Zamknij

Szóstoklasiści do przeniesienia z wyjątkami. Zmiana strategii. Ważne info dla SP nr 4 i SP nr 3

12:55, 27.02.2020 M.F. Aktualizacja: 10:30, 28.02.2020
Skomentuj

Mamy ważne informacje na szóstoklasistów Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Sochaczewie. Na najbliższej sesji radni miejscy podejmować będą uchwałę dotyczącą losu obecnych szóstoklasistów tych placówek w nowym roku szkolnym. Zgodnie z dokumentem, większość klas zostanie przeniesionych do innych szkół, ale nie wszystkie.

 

Podczas sesji 3 marca radni miasta Sochaczew zmierzą się z uchwałą w sprawie wskazania uczniom klas szóstych SP nr 4 i SP nr 3 innego miejsca spełniania obowiązku szkolnego. Przygotowany projekt zawiera zapisy szczególne, pokrywające się z zapowiedziami burmistrza, o których pisaliśmy, pozostawienia niektórych klas w macierzystych placówkach.

Przenoszenie szóstoklasistów Czwórki i Trójki do odpowiednio: Szóstki i Jedynki, to przyjęta przez ratusz strategia przeciwdziałająca dwuzmianowości w placówkach po ostatniej reformie (likwidacji gimnazjów). Wobec sprzeciwu wielu rodziców przenoszonych dzieci, a także po analizie funkcjonowania sochaczewskiej oświaty, w tym roku burmistrz zapowiedział zmianę startegii.

Zgodnie z projektem uchwały, w nowym roku szkolnym 2020/21 klasy VI A i VI B ze Szkoły Podstawowej nr 4 (klasy integracyjne) oraz klasa VI D ze Szkoły Podstawowej nr 3 kontynuować będą naukę aż do klasy ósmej w dotychczasowych szkołach. Pozostałe klasy zostaną przeniesione w pierwszym przypadku do Szkoły Podstawowej nr 6, w drugim do Szkoły Podstawowej nr 1.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały:

„Dwuzmianowość to duży problem w szkołach podstawowych, szczególnie w czasie, kiedy naukę w nich kontynuują klasy VII i VIII. Powyższy sposób organizacji nauki klas VI ww. szkół (przeniesienie do innych placówek – przyp. red.), który funkcjonuje od 1 września 2017 roku, miał na celu przede wszystkim ograniczenie tego wskaźnika tak, aby uczniowie nie mieli lekcji do późnego wieczora. Samorząd miejski na bieżąco monitoruje skutki proponowanych rozwiązań. W wyniku analizy funkcjonowania sochaczewskiej oświaty w okresie przejściowym od wdrożenia ostatniej reformy zaistniała konieczność skrócenia tego okresu do roku szkolnego 2020/21 z wyłączeniem jednego oddziału klasy VII w Szkole Podstawowej nr 3 oraz dwóch oddziałów klasy VII w Szkole Podstawowej nr 4. Propozycja skrócenia okresu wskazania uczniom klas VI innej szkoły do spełniania obowiązku szkolnego i pozostawienia jednego oddziału klasy VII w SP nr 3 i dwóch oddziałów klasy VII w SP nr 4 w roku szkolnym 2020/21 oraz wszystkich oddziałów od roku szkolnego 2021/22 spowoduje najmniejsze wahania wskaźnika zmianowości w tych szkołach, co wpłynie korzystnie na komfort nauki oddziałów pozostających w szkole, a także na plan lekcji dzieci z klas młodszych”.

Oznacza to, że jeśli większość radnych poprze uchwałę, od nowego roku Czwórka i Trójka w końcu będą mogły zacząć funkcjonować rzeczywiście jak szkoły ośmioklasowe, przystępując do organizacji odpowiednich warunków kształcenia w klasach siódmych i ósmych.

 

(M.F.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%