Zamknij
REKLAMA

II tom Przewodnika po miejscach pamięci Bitwy nad Bzurą jeszcze w tym roku

10:54, 22.10.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty zapowiada wydanie II części przewodnika po miejscach pamięci Bitwy nad Bzurą 1939 r. jeszcze w tym roku.

Po dużym sukcesie, jakim okazała się publikacja I części przewodnika nadszedł czas na to, by jego II część ujrzała światło dzienne. Obydwie publikacje dzieli zaledwie rok.

- W drugim tomie przybliżymy terenowe obiekty memoratywne oraz szczególne, owiane legendą miejsca boju na terenie powiatu sochaczewskiego – podaje Stowarzyszenie MGH im. II batalionu 18 pułku piechoty.

Stowarzyszenie zachęca do włączenia się w tworzenie przewodnika:

- Zapraszamy wszystkich do wspólnego tworzenia naszej publikacji. Szczególnie cenne są dla nas archiwalne zdjęcia pomników, tablic pamiątkowych oraz żołnierskich mogił, które mogą posiadać w swych domowych albumach mieszkańcy powiatu sochaczewskiego.

Jak informuje stowarzyszenie, książka będzie bezpłatna, a jej egzemplarze będzie można otrzymać w czasie promocji, która nastąpi w grudniu tego roku. Temat miejsc pamięci związanych z Bitwą nad Bzurą nie jest wyczerpany. Prezes stowarzyszenia Jakub Wojewoda zapowiada, że w planach są kolejne publikacje:

- Spodziewany się kontynuacji naszej serii wydawniczej. Chcemy, aby następna część przewodnika miała charakter biograficzny. Przedstawimy w niej i opiszemy konkretne postacie - dowódców, podoficerów i żołnierzy Bitwy nad Bzurą 1939 r. Powiążemy miejsca z konkretnymi postaciami. Dzięki prowadzeniu strony Trakt Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939 r. nawiązaliśmy wiele kontaktów z rodzinami żołnierzy, którzy tu walczyli i ginęli. Osoby te przekazują nam zdjęcia, dokumenty, wspomnienia. Chcemy to wszystko opublikować dla potomnych.

Bitwa nad Bzurą toczyła się na terenie kilku powiatów. Jest szansa, że z upływem lat ukażą się kolejne publikacje, tym razem dotycząc powiatów: kutnowskiego, łowickiego, gostynińskiego, warszawskiego zachodniego i innych.

- Już dziś aktywnie działamy na terenie innych powiatów. Warto przy tym wspomnieć o Kamieniach Chwały i biało-czerwonych masztach, które postawiliśmy już na kilku obiektach w powiecie łowickim i płockim.

Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pp. jest też żywo zainteresowana tematem I Wojny Światowej nad Bzurą i Rawką oraz tematem Armii Krajowej na ziemi sochaczewskiej, są więc spore szanse, że w przyszłości powstaną także przewodniki dotyczące tych tematów.

Zadanie "Bitwa i pamięć - przewodnik Miejsc Pamięci Bitwy nad Bzurą 1939 r., ETAP 2 - 2021 r.", dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

EwaEwa

6 1

Brawo Panowie! 14:32, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bravo EwaBravo Ewa

7 1

BRavo 15:45, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tomek Tomek

7 0

Świetna praca tej grupy mam pierwszy tom, to najlepsze wydawnictwo historyczne ostatnich lat z Sochaczewa cały czas w użyciu 16:37, 24.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%