Zamknij

Wieniec dożynkowy. Zapraszamy na warsztaty w Starych Budach

11:46, 16.08.2019 AS Aktualizacja: 11:46, 16.08.2019
Skomentuj

Przed nami czas dożynek tak parafialnych, jak i gminnych, powiatowych czy wojewódzkich. Stałym elementem tych uroczystości w każdym miejscu są delegacje z pięknym, okazałymi wieńcami dożynkowymi. Wykonanie ich to ciężka, ale i trudna praca. Stąd też w ramach programu „Działaj lokalnie” dziś w Starych Budach odbędą się warsztaty rzemiosła artystycznego, podczas których uczestnicy poznają tajniki wykonania takiegoż wieńca.

 

Wieńce dożynkowe wykonywane z tego, co na polu – różnych zbóż, kwiatów polnych, misternie „wystrojone” z istną pieczołowitością. Ich wykonaniem zajmują się bardzo często koła gospodyń wiejskich a także kwiaciarnie na dobrych kilka tygodni przed uroczystościami.

Obok bochna chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Wieniec jest także wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, stąd też dbałość o to, by prezentował się okazale, zachwycając kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków. Dożynkowe wieńce zgodnie z tradycją mają uosabiać urodzaj i dostatek, stąd też obok zbóż w wieniec wplatano owoce i warzywa, do środka wkładano żywe pisklęta, co miało zapewnić zdrowy przychówek w gospodarstwie. Całość przyozdabiano czerwoną jarzębiną, polnymi kwiatami oraz kolorowymi wstążkami.

Piękny zwyczaj wyplatania wieńców dożynkowych zachował się do dzisiaj nie tracąc nic na aktualności. Dożynkowe wieńce powstają w wielu sołectwach i są dziełem najczęściej kilku pań, które w zgodzie z tradycją przekazywaną od pokoleń wyplatają prawdziwe dzieła sztuki.

Wieniec, symbol zebranych plonów, zostaje poświęcony podczas dożynkowej mszy świętej odprawianej w intencji dziękczynienia za zbiory. Następnie na czele korowodu zostaje przeniesiony na miejsce, gdzie odbywa się celebracja obrzędu dożynkowego, w trakcie którego następuje uroczyste obtańczenie wieńca. Dzisiejszym dożynkom towarzyszą także wystawy i konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, które mają na celu propagowanie sztuki wyrabiania tradycyjnych wieńców. I stąd właśnie nieformalna grupa „Aktywni Mieszkańcy Gminy Młodzieszyn” zapraszają na warsztaty rzemiosła artystycznego. odbędą się one dziś o godz. 17.00 w świetlicy przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Budach na terenie gminy Młodzieszyn. Zapisy na warsztaty pod numerem telefonu: 694 717 819 lub 605 896 154. Wstęp wolny,

 

(AS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%