Zamknij

Zlot Folk Sochaczew 2021. Początek wielkiego wydarzenia

16:43, 11.05.2021 J.L Aktualizacja: 11:56, 12.05.2021
Skomentuj

Zlot Folk to nowa propozycja w kalendarzu sochaczewskich imprez. W tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną Zlot Folk będzie miał wymiar konkursowy o zasięgu wojewódzkim. Ma jednak aspiracje do przemiany w trzydniową imprezę ze sztuką ludową w tle.

Sochaczewskie Centrum Kultury wraz z zespołem Folklorek zachęcają do udziału w pierwszym wojewódzkim konkursie piosenki ludowej Zlot Folk. Do udziału mogą się zgłaszać szkoły, ośrodki kultury, ale i osoby indywidualne z Mazowsza. Aby wziąć udział w konkursie należy nagrać utwór i przesłać niepubliczny link do nagrania na Youtube.pl do północy 23 maja.

Jak mówi instruktorka Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca „Folklorek” oraz organizatorka konkursu Kinga Przybylska:

- Z racji pandemii i tego, że nie możemy rozwinąć konkursu tak jakbyśmy chciały, w tym roku ograniczamy się do zgłoszeń solistów. Zależy nam na ocenie śpiewu, akompaniament nie jest wymagany i nie będzie brany pod uwagę przy ocenie. Będziemy natomiast zwracać uwagę na zakorzenienie utworu w kulturze ludowej, dykcję, ogólny wyraz artystyczny, poczucie stylu i rytmu oraz przekazanie tekstu i emocji.

Uczestnicy konkursu będą oceniani w pięciu kategoriach wiekowych: przedszkola i zerówki, klasy 1-3 szkół podstawowych, klasy 4-6, klasy 7-8. Ostatnia kategoria to szkoły ponadpodstawowe.

Co ważne, konkurs jest skierowany głównie do laików w temacie muzyki ludowej. Uczestników konkursu mogą zgłaszać rodzice, szkoły lub ośrodki kultury. Z kwestii formalnych ważne jest, aby nagranie miało do 5 minut. Podsumowanie konkursu nastąpi 31 maja o 12.00 poprzez portal SCK i stronę facebookową Folklorka.

Docelowo konkurs ma być zaledwie elementem Zlot Folk. Jak mówi organizatorka Katarzyna Proch:

- Założenie jest takie, żeby zagłębić się w temat, dotrzeć do tej polskości, bo pomału tradycja ludowa się zatraca. Mamy piękne zwyczaje, muzykę, stroje, rękodzieło i musimy o to zadbać. W przyszłości chcemy , żeby to było trzydniowe spotkanie. W tym roku, dla ułatwienia sprawy związanej z obostrzeniami epidemiologicznymi kierujemy konkurs do osób indywidualnych, bo dzieci nie chodzą do szkół, może nie mają możliwości żeby poćwiczyć wspólnie, nie mogą się spotykać.

Docelowo konkurs będzie kierowany do zespołów, a jury oceni całokształt pracy – wokal, instrumentarium, choreografię, stroje. Konkurs będzie się odbywał pierwszego dnia wydarzenia. Drugiego dnia uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach. Jak mówi Katarzyna Proch:

- Co roku będziemy zapraszać „gwiazdę”, czyli zespół dziecięco-młodzieżowy muzyki ludowej z różnych zakątków kraju. Instruktor zaproszonego zespołu poprowadzi warsztaty wokalne, taneczne, rękodzielnicze – zależnie od branży jaką będzie owa „gwiazda” reprezentowała. Instruktor zasiądzie też w jury konkursowym i to akurat wprowadzamy już w tym roku. Trzeciego dnia na scenie letniej SCK  będziemy chcieli zaprezentować występy Folklorka i zaproszonego gościa specjalnego, a także laureatów konkursu. Chcemy, aby te występy były połączone z piknikiem, na którym twórcy prezentowaliby swoje rękodzieło, związane tematycznie z folklorem.

 

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

adiadi

0 0

Świetna inicjatywa. 11:14, 14.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%