacprzaka i temat II wojny światowej. Podsumowaniem zajęć będą warsztaty plastyczne dla dzieci, które następnie znajdą się na wystawie w brochowskiej szkole. Jak mówi prezes Konfraterni św. Rocha:

- Na to skromne otwarcie wystawy chcemy zaprosić rodzinę pana Kacprzaka. Chcemy też, aby dzieci przez udział w zajęciach i warsztatach uczyły się pozytywnych wzorców do naśladowania. Działalność Lucjana Kacprzaka pokazuje nam, że warto być dobrym człowiekiem. Pomimo że nie znał poległych żołnierzy, patrzył na nich jak powinno się patrzeć na drugiego człowieka.

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%