Zamknij

Na cmentarzu w Juliopolu. Ruszył pierwszy etap prac

14:39, 13.12.2019 UG Młodzieszyn Aktualizacja: 09:52, 15.12.2019
Skomentuj
reo

W piątek 6 grudnia ruszyły pierwsze prace związane z remontem kwater wojennych na cmentarzu w Juliopolu. Aktualnie czynności renowacyjne rozpoczęło Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im.II/ 18 pp.

 

Pierwszy etap prac wykonanych przez stowarzyszenie obejmie w najbliższym czasie kwaterę południowa: wymianę krzyży i tabliczek epitafijnych oraz odnowienie tablicy informacyjnej.

Jak informowaliśmy wcześniej, gmina Młodzieszyn pozyskała dofinansowanie w wysokości 50 000 zł na podstawie złożonego w tym roku wniosku do Biura Wojewody Mazowieckiego. Prace objęte wnioskiem dotyczą kontynuacji realizowanego zakresu tj. wymianę 48 zniszczonych betonowych krzyży na granitowe, wymianę tabliczek epitafijnych na grawerowane, wzorowane na żołnierskim znaku tożsamości 1933 r. z orłem wz. 1919 r., odnowienie tablicy informacyjnej "Traktu Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939 r.", montaż masztu flagowego o wysokości 6 metrów oraz Kamienia Pamięci a także prace uzupełniające.

Gmina Młodzieszyn złożyła także kolejny wniosek o dofinansowanie dalszych prac związanych z remontem i konserwacją kwater wojennych na cmentarzu w Juliopolu - zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego pod nazwą "Groby i Cmentarze wojenne w kraju 2020".

Planowane zadanie będzie polegało na kontynuacji remontu i konserwacji cmentarza wojennego, a zaproponowany zakres prac będzie obejmował ręczne rozebranie krawężników betonowych przy polach grobowych następnie montaż obrzeży kamiennych, ręczne usunięcie warstwy ziemi (do 10 cm), ręczne prace porządkowe a także humusowanie z obsianiem.

Gmina złożyła  również  wniosek o dofinansowanie zadania pt. "Remont i konserwacja pomnika upamiętniającego Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w latach 1939-1945" realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego pod nazwą "Miejsca Pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju 2020".

Planowane zadanie będzie polegało na generalnym remoncie i konserwacji pomnika. Zaproponowany zakres prac obejmuje między innymi położenie granitowej kostki wraz z krawężnikami, czyszczenie powierzchni pomnika, krzyża i postumentu, obłożeniu słupa płytkami granitowymi.Planowana jest także wymiana tabliczki informacyjnej oraz zmiana treści inskrypcji, poprzez usunięcie z jej treści informacji o Armii Ludowej. Treść inskrypcji zostanie uzgodniona z odpowiednią instytucją. Według posiadanych przez nas informacji Armia Ludowa nie uczestniczyła w walkach na terenie Gminy Młodzieszyn.

Pomnik jest częścią traktu pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939 roku.

Remont cmentarza 2200 żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak podkreśla Urząd Gminy:

- Miejsca Pamięci Narodowej są ważnym elementem kultury naszej Małej Ojczyzny i mają dla nas szczególna wartość. Jesteśmy więc zobowiązani do ochrony miejscowych śladów przeszłości.

(UG Młodzieszyn)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%