Zamknij

Mazowsze: wścieklizna atakuje zwierzęta. To już siódmy przypadek

10:57, 16.04.2021 K.Ż Aktualizacja: 18:16, 17.04.2021
Skomentuj

Potwierdzono kolejny przypadek wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego. Siódmy przypadek wścieklizny wykryto w miejscowości Ponurzyca, powiat otwocki. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł apeluje do mieszkańców obszarów zagrożonych o zachowanie ostrożności. Anna Świętochowska-Binienda, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sochaczewie, przypomina o ustawowym obowiązku szczepienia wszystkich psów przeciwko wściekliźnie. Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

[ZT]56183[/ZT]

O pierwszym przypadku wścieklizny informowaliśmy pod koniec stycznia.  Na Mazowszu był to pierwszy przypadek od dziesięciu lat. Został potwierdzony u lisa w miejscowości Izabela na terenie gminy Wiązowna, w powiecie otwockim. 29 stycznia  został potwierdzony drugi przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Kołbiel, na terenie gminy Kołbiel w powiecie otwockim. 12 lutego br. potwierdzono trzeci przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Zakręt, gmina Wiązowna w powiecie otwockim. 19 marca br. potwierdzono czwarty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Dębe Wielkie, gmina Dębe Wielkie w powiecie mińskim. 26 marca br. wykryto piąty i szósty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Malcanów w gminie Wiązowna w powiecie otwockim oraz u lisa w miejscowości Zabieżki w gminie Celestynów w powiecie otwockim. 13 kwietnia br. wykryto siódmy przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Ponurzyca w powiecie otwockim.

- Wścieklizna to bardzo groźna, prawie zawsze śmiertelna choroba zakaźna, więc bądźmy ostrożni i unikajmy kontaktu z dzikimi zwierzętami np. lisami, nietoperzami, wiewiórkami czy jeżami.  Apeluję o zastosowanie się do zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Nie zapominajmy również  o bezpieczeństwie naszych zwierząt, które są narażone na zakażenie. Przede wszystkim pamiętajmy o szczepieniu psów - jest ono obowiązkowe, natomiast zalecane jest również szczepienie kotów  –informuje wojewoda Mazowiecki.

Określony w rozporządzeniach wojewody obszar zagrożony obejmuje w mieście stołecznym Warszawa: część dzielnicy Wawer i Wesoła; w powiecie mińskim: miasto Sulejówek, część gminy Halinów; niektóre miejscowości w gminie Siennica. W powiecie otwockim kilkanaście miejscowości w gminie Wiązowna i w gminie Kołbiel. Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz m.in. organizowania targów oraz polowań.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu, a zwierzęta gospodarskie muszą pozostawać w okólnikach i na zamkniętych wybiegach. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MieszkaniecMieszkaniec

0 0

Może warto przejechać się po wsiach że szczepionkami 21:41, 18.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%