Zamknij

Wiślane Spotkania 2019. Łódź, która tworzy więzi

11:51, 02.08.2019 | J.L
REKLAMA
Skomentuj

Przed nami III edycja Wiślanych Spotkań, wydarzenia, które ma zachęcić mieszkańców i gości do wspólnej integracji oraz poznawania historii i walorów przyrodniczych regionu. W Nowym Secyminie (gmina Leoncin) za sprawą drewnianej łodzi, w której finansowanie włączyli się m. in. mieszkańcy nadwiślańskich gmin, połączą się dwa brzegi Wisły.

 

W Nowym Secyminie znajduje się charakterystyczny przyczółek z plażą, z której widać miejscowość na drugim brzegu – Wychódźc. Cel Wiślanych Spotkań, które odbędą się w niedzielę jest taki, aby połączyć za pomocą łodzi dwa brzegi Wisły. Jak mówi Ewa Gruszka ze stowarzyszenia Enjoy Leoncin, miejsce Wiślanych Spotkań nie jest przypadkowe:

- Według niektórych źródeł właśnie tam miał się przeprawiać Jagielło, idąc z wojskami na Grunwald. Choć dziś podejrzewamy, że działo się to kilka kilometrów dalej, fakty mówią, że król stacjonował u nas przy okazji innych bitew.

Spotkania Wiślane to wydarzenie, które ma zachowaną pewną chronologię. W czasie pierwszej edycji odbyło się symboliczne podpisanie listu intencyjnego na łodziach znajdujących się samym środku przez włodarzy okolicznych gmin – wójta gminy Leoncin, Brochów, Czerwińsk nad Wisłą i burmistrza gminy Zakroczym. Wydarzeniu partnerował też Kampinoski Park Narodowy. Jak mówi Ewa Gruszka:

- List trafił na biurko marszałka województwa mazowieckiego i dzięki temu mogliśmy oficjalnie ruszyć z łączeniem tych brzegów. Z początku myśleliśmy o promie, ale zamarzył nam się jednak powrót do tradycji i budowa drewnianej łodzi. Podczas ubiegłorocznych Spotkań Wiślanych sprecyzowaliśmy tę koncepcję i zbieraliśmy środki na budowę łodzi. Mieszkańcy i goście nie szczędzili pieniędzy, a kiedy dołączyliśmy do nich otrzymaną dotację okazało się, że łódź stanie się faktem.

W tym roku nastąpi chrzest i wodowanie Nadwiślanina. Jak mówi Daniel Rutkowski ze stowarzyszenia Enjoy Leoncin:

- Nazwą nawiązujemy do historii. 112 lat temu jedną z łodzi o nazwie Nadwiślanin przypłynięto z Młocin do gminy Leoncin. To była pierwsza wycieczka krajoznawcza nizinna, zorganizowana przez znaną w dziedzinie turystyki postać – Aleksandra Janowskiego.

Wiślane Spotkania odbędą się 4 sierpnia między 11.00 do 19.00 w Nowym Secyminie na plaży. O 13.00 nastąpi chrzest łodzi, a w międzyczasie na przybyłych czekają atrakcje w postaci gier i zabaw, malowania buziek, dmuchańców, warsztatów rękodzielniczych. Będzie można wziąć udział w ćwiczeniach relaksacyjnych, odwiedzić stanowiska edukacyjne i pościgać się kajakami.

Co roku w formule są pewne nowości, nowe cele. Enjoy Leoncin wyznaczył sobie drogę, która ma doprowadzić do powstania Kampinoskiej Krainy Wisły, poprzez połączenie czterech gmin nadwiślańskich wspólną ofertą turystyczną. Trzymamy kciuki, aby wszystko poszło zgodnie z planem. Zapału nie brakuje, a i zaangażowanie mieszkańców w projekty jest duże.

REKLAMA
(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone