Zamknij
REKLAMA

Bezpłatne USG w Sochaczewie. 53 dzieci odbiegało od normy

16:11, 14.03.2019 | MF
REKLAMA
Skomentuj

To akcja organizowana przez Fundację Ronalda Mcdonalda, ale przede wszystkim przez Urząd Miasta. To właśnie na zaproszenie ratusza fundacja od 2011 roku organizuje w Sochaczewie badania dla dzieci w wieku od 9 miesiąca do 6 roku życia, polegające na wielonarządowym USG. Okazuje się, że badania cieszą się dużym zainteresowaniem sochaczewian. I są potrzebne, każdorazowo wydawano skierowania do dalszej diagnostyki dzieci. Jednocześnie informujemy, że w tym roku fundacja do nas nie zawita, ale w przyszłym powinna powrócić.

 

- Jednego roku badania prowadzone były dwukrotnie, na wiosnę, a potem na jesieni. Od 2011 roku, od kiedy są realizowane w naszym mieście, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem rodziców. Te mamy, które skorzystały, na pewno je bardzo doceniają – mówi Joanna Kamińska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta w Sochaczewie.

Mowa o wielonarządowym badaniu USG przeprowadzanym przez specjalistów z Fundacji Ronalda McDonalda, która rokrocznie przyjeżdża do naszego miasta na zaproszenie ratusza. Badania adresowane do dzieci w wieku od 9 miesiąca do 6 roku życia są dla mieszkańców zupełnie bezpłatne. Wszystkie koszty pokrywa ratusz, a są one niemałe, około 70 złotych od przebadanego dziecka, a do tego dochodzi finansowanie noclegów lekarzy, którzy przyjeżdżają do Sochaczewa z kliniki z Lublina. Przez dwa dni takiej wizyty fundacji badanych było około 200 - 230 dzieci.

Badania mają oczywiście charakter przede wszystkim profilaktyczny. Wyniki wskazują jednak, jak są potrzebne. Wiele sochaczewskich dzieci zostało skierowanych na dalsze badania.

- Po każdej akcji lekarze przesyłają raport z wykonanych badań, wskazując przypadki odbiegające od normy. Każdego roku były takie przypadki. Na przykład w zeszłym roku na 208 przebadanych maluszków 53 zostało skierowanych do dalszej diagnostyki.

W tym roku Fundacja Ronalda McDonalda odmówiła Sochaczewowi wizyty z przyczyn czysto technicznych. Ambulans, którym podróżuje, zbyt mocno się wyeksploatował i wymaga wymiany. Na kolejne USG nasze dzieci muszą zatem poczekać do przyszłego roku, kiedy to fundacja obiecała do nas ponownie przyjechać.

(MF)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone