Zamknij
REKLAMA

Raport o stanie miasta Sochaczew. Podsumowanie burmistrza Piotra Osieckiego

11:14, 13.06.2019 | M.F
REKLAMA
Skomentuj

Raporty o stanie miast i gmin to nowe dokumenty, do stworzenia których zobowiązały samorządy zapisy ustawowe. Wgląd do nich mogą mieć wszyscy mieszkańcy. Taki raport, obejmujący rok 2018, powstał również w Urzędzie Miasta Sochaczew. Poniżej publikujemy w całości przedmowę – podsumowanie burmistrza Piotra Osieckiego, jaka znalazła się w dokumencie.

 

Szanowni Państwo,

Realizując wymóg wynikający z ustawy „O zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych”, przedstawiam Państwu radnym raport o stanie miasta.

Za nami dobry rok. Był to przede wszystkim czas obchodów wyjątkowej, setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, związanych z nimi wielkich imprez kulturalnych i patriotycznych. Byliśmy świadkami i uczestnikami ponad stu trzydziestu wydarzeń, w tym premierowych wykonań opery „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”, musicalu „I iskra tylko”, koncertu Chóru Niepodległa złożonego ze wszystkich połączonych chórów działających w naszym mieście. Przy komendzie straży pożarnej odsłonięto pomnik Honorowego Obywatela Sochaczewa, marszałka Józefa Piłsudskiego.

W 2018 z powodzeniem dokonaliśmy zmiany formuły Dni Sochaczewa, które stały się prawdziwym świętem mieszkańców. Do ich programu wprowadzono m.in. festiwale teatrów ulicznych i katarynek, możliwość zwiedzania urzędu, premiery książek lokalnych pisarzy. Były też premiery - hejnału miasta oraz aplikacji mobilnej dla turystów, liczne imprezy sportowe.

To też rok wyborów samorządowych i wielkich inwestycji miejskich, choćby w energię geotermalną, tereny rekreacyjne nad Bzurą, w renowację parków. Za nami termomodernizacja Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, przebudowa ul. Licealnej wraz ze skrzyżowaniem z ul. 15 Sierpnia, hali sportowej i Sochaczewskiego Centrum Kultury w Chodakowie, budowa trybuny na stadionie przy ul. Warszawskiej.

W lutym ub. roku odbyła się historyczna sesja trzech samorządów - miejskiego, powiatowego i gminnego podczas której burmistrz, starosta i wójt gminy Sochaczew podpisali umowę partnerską w sprawie budowy nowego mostu na Bzurze. Wiosną 2018 roku rada jednogłośnie zgodziła się przyznać uczniom i studentom, posiadaczom Sochaczewskiej Karty Mieszkańca, prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Jesienią rozpoczęła się realizacja wartego 10 mln zł projektu – „Sochaczewski Eko-Bus”. W jego ramach w pierwszym etapie na ulicach miasta stanęło 26 nowych wiat przystankowych. W 2019 roku pojawi się pięć elektronicznych tablic informacyjnych i dwa biletomaty. Miasto zakupi też pięć nowych autobusów, w tym trzy elektryczne.

Sochaczew zmienił się na korzyść. Przybyło równych dróg, chodników, ścieżek rowerowych, placów zabaw, wypiękniały parki. Wielką wartością jest współpraca miasta z rządem, marszałkiem i powiatem, dzięki czemu mamy dziś wyremontowaną ulicę Licealną, Trojanowską, trzy drogi w bezpośrednim sąsiedztwie stacji PKP, w dużej części także aleję 600-lecia, trwają prace modernizacyjne w ul. Chopina.

W 2018 roku nasz samorząd przeprowadził z sukcesem aż 33 inwestycje, w tym kilka projektów składających się z więcej niż jednego elementu. Zainwestowano łącznie 34.466.000 złotych. Największe z ubiegłorocznych projektów to wykonanie otworu geotermalnego „Sochaczew GT-1” (10,2 mln), renowacja parku im. Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego, parku Fryderyka Chopina przy ul. Traugutta i zielonej kurtyny przy ul. Olimpijskiej (7,6 mln), budowa bulwarów nad Bzurą, termomodernizacja budynku Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą (4,8 mln), budowa trybuny na stadionie przy ul. Warszawskiej (2,9 mln), przebudowa ul. Licealnej na całej długości (2,1 mln). Ponadto prawie 3,6 mln przekazano samorządowi powiatowemu na kompleksową modernizację dróg leżących w granicach administracyjnych miasta czyli Trojanowskiej, Sienkiewicza, ks. Janusza i Towarowej. Prawie milion pochłonęła budowa boiska przy Szkole Podstawowej Nr 4. A to tylko część z długiej listy inwestycji 2018 roku. Zrealizowaliśmy wszystkie zamierzenia, wszystkie zadania, a zrobiliśmy to na tyle racjonalnie, że wypracowaliśmy wolne środki w wysokości 5.766.000 złotych.

Każdego dnia wybiegamy myślami w przyszłość, dlatego na liście zadań nie mogło zabraknąć dokumentacji i planów otwierających prace nad nowymi inwestycjami. W ubiegłym roku powstały m.in. projekty budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej Nr 2, budowy oświetlenia w ul. Łąkowej, Twardowskiego i Mazowieckiej, wydzieliliśmy środki dla powiatu na sfinansowanie dokumentacji opisującej remont mostu leżącego w śladzie ulic Mostowej i Brukowej oraz przebudowę ulicy Głowackiego.

Fundamentem każdego działania w samorządzie jest poziom współpracy między radą a burmistrzem, dlatego radnym poprzedniej i nowej kadencji pragnę podziękować za każde życzliwe głosowanie na „tak”, za każdy sygnał poparcia dla nowych projektów, wspieranie ratusza w jego codziennej pracy. A jak przebiegła ona w minionym roku opisuje poniższy raport.

Burmistrz Miasta Sochaczew

(M.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

LokalsLokals

2 2

Zapomniał Pan wymienić paśnik w ogródku jordanowskim. 10:30, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DorisDoris

1 1

"związanych z nimi wielkich imprez kulturalnych i patriotycznych"

Wielka impreza to jest Woodstok organizowany przez Jurka Owsiaka na 400-600 tys ludzi,.. a co wg Pana Osieckiego jest wielkie?

- opera „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”,
- musical „I iskra tylko”,
- koncert Chóru Niepodległa złożonego ze wszystkich połączonych chórów działających w naszym mieście.
- odsłonięcie pomnika Honorowego Obywatela Sochaczewa

Jeśli dla Pana ogromne, wielkie, potężne itd wydarzenie to koncert lub odsłonięcie pomnika to albo musi Pan skorzystać z pomocy specjalisty lub po prostu proszę nie zakłamywać rzeczywistości i nie wyolbrzymiać spraw które takimi nie są. 10:37, 13.06.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

klerkler

0 0

na nasze miasto co by nie było zawsze będzie wielkie nowe ,a w sumie to lipa 11:35, 13.06.2019


pomnikpomnik

0 0

Ten spęd brudasów, złodziei, pijaków i ćpunów u tego oszukańca nazywasz wielka imprezą?
12:00, 13.06.2019


miszmaszmiszmasz

1 0

super naprawdę same cuda i zmiany ,wszystko ślicznie . 10:39, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

maszmiszmaszmisz

1 0

mi również sie podoba, 11:57, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

niepewnyniepewny

1 0

... ja bym nie był taki pewny z tym eko-busem, chyba że burmistrz dołoży brakującą sumę z własnej kiesy hehhehe 12:12, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone