Zamknij
REKLAMA

ZWiK Sochaczew: w ramach kontroli wykonujemy kamerowanie i zadymianie kanałów

11:00, 16.09.2019 | ZWiK Sochaczew
REKLAMA
Skomentuj

Magdalena Kaczorowska, prezes zarządu „ZWiK-Sochaczew” Sp. z o. o., w rozmowie o podziemnych sieciach, systemie kontroli oraz inwestycjach Spółki do końca bieżącego roku:

 

Sochaczew ma rozwiniętą sieć wodociągową i kanalizacyjną. To oznacza, że każdy mieszkaniec miasta może z niej korzystać.

M.K. -Oczywiście, po to przecież była budowana i po to mamy nowoczesną, spełniająca najwyższe standardy krajowe i unijne, oczyszczalnię ścieków.

Wystarczy wpiąć się do właściwej sieci i gotowe? Woda popłynie do naszego kranu, a ścieki do oczyszczalni?

M.K. - Nie tak szybko. Najpierw trzeba dokonać pewnych formalności. Wszystko musi być zgodne z prawem. Podłączenie do miejskiego wodociągu lub sieci kanalizacji sanitarnej obwarowane jest odpowiednimi przepisami. Przede wszystkim jednak pierwszym krokiem powinna być wizyta w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w celu pobrania warunków technicznych budowy przyłącza.

Ale taka budowa  przyłącza kosztuje, a potem trzeba za wszystko płacić. A tego nikt nie lubi.

M.K.- Jeżeli dana nieruchomość wywozi ścieki za pomocą taboru asenizacyjnego i w ilości ścieków, które mają odzwierciedlenie w zużyciu wody, a nie tylko 3 m3 lub 6 m3 raz w roku, to ZWiK ma zdecydowanie lepszą ofertę pod względem finansowym i z korzyścią dla środowiska. Oczywiście budowa przyłącza pociąga za sobą koszty inwestycyjne, ale dla tej wygody myślę, że warto.

Spółka ma problem z mieszkańcami, którzy dokonują nielegalnego odprowadzania nieczystości bytowych do kanalizacji deszczowej, wprowadzają wody opadowe do kanalizacji sanitarnej lub odprowadzają ścieki do kanalizacji ZWiK bez uprzednio zwartej umowy.

M.K. - Takie przypadki niestety się zdarzają.  Art. 9. 1. Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków mówi, że „zabrania się wprowadzania ścieków bytowych i ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania wód opadowych, a także wprowadzania ścieków opadowych i wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej”. Niektórzy myślą jednak, że są bardzo sprytni i obejdą prawo. Pobieranie wody z sieci lub odprowadzanie ścieków bez posiadania umowy ze „ZWiK-Sochaczew” jest nielegalne i stanowi przestępstwo. Mówi o tym art. 28 ust. 4 Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Wpięcie deszczówki do kanalizacji sanitarnej np. rynien  również jest przestępstwem. Wody opadowe najlepiej jest zgromadzić na terenie swojej nieruchomości i wykorzystywać do podlewania roślin. Kanalizacja deszczowa, która jest wybudowana w pasie drogowym, służy przede wszystkim odwodnieniu pasa drogowego. Podrzucając wody odpadowe do sieci ZWiK powodują wygenerowanie kosztów. Każdy metr sześcienny, który trafi na oczyszczalnię, zostanie poddany procesowi oczyszczania ścieków. Dlatego też podjęliśmy skuteczną walkę z tym zjawiskiem i działamy na terenie całego miasta. Przeprowadzamy kontrole, wykonujemy kamerowanie i zadymianie kanałów. Dlatego też każdy, kto ma włączone wody opadowe do sieci ZWiK, powinien natychmiast wykonać odcięcie. Kary w tym zakresie są dotkliwe. Kilka przypadków jest zgłoszonych do prokuratury i wyznaczone są już pierwsze sprawy karne. Wyroki z pewnością będę podane do wiadomości publicznej.

Spółka deleguje w teren swoich przedstawicieli, którzy przeprowadzają kontrole nieruchomości w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Co sprawdzają?

M.K. – Przede wszystkim sposób odprowadzania nieczystości, czy jest umowa z miejską Spółką, czy nie ma nielegalnych podłączeń do którejkolwiek z sieci. Każda interwencja służb kończy się spisaniem protokołu, który opisuje zastany stan – czy właściciel nieruchomości spełnia swe obowiązki, czy też jest w konflikcie z prawnymi zapisami. I tak właśnie docieramy też do tych, którzy swoje ścieki wpuszczają beztrosko do kanalizacji deszczowej, rzek, rowów, ale również do sieci, bez uprzednio zawartej umowy ze ZWiK. A jak wspomniałam wcześniej, są na to sankcje. Ścieki nie mogą być odprowadzane do rzek, każdy z nich korzysta.

Czy można bez żadnych formalności wykonać przyłącze do kanalizacji deszczowej?

M.K. - Niestety nie można bez zgody właściciela sieci wykonać wpięć i jakichkolwiek zmian. Trzeba przede wszystkim uzyskać zgodę właściciela danej sieci na wykonanie włączenia.

Właściciele nieruchomości, którzy nielegalnie pozbywają się nieczystości płynnych  działają nie tylko na swoją czy Spółki szkodę, ale też szkodzą sąsiadom i środowisku. ZWiK apeluje do mieszkańców Sochaczewa, by z nim współpracowali.

