Zamknij

Park linowy w Chodakowie. Trasa zielona, trasa czerwona, potrzebny wykonawca

14:44, 27.05.2019 M.F Aktualizacja: 15:09, 28.05.2019
Skomentuj

Ratusz ogłosił przetarg na projekt i budowę parku linowego w Chodakowie. Wykonawca będzie musiał wykonać inwestycję zgodnie z wytycznymi Urzędu Miasta. Park w zasadniczej mierze opierać się będzie na istniejącym, świerkowym drzewostanie. Firma, która podejmie się realizacji inwestycji, ma czas do końca września br.

 

Park linowy powstanie na terenie hali sportowej przy ul. Chopina 101 w Chodakowie. W ostatnich dniach Urząd Miasta ogłosił przetarg na realizację inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że ta sama firma, wyłoniona na drodze przetargu, wykona projekt budowlany obiektu, a następnie park wybuduje.

Park powstać ma ściśle zgodnie z wytycznymi ratusza. Do dokumentacji przetargowej dołączono opinię dendrologiczną, gdyż koncepcja zakłada wykorzystanie istniejącego, głównie świerkowego drzewostanu.

Przytoczone wytyczne ratusza zakładają budowę parku służącego zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Obiekt ma się naturalnie komponować z otoczeniem i stanowić dopełnienie oferty hali sportowej i boiska w Chodakowie.

Wiemy już, że park składać się będzie z dwóch tras: zielonej i czerwonej, a także linowego placu zabaw dla najmłodszych dzieci.

Jak czytamy w dokumentacji przetargowej:

- Trasy adventure zainstalowane zostaną z wykorzystaniem naturalnego drzewostanu oraz jednego pala drewnianego, natomiast linowy plac zabaw stanowić będzie niezależna konstrukcja stalowa w kształcie hexagonalnym. Celem budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Sochaczewie jest propagowanie aktywnego stylu życia, nie tylko wśród dzieci, ale również dorosłych. Funkcjonalne dostosowanie obiektu do tak szerokiego grona uczestników umożliwia zabawę całym rodzinom. Różne wysokości elementów parku linowego oraz zróżnicowany stopień trudności pozwolą na przełamywanie barier lęku wysokości i oswajania się z nią. Kompleks ma również być uzupełnieniem istniejącej infrastruktury sportowej znajdującej się na terenie stadionu.

Koncepcja zakłada wykorzystanie, poza naturalnym drzewostanem, jednego drewnianego pala na żelbetowej stopie. Wszystkie drzewa, głównie świerki, które posłużą do montażu parku, uzyskały pozytywną opinię dendrologiczną. Dodatkowymi elementami stabilizującymi konstrukcję będą odciągi linowe (do drzew i do elementów betonowych).

Trasa zielona

Trasa ta będzie przeznaczona dla dzieci w wieku od 6 lat i wzroście minimum 120 cm. Zostanie ona zawieszona na wysokości około 2 – 3 metrów nad ziemią i składać się ona będzie z około 10 przeszkód linowych różnego typu, zwieńczonych zjazdem tyrolskim.

Jak czytamy w dokumentacji:

- Zjazd linowy należy zabezpieczyć dodatkowo materacem zainstalowanymi wokół drzewa, a platforma dojazdowa winna składać się z części płaskiej oraz skośnej. Użytkownicy trasy w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa zostaną wyposażeni będą w indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości. Każdy uczestnik zabawy wszystkie aktywności na tej trasie będzie wykonywać w zabezpieczeniu systemem ciągłej, nieprzerwanej asekuracji. Oznacza to, że rozpoczynając trasę użytkownik przyłączy swój karabinek do systemu asekuracyjnego, a następnie pokona całą trasę nie odpinając go, aż do zakończenia trasy.

Długość trasy liczyć ma nie mniej niż 80 metrów bieżących.

Trasa czerwona

Ta trasa zawiśnie około 5 – 6 metrów nad ziemią. Koncepcja zakłada podobnie jak w przypadku trasy zielonej budowę trasy z drewnianych platform i montaż około 10 przeszkód linowych wraz ze zjazdem tyrolskim. Z konstrukcji będą mogły korzystać dzieci od 8 roku życia (minimum 140 cm wzrostu), młodzież i dorośli. Długość trasy wynosić ma minimum 120 metrów bieżących. Koncepcja zakłada oczywiście odpowiednie zabezpieczenia amatorów parku.

- Na obydwu trasach należy przewidzieć wejścia i zejścia uniemożliwiające łatwy, nieautoryzowany dostęp do atrakcji poza godzinami otwarcia. Mogą to być np. drabiny składane, drabiny zwijane, lub innego typu blokady dostępu. Dodatkowo w parku należy zainstalować trenażer, czyli punkt służący nauce posługiwania się sprzętem wchodzącym w skład indywidualnego sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości. Dostęp i użytkowanie obydwu tras zielonej i czerwonej będzie możliwe jedynie pod nadzorem instruktora parku linowego – czytamy w dokumentacji.

Linowy plac zabaw

Na terenie obiektu w Chodakowie powstać też ma linowy plac zabaw dla najmłodszych dzieci (od 3 roku życia). W jego skład wejdzie 12 łatwych przeszkód linowych na trasie około 72 metrów. Będzie to konstrukcja w kształcie hexagonu, wykonana ze stalowych słupów połączonych linowymi przeszkodami. Ten element inwestycji będzie ogólnodostępny, możliwy do użytkowania bez udziału instruktorów.

Pozostaje nam tylko czekać na wykonawcę. Zwycięzca przetargu będzie miał czas na budowę parku do końca września br. Przypomnijmy, że park jest jednym ze zwycięskich projektów tegorocznej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego.

(M.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

MarekMarek

1 0

Tylko nie wybierzcie czasem jako wykonawcy tej firmy co przystań remontowała i im strop na głowy się zwalił :) 14:49, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

BetonBeton

0 1

Ludzie !!!
Dlaczego robicie coś takiego w tym pijackim Chodakowie ?
Ledwo zrobiono park nad Utratą a już jest okupowany przez naćpane i nachlane bandy.
Ostatnio postawiono wózek z Biedronki na zadaszeniu jednej z altan.
Darcie jadaczek do późnych godzin nocnych. Policji brak.
Jak coś im się nie spodoba to można w zęby dostać i nie będą patrzeć czy ktoś z dzieckiem idzie czy nie bo oni są "hooligany" i "gangstery" i "żaden lamus im nie będzie podskakiwał".
Czy można tam wysłać jakieś dodatkowe patrole i oczyścić teren przez kilka rewizji osobistych tego oszołomstwa?
20:38, 27.05.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

linulinu

2 1

@Beton, wózki z biedronki póki co, widziałem też w rzece pod mostem, chyba dwa.... i leża tam od dnia otwarcia sklepu.
BTW:
Asymilacja dla "nowych" w tej dzielnicy trwa około 10 do 12 lat, wiem bo sam doświadczyłem. A to, że szaleją, wierz mi, wszędzie szaleją, tylko na większej przestrzeni trudno to dostrzec, tak jak tu. W te dzielnicy, jednak jest mocno "lokalnie", ale mieszkam tutaj od 15 lat i nigdy nikt, nigdy mnie nie uderzył. A wracałem o rożnych porach i miewałem zatargi słowne jak ich nazywasz "pijakami", a "sterydem" jakimś nie jestem. Kilka razy wracałem mocno podpity z Socho piechotą, też nic mnie nie "spotkało".
Zdarzyło mi się za to, wrócić ostatnio na "stare śmieci", połaziłem trochę i jakoś nie czułem się pewniej niż w Chodakowie, a przecież wychowałem się w okolicy.
Czasy się zmieniły, młodzież też, inne są wartości niż za mojego dzieciństwa, ale bałaganiliśmy tak samo.
Przykłady: stłuczone szyby w ciepłowni lub sklepie, nocą ćwikało się ławkę z osiedla na Rewolucji, bo u nas było za mało, łażenie po nocach i wydzieranie ryja (chociaż komisariat przez to odwiedziłem), powroty z meczu nad ranem i śpiewy na pół miasta ...
Wierz mi, nie było inaczej, tyle że zamiast narkotyków i dopalaczy wlewało się w ryło piwo i wódkę.
Myślę że jesteś uczulony lub jesteś nowym mieszkańcem, który ma problem z mała społecznością, tzn. mniejszą niż Sochaczew. Też tak miałem na początku, ale dziś, nie mam zamiaru wracać do Sochaczewa, a jestem na rozdrożu i taka możliwość ma rację zaistnieć.

There's no fu..*ck.*in.g way. 07:25, 28.05.2019


Do BetonaDo Betona

1 0

Paśniki w waszym Sołectwie nie zadowoliły mieszkańców? 08:18, 28.05.2019


PijakPijak

3 0

Jesteś z Chodakowa? 23:13, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MikiMiki

2 0

Oby Park Linowy był większy od tężni solankowej???? 06:08, 28.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%