Zamknij
REKLAMA

Ceny za śmieci według nowego licznika. Sprzeciw spółdzielni mieszkaniowych

17:14, 06.06.2019 | MF
REKLAMA
Skomentuj

Największa w naszym mieście Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa podzieliła się z nami swoim stanowiskiem w sprawie proponowanej zmiany sposobu naliczania opłat za odbiór śmieci. Zgodnie z przedłożoną obecnie do konsultacji społecznych uchwałą, mieszkańcy mieliby płacić za odbiór odpadów komunalnych w zależności od ilości zużytej wody. SML-W nie akceptuje tej propozycji i przedstawia swoje argumenty. Z naszych informacji wynika, że również inne spółdzielnie chcą złożyć podobny sprzeciw.

 

7,90 zł pomnożonych przez każdy 1 m3 zużytej wody w danej nieruchomości. Tyle miesięcznie mielibyśmy płacić za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych zgodnie z przygotowanym projektem uchwały ratusza. Dokument obecnie poddawany jest konsultacjom społecznym i wzbudza żywą dyskusję, wyrażaną między innymi w mediach społecznościowych.

6 czerwca br. największa w naszym mieście Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko – Własnościowa złożyła w Urzędzie Miejskim, jako głos w przywołanych konsultacjach społecznych, pismo, w którym wyraża negatywną opinię na temat proponowanych zmian. W piśmie czytamy m.in., że projekt uchwały „to prosty sposób na pozbycie się problemu znikających mieszkańców oraz zapewnienia wpływów z budynków wielolokalowych”. Poniżej cytujemy większe fragmenty:

„Wprowadzenie proponowanej uchwały skutkować będzie dla Spółdzielni potrzebą stworzenia i wyposażenia nowego, dodatkowego stanowiska do rozliczania kosztów gospodarowania odpadami według nowych zasad, począwszy od 1 sierpnia 2019 r. Przyjęty na rok 2019 budżet Spółdzielni nie przewidywał zwiększenia ilości stanowisk pracy, a ze społecznego punktu widzenia spółdzielnie dążą do obniżania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Proponowana wysokość opłaty 7,90zł/m3 i 15,80 zł/m3 zużytej wody i proponowana metoda przyniesie wzrost opłat dla mieszkańca od 60% do 150% w zależności od tego, ile lokali jest w budynku i ile osób wg deklaracji zamieszkuje. […] Oczywiście warto przy tym zaznaczyć, że nie promuje to mieszkańców zużywających indywidualnie wodę na średnim lub wysokim poziomie zużycia (nie oszczędzających w sposób niedozwolony)”.

W swoim piśmie SML-W proponuje utrzymanie dotychczasowej metody ustalania opłaty zależnej od liczby zamieszkałych osób, a przy tym dopuszcza wprowadzenie podwyżek, ale w skali przynajmniej o połowę niższej, niż przewiduje uchwała w przypadku osób nie posiadających liczników wody.

Z naszych informacji wynika, że również inne spółdzielnie mieszkaniowe planują złożenie podobnych stanowisk w kwestii nowego sposobu naliczania opłat za odbiór odpadów.

(MF)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (14)

NickNick

20 0

Pomysł idiotyczny. Ukarani zostaną przede wszystkim ludzie aktywni fizycznie, Ci którzy dbają o higienę osobistą, rodziny z dziećmi itp. Jest to antyspołeczne.... 18:03, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomekRomek

17 0

Ktoś wymyślił wielką głupotę. Przykładem są myjnie samochodowe, albo Straż Pożarna. Pobierają dużo wody, a śmieci "produkują" mało. 19:41, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


maromaro

2 1

I twoją matke 23:10, 06.06.2019


BobbyBobby

25 0

Chyba ktoś w urzędzie postradał zmysły albo z baranem zamienił się na rozum... Jaka tu jest zależność ? Bo ja nie widzę żadnej . To, że ktoś lubi dupę moczyć w wannie trzy razy dziennie nie odzwierciedla tego, ile produkuje śmieci... Iście kretyński pomysł na miarę władz Sochaczewa... 20:24, 06.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

witowito

7 0

Wręcz przeciwnie.
Własnie odzwierciedla :) Jak "ktoś lubi dupę moczyć w wannie trzy razy dziennie" to własnie produkuje mniej odpadów bo siedzi w wannie ;) 23:12, 06.06.2019


KamaKama

12 0

Ustalenie zależności cen śmieci od ilości zuzytej wody to skandal!!! To się nadaje do "Uwagi". Jeśli latem podlewam ogródek i napełniam dzieciom basen, to produkuje wiecej śmieci? 08:40, 07.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KStkuKStku

9 0

Witam
Pozwolę sobie ponownie na może lekko ostrzejszy ton mojego wpisu.
Zacznę od pytania do burmistrzów i radnych którym wpadł do pustych w tym temacie łbów ten *%#)!& pomysł:
--- czy wy wbrew polityce partii rządzącej lokalnie uprawiacie w Sochaczewie politykę antyrodzinną ???
Nawet średnio rozgarnięty orangutan jak pomyśli kilka sekund to dojdzie do wniosku, że im większe stadko tym więcej wody potrzebuje, to samo z ludźmi -- im większa rodzina tym więcej wody zużyje!!!! Lecz Was ludzi, niby "homo sapiens" nie stać na odrobinę refleksji, a może jak to ktoś powiedział w filmie "ranczo" "jesteście opłaceni" (to nie twierdzenie to pytanie) by w tak *%#)!& sposób dać zarobić firmie śmieciowej, a może już staliście się oderwani od rzeczywistości bo was w większości stać na takie opłaty?
Jeszcze jedno pytanie :
---dlaczego urzędnicy miejscy wraz z poprzednią władzą za zniszczenie zakładu samorządowego który odbierał od mieszkańców miasta i okolic nie zostali rozliczeni i ukarani, miasto dysponowało własnym taborem, silą ludzką i miało własne wysypisko ? gdzie to wszystko jest i dlaczego zostało zniszczone???
Przyznam byłam większą połową siebie za SFZ, a tym samym chyba za PiS'em tu lokalnie, ale jak to kretyństwo wprowadzicie i pozwolicie rządzić sobą, a poprzez Was nami mieszkańcami, jakiejś warszawskiej firmie śmieciowej to nie nadajecie się na samorządowców i powinniście natychmiast złożyć mandaty. Społeczność sochaczewska w większości Wam zaufała, Wy nas bezczelnie i jawnie sprzedajecie!!! jakiejś firmie śmieciowej, a skoro tracicie zaufanie i silę władczą bo rządzi wami jakaś firma to w du?.e z takimi samorządowcami.
Kolejne pytanie:
--- czy któryś z urzędników lub radnych ruszył swoje 4-litery i popatrzył po osiedlach czy wszystkie tzw., wspólnoty, spółdzielnie mają wystarczająco dużo terenu by zadysponować tam kilka pojemników, czy macie to w ? poważaniu ???
Niesegregowane śmieci wzrosły z 22 zł od osoby do 40 zł ?
-- PROSZĘ DO CIĘŻKIEJ ANIELKI WSKAZAĆ KTO W POLSCE DOSTAŁ 50%-ą PODWYŻKĘ PŁAC, KTÓRA GRUPA ZAWODOWA??? A WY CHCECIE BY CORAZ UBOŻSZA I STARSZA SPOŁECZNOŚĆ SOCHACZEWSKA PŁACIŁA 80% DROŻEJ ???
KTOŚ MOŻE WIE CO NA TO URZĄD OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW ?
Szlak człowieka trafia jak czyta takie *%#)!& projekty! Rzeczywiście nazwisko projekto- pomysłodawcy powinno ujrzeć światło dzienne, bo za ten pomysł człowiek mający honor i godność powinien sam złożyć rezygnację z funkcji bez względu jaką piastuje! Ale to w tym kraju raczej mało prawdopodobne, bo na samorządowych i rządowych stołkach siedzą i inni się do nich pchają jak do koryta.
Ostatnio jeden z forumowiczów "es" chyba cytował stronę UM - "Od 1 maja 2017 roku produkowane w sochaczewskich domach śmieci odbiera firma Partner ...... Wygrała przetarg na okres trzech lat, a umowa z miastem wiąże obie strony do 30 kwietnia 2020 roku?.. Chciał negocjować warunki kontraktu, a w zasadzie jeden, najistotniejszy z nich, czyli wysokość swojego wynagrodzenia?.. W ratuszu odbyło się kilka spotkań z właścicielami firmy, w czasie których punkt po punkcie analizowano, czy dane przytaczane przez P?.. są prawdziwe, czy wzrost miesięcznego wynagrodzenia z 420,8 tys. do 630,7 tys. jest uzasadniony i od kiedy nowa stawka miałyby wejść w życie ?.. Zryczałtowana stawka wzrosła aż o 50 procent."
Ratusz ten monopol tej firmy motywuje tym, iż do przetargu przystąpiła 1 firma, ja się na specyfikacji odbioru śmieci , warunków jakie firmy mają spełniać nie rozeznaję tak jak jakbym chciała na tę chwilę się znać dlatego znając pewne aspekty przetargowe jestem ciekawa JAK NAPISANA, SFORMUŁOWANA BYŁA SPECYFIKACJA ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA - SIWZ ? Wszyscy choć odrobinę znający procedury przetargowe wiemy, ze o tym czy firmy staną do jakiegoś przetargu decyduje treść SIWZ, która już sama w sobie może na starcie przetargu wykreślić wszystkie konkurencyjne firmy pozostawiając jedną, podobnie jak z konkursami na stanowiska itp. Może ktoś przeglądnąłby SIWZ , ktoś kto zna szczegóły bo jak się w Polsce mówi "raczej ktoś zainkasował 10%-ą kopertę ? W Polsce bez koperty nie wygrywa się przetargów" Czy u nas też tak było??? czy to czysty przypadek? Przecież wokół tyle różnych firm, mniejszych i większych (Byś, Zebra, Ekoserwis, Remondis i pewnie jeszcze jakieś firmy o których ja akurat nie wiem) , a w naszej mieścinie biednej i gminie moloch-monopolista???!!! Ciekawe co Pan Poseł na Sejm RP na to? czy leży mu na sercu zasobność rodzin sochaczewskich, czy pozwoli nas mieszkańców Sochaczewa i gminy sprzedać monopoliście ???
Pozdrawiam i przepraszam jak komuś się treść i ton wypowiedzi pisanej nie spodoba.
ALE JEDNAK KTOŚ MUSI PRAWDĘ SKROBNĄĆ JĘZYKIEM MAŁO DYPLOMATYCZNYM.
09:56, 07.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PolakZPolskiPolakZPolski

0 0

Mnie ciekawią 2 kwestie z tego co Pani napisała, heh cały tekst jest ciekawy i nie nudny przede wszystkim, ale 2 kwestie są ciekawe.
1 " Ratusz ten monopol tej firmy motywuje tym, iż do przetargu przystąpiła 1 firma, ja się na specyfikacji odbioru śmieci , warunków jakie firmy mają spełniać nie rozeznaję tak jak jakbym chciała na tę chwilę się znać dlatego znając pewne aspekty przetargowe jestem ciekawa JAK NAPISANA, SFORMUŁOWANA BYŁA SPECYFIKACJA ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA - SIWZ ? Wszyscy choć odrobinę znający procedury przetargowe wiemy, ze o tym czy firmy staną do jakiegoś przetargu decyduje treść SIWZ, która już sama w sobie może na starcie przetargu wykreślić wszystkie konkurencyjne firmy pozostawiając jedną, podobnie jak z konkursami na stanowiska itp. Może ktoś przeglądnąłby SIWZ , ktoś kto zna szczegóły bo jak się w Polsce mówi "raczej ktoś zainkasował 10%-ą kopertę ? W Polsce bez koperty nie wygrywa się przetargów" Czy u nas też tak było??? czy to czysty przypadek? Przecież wokół tyle różnych firm, mniejszych i większych (Byś, Zebra, Ekoserwis, Remondis i pewnie jeszcze jakieś firmy o których ja akurat nie wiem) , a w naszej mieścinie biednej i gminie moloch-monopolista???!!! Ciekawe co Pan Poseł na Sejm RP na to? czy leży mu na sercu zasobność rodzin sochaczewskich, czy pozwoli nas mieszkańców Sochaczewa i gminy sprzedać "
2."dlaczego urzędnicy miejscy wraz z poprzednią władzą za zniszczenie zakładu samorządowego który odbierał od mieszkańców miasta i okolic nie zostali rozliczeni i ukarani, miasto dysponowało własnym taborem, silą ludzką i miało własne wysypisko ? gdzie to wszystko jest i dlaczego zostało zniszczone???"
10:34, 07.06.2019


gojagoja

8 0

A czy szanownie nam panujący Burmistrz, także będzie partycypował w kosztach - pytanie retoryczne. 11:43, 07.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JózefJózef

2 0

Ciekawe, czy za wymianę wody w naszym basenie za śmieci zapłaci Urząd Miasta, czy zostanie podniesiona opłata za korzystanie z basenu ??? 17:31, 07.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mmmm

5 0

co tu komentować!!!!!!!!!!
na tych co wpadli na ten de...ski pomysł to szkoda najmniejszych pieniędzy na ich leczenie
Pozdrowienia dla normalnych ludzi 10:29, 08.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do KSTKUdo KSTKU

2 0

A WY CHCECIE BY CORAZ UBOŻSZA I STARSZA SPOŁECZNOŚĆ SOCHACZEWSKA PŁACIŁA 80% DROŻEJ ??? .Całkowicie się zgadzam tak mocno i wysoko go wybralismy . Chcę Pana/ą powiadomić ,że to dopiero początek podwyżek .Ja mam jedną satysfakcje, znając tego człowieka od podszewki nie głosowałem na niego.Po drugie te podwyżki tego Pana nie dotyczą ,bo mieszka w Nowej Suchej, wiec może śmiać się Wam prosto w oczy . Przed następnymi wyborami znów Was otumani obietnicami , i znów go wybierzecie . Głupota ludzka nie zna granic . Z całym szacunkiem pozdrawiam. 00:05, 11.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

selsel

0 0

80% podwyzka 50% smieszne płaciłem w domu jednorodzinnym miesięcznie około 35 zł a zuzywam wody od 10m w lato basen rosliny prawie 20m czyli 20x7,80 daje 156 zł miesięcznie ile to 400% więcej chyba zgłupieliście mam duzą wanne basen i rosliny płace za ich utrzymanie a co mają śmieci do tyego 05:11, 11.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone