Zamknij

Chopin w Sochaczewie. Wizyta u generała Szembeka i jazz z Jagodzińskim

11:30, 13.08.2019 | M.F
REKLAMA
Skomentuj

Najbliższa niedziela 18 sierpnia upłynie nam pod znakiem Chopina. Powrócimy do wizyty słynnego kompozytora w Sochaczewie u generała Piotra Szembeka i przeniesiemy się w świat jego muzyki w jazzowej oprawie za sprawą znakomitego Andrzeja Jagodzińskiego i jego zespołu.

 

Zacznijmy od historii. W najbliższą niedzielę 18 sierpnia sochaczewianie będą mieli możliwość odwiedzenia obozu generała Piotra Szembeka, u którego w 1830 roku gościł Fryderyk Chopin. Tego dnia w pierwszej kolejności polecamy wizytę w parku przy ul. Traugutta oraz w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, które organizuje całe wydarzenie.

- Będziemy wspominać przybycie do Sochaczewa wielkiego kompozytora i jego spotkanie z generałem Piotrem Szembekiem, dowódcą stacjonującej w Sochaczewie 3 Brygady 1 Dywizji Piechoty – zachęca MZSiPBnB.

Poniżej bardziej szczegółowy program:

PARK IM. FR. CHOPINA PRZY TRAUGUTTA

12.00 – otwarcie obozowiska wojsk Królestwa Polskiego

15.00 – 16.00 – pokaz wojskowości z okresu Królestwa Polskiego

16.00 – odegranie hymnu sochaczewskiego

16.30 – 17.30 – z artylerią przez wieki XIV – XIX wiek. Pokaz w wykonaniu Grupy Strzelectwa Historycznego Czarna Kompania oraz Stowarzyszenia Artylerii Dawnej Arsenał

18.00 – zamknięcie obozowiska

MUZEUM ZIEMI SOCHACZEWSKIEJ I POLA BITWY NAD BZURĄ

13.00 – 13.30 – wykład pt. „Ufaj Szembekowi. Szembek nie zdradzi – o generale Piotrze Szembeku słów kilka”. Wykładowca Michał Górny

14.00 – 14.30 – wykład pt. „Armia Królestwa Polskiego z okresu wojny polsko – rosyjskiej 1830 – 1831. Stowarzyszenie Artylerii Dawnej Arsenał.

W tym miejscu warto bardziej szczegółowo przypomnieć wizytę Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Jak relacjonuje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina:

„Z listów do Tytusa Woyciechowskiego wynika, że podczas ostatniej wizyty w Żelazowej Woli latem 1830 r. Fryderyk towarzyszył Michałowi Skarbkowi podczas wycieczki do Sochaczewa. Stacjonował tam, dowodząc 3. brygadą piechoty, generał Piotr Szembek, wielki miłośnik muzyki, meloman, biegle grający na skrzypcach. Zaplanowano wówczas powtórne spotkanie w Sochaczewie w celu wspólnego muzykowania; planu tego jednak nie udało się zrealizować przed wyjazdem z Żelazowej Woli. Toteż wkrótce po powrocie do Warszawy, dokładnie 29 sierpnia 1830 r., spotkała Fryderyka niespodzianka: przysłano po niego powóz z obozu 3. brygady piechoty z Sochaczewa. Chopin tak pisał do Tytusa Woyciechowskiego o tym wydarzeniu: Byłem też onegdaj w obozie u jen. Szembeka po raz wtóry. Trzeba Ci wiedzieć, że on zawsze w Sochaczewie konsystuje i z Michałem się umówili, żeby mnie do niego zawiózł. Gdy to jednak nie przyszło do skutku, Czajkowskiego [...] adiutanta nasłał i mnie tam do niego wzięli.”

Wszystko wskazuje na to, że wizyta miała miejsce na terenie nieistniejącego już dziś klasztoru Dominikanek (obecnie pl. św. Dominika). Chopin podczas koncertu zagrał własne utwory, między innymi Adagio z Koncertu fortepianowego f-moll.

Na deser chopinowskiej niedzieli w Sochaczewie, o godzinie 19.00 na placu Kościuszki, w ramach zwieńczenia II Festiwalu Jazzowego usłyszmy Trio Andrzeja Jagodzińskiego w oczywiście chopinowskim repertuarze.

 

 

(M.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone