Zamknij

Order Odrodzenia Polski dla bohatera Bitwy nad Bzurą

16:29, 06.10.2018 | Redakcja
REKLAMA
Skomentuj

Podczas uroczystości wręczenia Orderów Odrodzenia Polski i Krzyży Niepodległości, pośmiertne odznaczenie krzyżem Orderu Odrodzenia Polski otrzymał m.in. porucznik Ignacy Wałęza (1912-1975). Nagrodę odebrała córka porucznika, Ewa Galińska.

 

Ignacy Wałęza związany był z naszym obszarem. Tuż po maturze odbył Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy 26. Dywizji Piechoty przy 18 pułku piechoty w Skierniewicach, uzyskując szósty wynik na dwustu pięćdziesięciu żołnierzy.  Pośród wielu walk, w jakich brał udział, należy wymienić Bitwę nad Bzurą. Podczas ostatniej przeprawy na zachodni brzeg Bzury odniósł poważne obrażenia obydwu podudzi w wyniku wybuchu szrapnela. Działał także w Armii Krajowej pod pseudonimem Wasiak, szkoląc młodzież na kursach podoficerskich. W czasie wojny i przed nią był nauczycielem i wychowawcą w kilku szkołach, a za wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1975) oraz nagrodą drugiego stopnia Ministerstwa Oświaty i Wychowania (1972)

Wałęza w latach 1974-1975 zachorował na nowotwór. Był to czas, kiedy pracował nad spisaniem swoich wspomnień, gdzie nie zabrakło informacji o wspomnianych ranach, odniesionych 15 września na zachodnim brzegu Bzury. Bitwa była trudna. A tak pisał o niej dowódca por. Ignacego Wałęzy, kpt. Antoni Sygnarek (1906-1983): Natarcie 5 kompanii [II batalionu 18 pp] na Sochaczew przez Bzurę, bez mostu, bez amunicji, zawiera o wiele większy ładunek treściowy niż Mickiewiczowska Reduta Ordona, Westerplatte i Wizna.

foto: archiwum prywatne Ireny Wałęzy, koloryzacja Mirek Szponar.

(Redakcja)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone