Zamknij

Pokazy historyczne w naszym powiecie. Turniej rycerzy i huk armat

09:53, 21.06.2019 J.L Aktualizacja: 16:58, 21.06.2019
Skomentuj

„Średniowieczne korzenie powiatu sochaczewskiego” to cykl pokazów rycerskich, jaki zostanie zrealizowany na terenie powiatu w czasie tegorocznych wakacji. Także w samym Sochaczewie pokazów historycznych nie zabraknie, a będą się one spotykać ze sztuką i hejnałem miasta.

 

Pierwsze spotkanie odbędzie się już 23 czerwca w PTTK w Tułowicach gmina Brochów między 15.00, a 18.00. Tam będzie można zobaczyć jak wyglądali rycerze herbu Soból. Kolejnym punktem w ramach projektu będzie pokaz w Gminnym Ośrodku Kultury w Młodzieszynie. 28 lipca średniowieczny klimat zapanuje na boisku szkolnym w Kozłowie Biskupim. Kulminacyjnym punktem „Średniowiecznych korzeni...” będzie dwudniowy turniej rycerski, który odbędzie się 3-4 sierpnia w parku im. Garbolewskich.

Przypomnijmy, że projekt został zgłoszony do Powiatowego Budżetu Obywatelskiego przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Jego szacunkowy koszt to 50 tys. zł. Oddano na niego 393 głosy.

W samym Sochaczewie także wiele spotkań z historią, choć dotyczących różnych czasów. Każde spotkanie to inny temat i inna aranżacja. W roku ubiegłym wakacyjne pokazy odbywały się na wzgórzu zamkowym, w tym - w wyniku prac prowadzonych przy muszli, będziemy ich doświadczać w parku przy ulicy Traugutta.

Pierwsze spotkanie z historią w Sochaczewie odbędzie się 7 lipca i będzie dotyczyć spotkania z artylerią króla Jagiełły. W programie huk armat i pokaz broni palnej z XIV- XVI wieku.

14 lipca kolejne spotkanie, tym razem pod hasłem „W drodze na Grunwald”. Wybór tematu w tym czasie nie jest przypadkowy i stanowi nawiązanie do bitwy pod Grunwaldem, jaka miała miejsce 15 lipca. Przez Sochaczew przechodzili w tamtym czasie polscy rycerze i taki przemarsz będzie można zobaczyć.

21 lipca spotkanie pod hasłem „Straż, straż, straż”, a w nim pokaz uzbrojenia średnmiowiecznej straży miejskiej, która miała przy sobie zarówno broń palną, jak i białą. Tydzień później ostatnia prezentacja, pod hasłem, „Powracając spod Malborka”.

Program przygotowywany jest przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Jak mówi Joanna Niewiadomska-Kocik, naczelnik wydziału kultury, turystyki i promocji UM, w Sochaczewie historia spotyka się również z elementami artystycznymi, bo przed nami kolejna odsłona niedzielnego Okna Sztuki Marcina Hugo-Badera.

Do tego wszystkiego wakacyjne niedziele urozmaici hejnał Sochaczewa, grany o 16.00 na cztery strony świata. Jak mówi Joanna Niewiadomska-Kocik:

- Staramy się przygotować takie atrakcje, żeby ta oferta przyciągała nie tylko miejscowych, ale i turystów, którzy przyjadą do Żelazowej Woli, Strzyżewa czy Sannik i w niedzielne poranki będą się zastanawiać , gdzie byłoby warto jeszcze pojechać.

 

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%