Zamknij

III zjazd mieszkańców wsi puszczańskich. Następuje przełom

10:45, 11.06.2019 J.L Aktualizacja: 10:48, 14.06.2019
Skomentuj

W Lasocinie odbędzie się trzeci zjazd mieszkańców wsi puszczańskich. Może okazać się przełomowy, ze względu na projekt, jaki rozpoczyna Konfraternia św. Rocha, mający na celu uhonorowanie dawnych mieszkańców wsi puszczańskich i szerzenie wiedzy na temat życia w puszczy, które w latach 70. przeniosło się na tereny obecnej gminy Brochów.

 

W Lasocinie odbędzie się trzecia odsłona zjazdu mieszkańców wsi puszczańskich, który ma na celu integrację osób, mieszkających w przeszłości w ostępach puszczy. Wsie puszczańskie uległy znacznemu wyludnieniu lub całkowicie przestały istnieć w wyniku wykupu gruntów przez Kampinoski Park Narodowy w latach 70., ale pamięć mieszkańców o ich dawnym życiu nie zaginęła i aby ją podtrzymywać pojawił się pomysł Konfraterni Świętego Rocha, związany z organizacją corocznych spotkań.

Jak mówi Marta Przygoda-Stelmach, prezes stowarzyszenia:

- Organizując pierwszy zjazd chcieliśmy zobaczyć czy pamięć o życiu w puszczy jest nadal żywa. Zainteresowanie tym tematem naszego stowarzyszenia wynika niejako z pobudek prywatnych, bo większość członków Konfraterni św. Rocha jest potomkami mieszkańców wsi puszczańskich, albo sami mieszkali w takich miejscowościach.

Decyzja o opuszczeniu dotychczasowego życia i porzuceniu swoich domostw, zakupie mieszkań czy domów poza puszczą musiała być trudna, ale jak podkreśla Marta Przygoda-Stelmach, miało to pozytywny wpływ na przyrodę:

- Opuszczenie przez mieszkańców dawnych wsi puszczańskich wpłynęło pozytywnie na ochronę dziedzictwa przyrodniczego, bo też taki cel jest wykup gruntów przez KPN od prywatnych osób.

Trzeci zjazd mieszkańców wsi puszczańskich odbędzie się 16 czerwca o 16.00 w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lasocinie. W trakcie spotkania wystąpią dzieci i młodzież szkolna oraz zespół Ożarowiacy. Będzie poczęstunek i ognisko, a także kącik zabaw puszczańskich dla najmłodszych.

Tegoroczny zjazd odbędzie się w zmienionej formule. Jak mówi Marta Przygoda-Stelmach:

- W trakcie spotkania oddajemy głos mieszkańcom. Poprosiliśmy o wystąpienie mieszkańców z trzech rożnych grup . Wystąpi osoba ze starszego pokolenia, młodszego, która pamięta dzieciństwo w puszczy i sołtysa, który pośredniczył między KPN, a mieszkańcami przy wykupie gruntów.

Na tym jednak nie koniec nowości. To spotkanie może być przełomowe dla całej społeczności obecnej gminy Brochów. Konfraternia św. Rocha planuje projekt, którego pomysłodawcami byli Katarzyna i Rafał Kosowcy, współpracujący ze stowarzyszeniem. Projekt będzie miał trzy etapy. Pierwszy będzie dotyczył pamiątek z dawnych lat. Jak mówi Marta Przygoda-Stelmach:

- Chcielibyśmy, żeby pamięć o życiu w puszczy nie zaginęła, dlatego poprosiliśmy zaproszonych, aby przynieśli ze sobą świadectwa życia w lesie, zdjęcia i różne przedmioty, które będzie można zdigitalizować i po zeskanowaniu czy obfotografowaniu oddać w nienaruszonym stanie.

Konfraternia św. Rocha z przyniesionych materiałów i zapisanych wspomnień, planuje stworzenie publikacji na temat dawnych wsi terenu obecnej gminy Brochów, ich dzieje, opis procesu wykupu gruntów i wspomnienia, którymi podzielą się mieszkańcy. Na tej podstawie powstał też pomysł przygotowania scenariuszy lekcji dla uczniów brochowskich szkół.

Trzeci element projektu odnosi się do turystyki. Jak mówi Marta Przygoda-Stelmach:

- Chcielibyśmy zaznaczyć obecność danych wsi w puszczy. Może nawet wyznaczyć szlak turystyczny czy stworzyć produkt turystyczny. Jesteśmy po wstępnych rozmowach z KPN. Jego wsparcie merytoryczne byłoby dla nas bardzo cenne.

Zjazd odbędzie się 16 czerwca o 16.00 w Szkole Podstawowej w Lasocinie. Mogą się na nim pojawić nie tylko mieszkańcy wsi puszczańskich, ale wszyscy zainteresowani tematem.

 

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%