Zamknij

Rafał Durzyński wie, co w ulu gra i swoją pasją dzieli się z innymi

12:42, 02.06.2020 K.Ż Aktualizacja: 10:54, 03.06.2020
Skomentuj

W pasiekach trwa intensywny ruch. Obecnie pozyskiwany jest miód rzepakowy i wielokwiatowy. Wszystko wskazuje na to, że rok 2020 zapowiada się wiele lepiej dla pszczelarzy pod względem ilości pozyskiwanego miodu niż ubiegły. Ciepła zima nie wpłynęła negatywnie na owady, które dość dobrze ją przetrwały. Choć pszczelarze muszą liczyć się każdego roku z 10-procentowymi stratami w pasiece. Rafał Durzyński, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy Iłów ”Paulinka”, opowiada, jak wygląda współczesne pszczelarstwo i z jakimi problemami się zmaga.


Osoby obserwując z boku współczesne pasieki, na pierwszy rzut oka nie wyłapią zbyt wielu zmian, jakie nastąpiły w pasiekach. Pszczelarz Rafał Durzyński podkreśla jednak, że wraz z rozwojem techniki, również jego branża zyskała wiele ułatwień.


- Na przestrzeni lat pszczelarstwie nie zmieniło się jakoś drastycznie. Korzystamy teraz z nowoczesnych i dużo lżejszych uli, w których pszczołom się żyję się lepiej, bo są cieplejsze. Dużym ułatwieniem też są nowoczesne maszyny i dobrze wyposażone pracownie pszczelarskie. To duże udogodnienie, bo dzięki temu mamy mniej pracy. Pamiętam, że jak zaczynałem swoją przygodę z pszczołami 16 lat temu, wtedy miałem miodarkę ręczną na dwie ramki, a dziś korzystam z maszyny na 40 ramek z napędem elektrycznym.


Największym wrogiem pszczół jest warroza. Walka z tą chorobą trwa od wielu lat. Ogromnym zagrożeniem jest również zgnilec amerykański, który w zeszłym roku pojawił się pod Warszawą. Jak zaznacza pan Rafał, każda pasieka znajduje się pod opieką weterynarza.


- Pasieki są regularnie badane i sprawdzane przez powiatowego lekarza weterynarii. Również pszczelarze, którzy zajmują się sprzedażą miodu, muszą być przebadani, a pracownia pszczelarska musi spełniać wszelkie wymogi sanitarne.


Pan Rafał w swojej pasiece pozyskuje miód wielokwiatowy, akacjowy, rzepakowy i lipowy i właśnie ten ostatni cieszy się największym zainteresowaniem klientów.


- Miód lipowy jest doskonały na przeziębienie i różne infekcje górnych dróg oddechowych. Przepyszny jest także miód akacjowy na kanapce z białym serem.


Pasieki pana Rafała od lat ulokowane są u zaprzyjaźnionych rolników i sadowników.


- Ja mam bardzo wiele uli, bo bardzo lubię pszczółki. Od wielu lat swoje pasieki stawiam na polach i w sadach u zaprzyjaźnionych rolników i sadowników. I czerpiemy dzięki temu wszyscy korzyści.


Bardzo ważna jest również ochrona pszczół. Jak zaznacza Rafał Durzyński, ogromny wpływ na owady ma duży stopie chemizacji rolnictwa.


- Nowoczesne rolnictwo wymaga profesjonalnej ochrony roślin. Jestem jednak przekonany, bo współpracuje z wieloma rolnikami i sadownikami, że profesjonaliści wiedzą, kiedy i jakie środki ochrony roślin stosować, żeby było to bezpieczne dla pszczół.


Pasjonatów pszczelarstwa z każdym rokiem przybywa. Na terenie gminy iłów jest ich już 10. Współcześni pszczelarze mogą korzystać z programów wsparcia.


- Moje koło należy do Regionalnego Związku Pszczelarzy w Płocku i poprzez ten związek korzystamy w ramach wsparcia KOWR z dofinansowania na zakup uli, matek pszczelich czy leków. To bardzo istotne wsparcie i wielu pszczelarzy, z niego korzysta.


Panu Rafałowi pszczelarskiego bakcyla przekazał tata i dziadek. On natomiast swoją pasję przekazał swoim pociechom, ale swoją wiedzę dzieli się również z innymi.


- Staram się zarażać swoją pasją również dzieci, aby wiedziały co i jak w ulu gra. Dlatego często odwiedzam przedszkola w powiecie i staram się zafascynować najmłodszych pszczółkami.


Po skończeniu miodobrania bardzo ważne, aby dobrze przygotować pszczoły do zimy.


- Po zakończonym miodobraniu, staramy się pomóc naszym pszczołom zwalczyć warroze. A potem zaczynamy dokarmiać owady, bo wiadomo, że jak podkradliśmy miodek, to musimy im to wynagrodzić syropem, aby mogły bezpiecznie przetrwać zimę.

 

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

IłowiankaIłowianka

14 3

Wspaniały człowiek, świetny fachowiec!
19:49, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ŁucjaŁucja

4 1

dewej miód marian 08:04, 03.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanuszJanusz

2 1

Grażyna idziemy na zakupy 08:04, 03.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%