M.K. – Tak, zapraszamy mieszkańców, by zgłaszali do siedziby Spółki nie tylko zamiar budowy przyłącza, ale także fakt rozpoczętej już jego budowy. Należy pamiętać również o tym, że konieczne jest dokonanie odbioru technicznego oraz podpisanie umowy na odprowadzenie ścieków czy dostawę wody. Taka sama procedura dotyczy przyłączy wodociągowych. Każdy nielegalny pobór wody lub nielegalny zrzut ścieków rzutuje na całość działania systemu. Często zdarzają się przypadki nienależytego wykonania przyłączy i wówczas nie możemy dokonać odbioru. Prace związane z budową przyłączy muszą być wykonywane przez osoby do tego uprawienie i firmy posiadające kwalifikacje.

A jeśli ktoś przyłapie sąsiada na nielegalnym odprowadzaniu ścieków?

M.K. – Prosimy, by zgłosił to nas, pod numer 662-296-467 lub na adres e-mail: zwik@zwik.sochaczew.pl  To obowiązek zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, bo dlaczego mamy płacić za kogoś i na dodatek dawać się truć?

Te kontrole to rutynowe działania, ale nie skupiacie się tylko na nich. Spółka pracuje pełną parą i ma w zanadrzu kolejne inwestycje.

M.K. – W trakcie realizacji jest budowa sieci wodociągowej w ulicy Wodociągowej wraz z przejściem pod rzeką Bzurą w dzielnicy Chodaków. Działania te są podyktowane złym stanem technicznym infrastruktury wodnej oraz koniecznością zlikwidowania sieci wodociągowej podwieszonej pod mostem w ulicy Mostowej.  Do końca roku przewidujemy zakończenie robót przy budowie kanalizacji sanitarnej w ulicy Spartańskiej wraz z przyłączami w pasie drogowym – zakończenie kanalizacji w ulicy od wysokości za Iglotexem do końca ulicy Spartańskiej, w sumie  359 m. Dodatkowo planujemy jeszcze wykonać wymianę i przebudowę sieci wodociągowej w ulicy Polnej o łącznej długości ok. 542 m. To kolejne inwestycje, których celem jest poprawa i usprawnienie gospodarki wodno-ściekowej Sochaczewa, a co za tym idzie, również życia mieszkańców.

Dziękuję za rozmowę.

(ZWiK Sochaczew)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (9)

KlimekKlimek

4 14

Widać z wypowiedzi, nie tylko z tej wypowiedzi, że ZWiK Sochaczew ma wreszcie kompetentną - właściwą osobę na stanowisku Prezesa ! Pani Prezes (choć nie znam osobiście) życzę powodzenia. 12:03, 16.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nnnn

7 4

Szkoda, że nie ma w Sochaczewie kontroli palenia śmieci w domach. W innych miastach potrafią wprowadzić odpowiednie działania, a u nas to tylko się dużo mówi o ekologii, a truciciele robią swoje. 14:18, 16.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanJan

14 1

zwik za odprowadzanie ścieków bierze tyle kasy że powinni podłączenia robić darmo,i zapewne zwiększyło by to automatycznie liczbę chętnych do podłączenia i tak by z czasem wyszli na swoje a klienta by w ten sposób pozyskali bardzo szybko.Tyle ze w Polsce to trzeba każdego wydoić ile się da,to co ja tu pisze podłączenia za darmo. 20:41, 16.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

turystaturysta

2 1

za darmo to dziś ci nawet w zoo małpa tyłka nie pokaże - bilet jest dość drogi ! zaś jedyne co w dzisiejszych czasach możemy darmo dostać to bęcki na ulicy po 23-ej np na piotrowskiej w łodzi 07:29, 18.09.2019


FanFan

5 4

jestem pewny że wielu sochaczewian bardzo chętnie skorzysta z propozycji p. Prezes i podłączy się do zaoferowanej przez Nią kanalizacji. 07:12, 17.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KazikKazik

3 1

no jeśli ta Pani oferuje kanalizację to ja się z chęcią podłącze - mam odpowiednią złączkę :) 13:57, 17.09.2019


Paweł KupizPaweł Kupiz

6 2

Podłącz się rodaku a wydoimy cię do zera bo kaska nam potrzebna na 500+ Opłaty chyba mniejsze są za zlew syfu do kanalizacji niż miesięczny abonament ZWiK za wodę hahahah. Sochaczew jednym z najdroższych miast w Polsce jeśli chodzi o wodę i śmieci. 14:00, 17.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antypolitykantypolityk

1 5

Pawle Kupiz'ie, czy potrafisz dyskutować - rozmawiać na temat używając argumentacji rzeczowej nie politycznej? Jeśli nie masz nic innego oprócz politykierstwa do powiedzenia to idź na fora polityczne i tam podejmuj dysputę - wykaż się tam. Także uważam analizując dotychczasowe wypowiedzi tej Pani oraz znając opinię o Niej kilku pracowników ZWiK byłych i obecnych to jest to kobieta konkretna, wymagająca od nich i od siebie, ma wiedzę fachową, Czyli sumując odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku. 07:26, 18.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Paweł KupizPaweł Kupiz

2 0

Są i grouppies :) klakier ile dostałeś za tego posta? :) tudzież wyczuwam jakieś pokrewieństwo :) no bo kto inny prosząc o konkrety sam pisze frazesy :) jak to patetycznie zabrzmiało prawie jak na wiecu w za czasów świetności poprzedniego ustroju :)

możesz zamydlać oczy takimi patetycznymi postami ale to nie zmienia faktu, że za wodę, ścieki i śmieci płacimy jak za przysłowiowe zboże, nie zmienia faktu, że wspaniały ZWiK ma w zwyczaju "kłaść rury" tuż po wylaniu nowego asfaltu - to drogi antypolityku przeanalizuj :) 07:53, 18.09.2019


REKLAMA
REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone