Zamknij

Żydzi Sochaczewscy - nowe wydanie książki Pawła Fijałkowskiego

20:13, 30.12.2018 | P.S
REKLAMA
Skomentuj

Nakładem Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą ukazało się właśnie kolejne wydanie książki dr Pawła Fijałkowskiego pod tytułem "Żydzi Sochaczewscy". Książka pracownika naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie opisuje społeczność żydowską, jaka zamieszkiwała Sochaczew przed drugą wojną światową. Nowe wydanie zostało wzbogacone o dodatkowe komentarze stojącego na czele sochaczewskiego muzeum Pawła Rozdżestwieńskiego. Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami społeczności żydowskiej z omawianego okresu.

 

Aby książka przekazywała informacje o mieszkańcach przedwojennego Sochaczewa nie tylko okolicznym mieszkańcom, została ona podzielona na dwie części. Pierwsza z nich jest napisana w języku polskim, a druga stanowi tłumaczenie na język angielski, co pozwoli na zapoznanie się z lekturą zainteresowanym tematem obcokrajowcom, a w tym także potomkom sochaczewskich Żydów rozrzuconym po całym świecie. 

Jak zaznacza Paweł Rozdżestwieński, taka książka w Sochaczewie jest potrzebna:

- Pozwala wyobrazić sobie, jak wielka część społeczności Sochaczewa została unicestwiona w czasie drugiej wojny światowej. Ilu sąsiadów nie wróciło z obozów śmierci. Opis wydarzeń przedwojennych pokazuje także, że Żydzi byli integralną częścią społeczności lokalnej. Byli Polakami. Płacili podatki, świętowali Dzień Niepodległości i walczyli w wojnie obronnej w 1939 roku.

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone