Zamknij

CPK Teresin Baranów Wiskitki. Rząd szuka partnera strategicznego w Japonii

10:31, 22.01.2020 Red. Aktualizacja: 10:57, 23.01.2020
Skomentuj

Według najnowszych doniesień medialnych Japonia, Korea i Singapur mogą stać się partnerami strategicznymi i doradcami przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, który miałby powstać w gminach Teresin, Baranów, Wiskitki. Nasz kraj chciałby wykorzystać ich bogate doświadczenie przy budowie tego typu inwestycji.

Jak donosi "Rzeczpospolita" to właśnie Japończycy są potencjalnym partnerem przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ich doświadczenia zarówno w budowie lotnisk, jak i szybkich kolei może być pomocne przy realizacji CPK. W tym celu wczoraj, 21 stycznia premier Mateusz Morawiecki udał się na wizytę do Japonii. Pobyt w Tokio rozpoczął cykl spotkań z portami lotniczymi w ramach drugiego etapu dialogu technicznego. Jak podkreśla Mikołaj Wild, prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny cykl spotkań w ramach dialogu ma zakończyć się jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

Według nieoficjalnego źródła "Rzeczpospolita" twierdzi, że nie jest wykluczone stworzenie konsorcjum doradczego składającego się z ekspertów dwóch z trzech portów Japonii, Korei czy Singapurze. Wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała liczy, że dzięki współpracy z Japonią pozyskamy najnowocześniejsze technologie oraz dostęp do wiedzy z zakresu organizacji i zarządzania dużymi projektami.

Polska ma do zaoferowania stronie japońskiej "możliwości prowadzenia biznesu na skalę, która jest dziś nie do uzyskania w żadnym innym europejskim kraju". Marcin Horała i Mikołaj Wild spotkali się również podczas tej wizyty z wiceministrem transportu Japonii Naoki Fujii i prezesem spółki zarządzającej lotniskiem Narita Akihiko Tamurą i rozmawiali o  współpracy przy inwestycjach lotniskowych oraz wsparciu przy projektowaniu i budowie w Polsce Kolei Dużych Prędkości, które są elementem inwestycji CPK.

Nie doszło jednak do podpisania żadnych dokumentów. Rozmowy mają być jeszcze prowadzone w Korei Południowej i Singapurze. Czekamy na więcej informacji w tej sprawie.

 

 

(Red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

qazqaz

8 0

To wracamy do budowy drugiej Japonii? 17:40, 22.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

F 47F 47

8 0

Jano siki rozdają kasę aby zostać przy korycie i kasy zaczyna brakować i będzie brakować coraz bardziej i doprowadzą do finansowego krachu na niespotykaną skalę, to tylko kwestia czasu. 21:11, 22.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%