Zamknij

Oficer Agnieszka Dzik: praca w policji nie jest łatwa, ale przynosi satysfakcję

18:17, 25.01.2020 K.Ż Aktualizacja: 12:27, 27.01.2020
Skomentuj

W styczniu ogłoszono terminy naboru do policji. W komendach, również w sochaczewskiej, brakuje funkcjonariuszy. Dostanie się do tej służby wcale nie jest łatwe. Podobnie, jak nie jest łatwa ta służba. Zapytaliśmy oficer prasową Agnieszkę Dzik, dlaczego mimo ciężaru tej pracy, warto zostać policjantem, jakiego typu satysfakcję przynosi służba w policji. 

 

W styczniu ruszył nabór dla osób chcących pracować w policji. Oferta skierowana jest do osób, które chcą zostać funkcjonariuszami policji i spełniają odpowiednie kryteria. Chętni muszą mieć obywatelstwo polskie, być osobą niekaraną, pełnoletnią, korzystającą w pełni z praw publicznych i posiadać minimum średnie wykształcenie. Do pracy w policji niezbędne jest posiadanie zdolności psychofizycznych. Dodatkowo punktowane jest wykształcenie. Osoby, które są absolwentami klas tzw. mundurowych lub miały w programie nauczania przedmioty związane z funkcjonowaniem policji, również mają większe szanse. Przy wykształceniu wyższym preferowane są takie kierunki, jak : administracja, prawo, ekonomia, bezpieczeństwo wewnętrzne, ratownictwo.

Proces rekrutacyjny jest dosyć skomplikowany i czasochłonny. Szczegóły można znaleźć na stronach internetowych policji, bądź przyjść do komendy do Zespołu Kadr i Szkolenia i zasięgnąć tam informacji. Składa się z takich etapów, jak złożenie dokumentów, test wiedzy ogólnej połączony z testem sprawnościowym, który odbywa się w szkołach policji. W naszym okręgu to najczęściej Centrum Szkolenia Policji Legionowie. Testy psychologiczne odbywają się w Komendzie Wojewódzkiej w Radomiu. To najtrudniejszy etap, w którym odpada najwięcej kandydatów. Następny etap - rozmowa kwalifikacyjna - również w odbywa się w Komendzie Wojewódzkiej. W komisji zasiada 3 lub 4 pracowników komórki kadrowej i policjanci z wieloletnim doświadczeniem. Oceniana jest motywacja do pracy, sposób kształtowania wypowiedzi. Bardzo ważny jest... ubiór, który z oczywistych względów ma wpływ na pierwsze wrażenie. Ostatni etap to komisja lekarska. Każdy etap jest punktowany.

Rekrutacja to długofalowy etap, choć są rekordziści, którzy potrafią wyrobić z załatwieniem wszystkich formalności w dwa miesiące. Zazwyczaj jednak trwa ona dłużej, nawet 6 miesięcy lub więcej. Złożyć dokumenty do pracy policji może każdy o każdej porze. Nie trzeba się sugerować terminami naboru, które są na stronach policji, bo one dotyczą osób, które pozytywnie przeszły procedurę rekrutacyjną.

Kiedyś w policji pracowali głównie mężczyźni, a kobiet było jak na lekarstwo. Dziś to się zmienia.Warto wiedzieć, że w sochaczewskiej policji na 160 etatów 30 zajmują kobiety. O tym dlaczego warto zostać policjantem, mówi oficer prasowy KPP Sochaczew mł. asp. Agnieszka Dzik .

- Warto pamiętać, że praca w policji nie należy do najłatwiejszej i nie jest skierowana do osób, które szukają łatwego i przyjemnego zajęcia. Idealnie odnajdą się w niej osoby lubiące pomagać innym, zaangażowane, z misją. Z doświadczenia wiem, że największą satysfakcję sprawia najzwyklejsze słowo "dziękuję", wypowiedziane przez osobę, której mogliśmy pomóc. Służba w policji nie jest łatwa i wymaga dużego poświęcenia innym. Trzeba pamiętać, że to praca z ludźmi. To nie tylko ściganie przestępców, ale także praca z osobami poszkodowanymi. Gdy jesteśmy na spotkaniach profilaktycznych, wtedy bardzo cieszy uśmiech dzieci. Gdy uda nam się wsadzić za kratki groźnego przestępcę, wtedy satysfakcja jest jeszcze większa. Sochaczewscy policjanci na co dzień nie ścigają tylko drobnych złodziejaszków, ale zajmują się również zorganizowanymi grupami przestępczymi, ścigamy handlarzy bronią czy dilerów narkotykowych. Tak naprawdę policjant na takiej interwenci nigdy nie wie, czego może się spodziewać i co tam zastanie. To służba odpowiedzialna i często z narażeniem życia. Ale mimo wszystko jest bardzo ciekawa, różnorodna, dająca wiele satysfakcji i możliwości rozwoju, poprzez szkolenia, a nawet studia. I jeszcze jedno: praca w policji to stabilne zatrudnienie.

 

 

z

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

mieszkaniecmieszkaniec

4 0

Ładna ta nasza Pani Agnieszka. 20:09, 25.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Mok Mok

3 0

Jeslito wasza corka to moze gratulacje 22:33, 25.01.2020


reo

JANUSZJANUSZ

1 0

A to miss Policji ma być wybierana czy co? ,owszem ładna z niej kobieta i z tego co da sie zaobserwowac w mediach to kompetentna i to sie liczy w tej pracy. 22:55, 25.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%