Zamknij
REKLAMA

Powiatowy Dzień Strażaka na placu Kościuszki. Zapraszamy

12:53, 17.05.2019 | AS
REKLAMA
Skomentuj

Każdego roku, 4 maja w Dzień Świętego Floriana strażacy obchodzą swoje święto. W tym dniu obchodzony jest też Międzynarodowy Dzień Strażaka. Jego symbolem jest czerwono-niebieska wstążeczka, która symbolizuje ogień i gaszącą go wodę. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest, jako święto zawodowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.  Świętuje zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

 

W wielu jednostkach ochotniczych straży pożarnych na terenie naszego powiatu gminne uroczystości już za nami. Tymczasem w sobotę, 1 czerwca w Sochaczewie odbędą się uroczystości powiatowych obchodów „Dnia Strażaka”. Tak jak w latach poprzednich zaplanowano je na placu Kościuszki w Sochaczewie.

W programie uroczystości zaplanowano wymarsz pododdziałów spod strażnicy KP PSP w Sochaczewie (godz. 12.40). O godz. 13.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji strażaków w kościele parafialnym w Sochaczewie a po niej zaplanowano uroczysty apel na placu Kościuszki, którego zwieńczeniem będzie koncert orkiestry strażackiej OSP Gąbin (ok. godz. 14.50). Uroczystościom towarzyszyć będzie wystawa sprzętu pożarniczego. Tradycyjnie strażakom wręczone zostaną odznaczenia i awanse a decyzją kapituły konkursu „Strażak Roku” i „Honorowy Strażak Roku Powiatu Sochaczewskiego” wręczony zostanie okolicznościowy dyplom nagrodzonemu strażakowi za szczególne zasługi dla pożarnictwa. 

Na uroczystości zapraszają Komendant Powiatowy PSP w Sochaczewie st. bryg. Piotr Piątkowski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Andrzej Tkaczyk oraz Jolanta Gonta, starosta sochaczewski. 

A my, z tej okazji w imieniu mieszkańców naszego powiatu wszystkim strażakom, zarówno zawodowym jak i ochotnikom życzymy wszelkiej pomyślności i sukcesów w życiu zawodowym i osobistym, a także bezpiecznych powrotów z akcji i satysfakcji z pełnionej służby.

Dlaczego św. Florian patronuje strażakom?

Święty Florian urodził się w 250 roku n.e., pochodził z Austrii, był żołnierzem.  Obok funkcji wojskowych dowodził oddziałem gaśniczym. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody.   Został powołany do armii cesarza Dioklecjana i gdy nie chciał złożyć przysięgi  rzymskim bożkom, aresztowano go. Zginął śmiercią męczeńską ,najpierw  torturowany a w końcu utopiony z kamieniem młyńskim u szyi w rzece Enns.  W Polsce święty Florian zyskał sławę podczas pożaru Krakowa w 1528 roku. Ogień strawił prawie całą dzielnicę,  oszczędzając jedynie kościół na Kleparzu, w którym od czterech stuleci znajdowały się relikwie św. Floriana.

(AS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone