Zamknij
REKLAMA

Powiatowy Dzień Strażaka na placu Kościuszki. Zapraszamy

12:53, 17.05.2019 | AS
REKLAMA
Skomentuj

Każdego roku, 4 maja w Dzień Świętego Floriana strażacy obchodzą swoje święto. W tym dniu obchodzony jest też Międzynarodowy Dzień Strażaka. Jego symbolem jest czerwono-niebieska wstążeczka, która symbolizuje ogień i gaszącą go wodę. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest, jako święto zawodowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.  Świętuje zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

 

W wielu jednostkach ochotniczych straży pożarnych na terenie naszego powiatu gminne uroczystości już za nami. Tymczasem w sobotę, 1 czerwca w Sochaczewie odbędą się uroczystości powiatowych obchodów „Dnia Strażaka”. Tak jak w latach poprzednich zaplanowano je na placu Kościuszki w Sochaczewie.

W programie uroczystości zaplanowano wymarsz pododdziałów spod strażnicy KP PSP w Sochaczewie (godz. 12.40). O godz. 13.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji strażaków w kościele parafialnym w Sochaczewie a po niej zaplanowano uroczysty apel na placu Kościuszki, którego zwieńczeniem będzie koncert orkiestry strażackiej OSP Gąbin (ok. godz. 14.50). Uroczystościom towarzyszyć będzie wystawa sprzętu pożarniczego. Tradycyjnie strażakom wręczone zostaną odznaczenia i awanse a decyzją kapituły konkursu „Strażak Roku” i „Honorowy Strażak Roku Powiatu Sochaczewskiego” wręczony zostanie okolicznościowy dyplom nagrodzonemu strażakowi za szczególne zasługi dla pożarnictwa. 

Na uroczystości zapraszają Komendant Powiatowy PSP w Sochaczewie st. bryg. Piotr Piątkowski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Andrzej Tkaczyk oraz Jolanta Gonta, starosta sochaczewski. 

A my, z tej okazji w imieniu mieszkańców naszego powiatu wszystkim strażakom, zarówno zawodowym jak i ochotnikom życzymy wszelkiej pomyślności i sukcesów w życiu zawodowym i osobistym, a także bezpiecznych powrotów z akcji i satysfakcji z pełnionej służby.

Dlaczego św. Florian patronuje strażakom?

Święty Florian urodził się w 250 roku n.e., pochodził z Austrii, był żołnierzem.  Obok funkcji wojskowych dowodził oddziałem gaśniczym. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody.   Został powołany do armii cesarza Dioklecjana i gdy nie chciał złożyć przysięgi  rzymskim bożkom, aresztowano go. Zginął śmiercią męczeńską ,najpierw  torturowany a w końcu utopiony z kamieniem młyńskim u szyi w rzece Enns.  W Polsce święty Florian zyskał sławę podczas pożaru Krakowa w 1528 roku. Ogień strawił prawie całą dzielnicę,  oszczędzając jedynie kościół na Kleparzu, w którym od czterech stuleci znajdowały się relikwie św. Floriana.

(AS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone