Zamknij

VII Rajd Szlakiem Bitwy nad Bzurą. Łyk historii na świeżym powietrzu

11:21, 09.01.2019 | J.L
REKLAMA
Skomentuj

Przed nami VII Rajd Szlakiem Bitwy nad Bzurą. To rajd pieszy, który zasięgiem obejmuje teren powiatu sochaczewskiego, choć zdarzało się, że wykraczano poza jego granice.

 

Uczestnicy wyprawy spotykają się w sobotę 26 stycznia o 10.00 na parkingu przed zespołem szkół w Iłowie. Tam będą mogli zostawić samochód, a następnie skorzystać z przejazdu autobusem w okolice miejscowości Kamion, gdzie rozpocznie się rajd. O tym, co w programie mówi dla tusochaczew.pl Jakub Wojewoda, kustosz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą:

- Będziemy zwiedzać relikty terenowe po walkach pierwszej wojny światowej na terenie gminy Młodzieszyn i gminy Iłów. Zaplanowaliśmy też zwiedzanie cmentarza ewangelickiego we wsi Rumunki. Na trasie czekają nas atrakcje przyrodnicze, gdyż będziemy się poruszać po obszarze objętym programem Natura 2000.

A maszerować może każdy, jak dodaje Jakub Wojewoda:

- Obecnie turystyka piesza zamiera, a my chcemy ją kultywować. Łyk historii na świeżym powietrzu to coś, co zrobi dobrze każdemu, niezależnie od wieku. W zeszłym roku najmłodszy uczestnik miał cztery lata i przeszedł trasę praktycznie na własnych nogach.

Okopy, obozowiska, stanowiska artylerii, osady ewangelickie i cmentarze – to wszystko, opatrzone komentarzem historycznym będzie można zobaczyć w czasie rajdu. Chętni do udziału w wyprawie ponoszą opłatę w kwocie 15 złotych, związaną z pamiątkowym znaczkiem, mapą do dyspozycji uczestników i ciepłym posiłkiem, wydawanym po rajdzie przez szkołę w Iłowie. 

A dobrym wstępem do rajdu będzie spotkanie autorskie z twórcami książki „Bzura 1914-15 r.”, zaplanowane w muzeum 24 stycznia o 12.00 i następująca po nim prezentacja wystawy czasowej pt. „Bzura 1914-15 r.”.

foto poglądowe

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (2)

BalbinaBalbina

0 0

Ile mniej więcej kilometrów będzie do przejścia? 16:51, 09.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

spacerowiczspacerowicz

0 0

około 14 km 17:22, 24.01.2019


© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone