Zamknij
REKLAMA

Noc Muzeów Sochaczew 2019. Wydarzenia, program

13:22, 04.05.2019 | UM Sochaczew
REKLAMA
Skomentuj

Publikujemy propozycje sochaczewskich placówek muzealnych na Noc Muzeów 2019, która w tym roku obchodzona będzie 18 maja. 

 

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zaprasza na wieczorne spotkanie z historią i sztuką. Noc Muzeów to doskonała okazja, by wieczorem, za darmo, obejrzeć nie tylko wystawy stałe i czasowe, lecz skorzystać z dodatkowych atrakcji szykowanych specjalnie na tę okazję. W tym roku Noc odbędzie się 18 maja.

Noc ma zachęcać rodaków do odwiedzania muzeów w ich miejscach zamieszkania, w czasie rodzinnych wycieczek i wakacji, przy każdej nadarzającej się okazji. Muzealnicy chcieliby, aby udział w wernisażach, prelekcjach historycznych, spotkaniach autorskich z pisarzami i innych wydarzeniach artystycznych stał się na Polaków czymś oczywistym. Swoją akcją przekonują, by od muzeów zaglądać nie raz w roku, lecz regularnie.

- Po raz pierwszy w ramach Nocy Muzeów w naszej placówce odbędą się dwa koncerty. Najpierw wystąpią uzdolnieni wokaliści, laureaci ostatniej edycji festiwalu „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem”. Ich prezentacje przypomną o heroicznej postawie żołnierzy niezłomnych, ale usłyszmy też piękne pieśni wojenne. Podobny, patriotyczny repertuar, szykuje Patria, czyli działający od kilku lat w SCK zespół wokalno-mundurowy - mówi naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Niewiadomska-Kocik.

- Dla historii miasta ten rok jest wyjątkowy. Od stycznia świętujemy 80 rocznicę wybuchu Bitwy nad Bzurą, a kulminacja obchodów nastąpi we wrześniu. Stąd w programie Nocy Muzeów tyle akcentów związanych z jubileuszem – dodaje Joanna Niewiadomska-Kocik.

Zachęca jednocześnie, by na wieczorne spotkanie z historią zabrać najmłodszych. To z myślą o nich muzeum uruchamia fotobudkę oraz plenerowe dioramy historyczne (teren skansenu). Na miejscu będzie można obejrzeć umundurowanie, uzbrojenie i ekwipunek piechoty i kawalerii polskiej z 1939 r., kupić książkę na kiermaszu, w tym najnowszą publikację „Bitwa nad Bzurą w dokumentach i wspomnieniach - tom 1- 14 Dywizji Piechoty”.

Program:

18.00 - otwarcie wystawy „ Bitwa nad Bzurą 1939-2019 r.”.

18.10 – wykład „Szlakiem 14 Dywizji Piechoty na Ziemi Sochaczewskiej” - Jakub Wojewoda.

18.30 – koncert laureatów Festiwalu „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem”.

19.00 - wykład  „W obiektywie wrażego aparatu - Obrona Sochaczewa 1939 r., w niemieckiej fotografii archiwalnej” - Radek Jarosiński.

20.00 - wykład „Muzeum ziemi wydarte - Maciej Wojewoda i jego kolekcja podniesiona z pola bitwy” - Jakub Wojewoda.

20.20 - wykład „Badania archeologiczne terenu Bitwy nad Bzurą 1939 r.” - Mariusz Samborski.

20.40 - wykład „Uzbrojenie i umundurowanie żołnierzy piechoty polskich i niemieckich w 1939 r. - porównanie” - Michał Górny.

21.00- Koncert zespołu „Patria”.

Cały czas otwarte będą wystawy stałe – „Pole Bitwy 1939-1945”, „Nad Bzurą bez zmian 1914-15 r.”, „Przeszłość w ziemi ukryta - archeologia ziemi sochaczewskiej” oraz skansen sprzętu bojowego.

Wieczorne spotkanie z historią organizują: muzeum, burmistrz miasta, Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. 

Pociągiem Retro do Chopina

We współpracy z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Sochaczewskim Centrum Kultury, 18 maja Noc Muzeów organizuje także Muzeum Kolei Wąskotorowej wraz z Domem Urodzenia F. Chopina w Żelazowej Woli. Rozpocznie ją wycieczka zabytkowym wąskotorowym pociągiem Retro z Muzeum Kolei Wąskotorowej do Żelazowej Woli i z powrotem.

18:10–18:35 – przejazd pociągiem z Muzeum Kolei Wąskotorowej do stacji Chodaków.

18:40–18:50 – przejazd autokarami do muzeum w Żelazowej Woli.

19:00–20:00 – recital w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. W interpretacji wybitnego pianisty Janusza Olejniczaka oraz sopranistki Ewy Leszczyńskiej usłyszymy dzieła takich kompozytorów jak Stanisław Moniuszko, Fryderyk Chopin, Maria Szymanowska, Kazimierz Lubomirski, Ignacy Komorowski i Michał Kleofas Ogiński.

20:10–20:20 – przejazd autokarami z Żelazowej Woli do stacji Chodaków.

20:25–20:50 – przejazd pociągiem ze stacji Chodaków do Muzeum Kolei Wąskotorowej.

Bieg, ognisko, zwiedzanie

18 maja wieczorne atrakcje z okazji Nocy Muzeów przygotowuje także Fundacja Ochrony Zabytków działająca w zespole pałacowo-parkowym w Sochaczewie przy ul. Gawłowskiej 148. Pierwsza z nich to bieg terenowy dla wszystkich grup wiekowych. Bieg przełajowy o długości 1814 metrów odbędzie się w naturalnie utrudnionym terenie parku, wcześniej planowane są krótsze biegi dla dzieci i młodzieży. Po biegu ognisko, wspólne śpiewanie oraz zwiedzanie pałacu i wystaw – „Franciszkanie z Niepokalanowa na przymusowych robotach fortyfikacyjnych w rejonie Sochaczewa 1944-45” oraz pocztówek starego Sochaczewa z kolekcji Andrzeja Kornackiego.

Ramowy plan wydarzenia: 17.00-18.00 – zapisy do udziału w biegach, 18.00-20.00 – biegi, 19.00-22.00 – ognisko i zwiedzanie.

Opłata wpisowa do biegu wynosi 10 zł dla niepełnoletnich i 20 zł dla dorosłych, w cenie „Pakiet ogniskowy”. Dochód w całości zostanie przeznaczony na cele statutowe Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza. 

(daw)

foto Małgorzata Kazur

(UM Sochaczew)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (1)

NbvNbv

0 0

A jaka cena biletu w tej opcji w Muzeum i przejazd ta kolejka waskotorowa? 21:57, 04.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone