Zamknij

Drive - thru Sochaczew. Przepustowość nawet kilkaset wymazów dziennie

13:24, 01.06.2020 Redakcja Aktualizacja: 10:02, 02.06.2020
Skomentuj

Jak już informowaliśmy, przy Szpitalu Powiatowym w Sochaczewie stanął mobilny punkt pobrań wykrywających obecność wirusa SARS-CoV-2 metodą RT-PCR – tzw. drive – thru. Punkt służyć ma przede wszystkim badaniu pracowników sezonowych, którzy przyjechali do powiatu sochaczewskiego i przebywają w kwarantannie, a także wszystkich pacjentów wskazanych przez sanepid. Szpital jest tu wyłącznie podwykonawcą zleceń Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. Punkt ma na celu przyspieszenie identyfikowania osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 oraz ograniczenie transmisji COVID-2 na terenie naszego powiatu. Jak powiedział nam pełniący obowiązki dyrektora szpitala Robert Skowronek, przepustowość punktu może być bardzo duża, nawet 300, 400 pobrań dziennie.

Funkcjonowanie mobilnego punktu pobrań przy szpitalu w Sochaczewie jest dopiero rozpoznawane. W najbliższych określone zostanie faktyczne zapotrzebowanie na testy wykonywane tą metodą. Warto podkreślić, że punkt obsługiwać będzie osoby wskazane przez sanepid, szpital pozostanie w tej kwestii wyłącznie „podwykonawcą”. Drive – thru może znacząco przyspieszyć badanie pod kontem obecności wirusa SARS-CoV-2 pracowników sezonowych, którzy przyjechali do nas z zagranicy oraz innych osób w kwarantannie, kierowanych przez Stację Sanitarno – Epidemiologiczną.

Jak powiedział nam Robert Skowronek, pełniący obowiązki dyrektora sochaczewskiego szpitala, przepustowość mobilnego punktu pobrań może być bardzo duża, nawet 300, 400 dziennie. Wszystkie wizyty w drive-thru są ustalane i umawiane dzień wcześniej.

Poniżej podajemy wszystkie zasady pobierania wymazów „z samochodu” od osób w kwarantannie (cudzoziemcy) w drive – thru.

Aby umożliwić cudzoziemcom, osobom kwarantannowanym będących pracownikami sezonowymi badanie – (wymaz z noso-gardła) w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia Covid-19 , proponuje się indywidualny przyjazd do punktu pobrania tzw. drive – thru , po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

Minister Zdrowia dopuścił możliwość wykonania w/w badania u ubezpieczonego w KRUS pracownika sezonowego bez ponoszenia kosztu badania przez zatrudniającego go rolnika/plantatora.

Warunkiem takiego przyjazdu jest :

1. Samodzielna podróż własnym środkiem transportu lub udostępnionym przez rolnika- plantatora.

2. Dopuszczalna jest podróż łączna więcej niż 1 osoby, pod warunkiem, że osoby te przebywają razem w kwarantannie.

Osoby opuszczające czasowo miejsce kwarantanny - udające się na badania bezwzględnie muszą:

1. być ubrane w maseczkę zakrywającą usta i nos ,

2. mieć założone rękawiczki jednorazowe

3. muszą unikać kontaktu bezpośredniego z innymi osobami.

Lista osób udających się do badań przekazywana jest Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu oraz Policji w celu usprawiedliwienia opuszczenia miejsca kwarantanny- (osoby te nie mogą być karane za opuszczenie miejsca odbywania kwarantanny).

1. Kwarantannowany o którym mowa powyżej poddaje się badaniu po przybyciu do gospodarstwa.

2. W ustalonym z Drive- thru terminie podjeżdża samochodem pod wskazany punkt pobrań.

3. Nie wysiada z samochodu, jedynie otwiera szybę pojazdu.

4. Stosuje się do zaleceń próbkobiorcy.

5. Legitymuje swoją tożsamość (potrzeba posiadania paszportu lub innego dowodu tożsamości).

6. Udziela krótkiego wywiadu medycznego.

7. Przeszkolony pracownik pobiera wymazy bez opuszczania przez badanego samochodu. ( Jeżeli niemożliwe jest bezpośrednie pobranie wymazu w kabinie samochodu dopuszcza się pobranie materiału we wskazanym przez personel miejscu, z zachowaniem rygoru używania przez badanego po opuszczeniu pojazdu osłony nosa i ust oraz rękawiczek w drodze do wyznaczonego punktu poboru)

8. Po pobraniu wymazu kwarantannowany odjeżdża wracając bezpośrednio do miejsca odbywania kwarantanny kontynuując ją do 14 dnia oczekując na wynik.

Przeszkoleni pracownicy punktu Drive Thru

1. opisują probówki z wymazami, pakują zgodnie z zasadami pobrania i przesyłania materiału biologicznego ,

2. przekazują zapakowane próbki do wyznaczonego przez koordynatora laboratorium ,za pośrednictwem dedykowanego środka transportu,

3. laboratorium przekazuje wyniki badań do wskazanego przez rolnika- plantatora , właściwego ze względu na lokalizację gospodarstwa Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego na jego adres mailowy,

4. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje badane osoby o wyniku badania poprzez przyjętą formę np. SMS, widomość mailową, pisemną etc.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

glodnyglodny

0 0

A jest gdzieś jakieś menu co tam można zjeść w tym Drive-thru? 11:53, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%