Zamknij
REKLAMA

Gorące źródło pod Trojanowem jest. I co teraz?

16:31, 09.02.2019 | Redakcja
REKLAMA
Skomentuj

Odwiert geotermalny dał wynik lepszy niż zakładano. Mamy wodę słodką, niskozmineralizowaną i ciepłą w granicach 44 – 46 stopni. W ciągu godziny źródło wydaje 190 m3 życiodajnej cieczy, na dodatek ta wypływa sama, pod ciśnieniem, więc nie trzeba jej tłoczyć. Pytanie brzmi, co teraz?

 

Odwiert geotermalny w Sochaczewie kosztował 10 milionów złotych w całości wyłożonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wyłożonych po coś, więc uzasadnione wydają się nadzieje sochaczewskiego ratusza na kolejne rządowe środki, które pozwolą odkryty skarb wykorzystać.

Faktycznie, na głębokości 1540 metrów pod ziemską powłoką Trojanowa wiertło dotarło do słodkiej, niskozmineralizowanej wody o temperaturze 44-46 stopni. To sporo. Władze miasta podkreślają też wydajność źródła. W ciągu godziny ma ono wyrzucać pod ciśnieniem około 190 m3 wody. Jak podaje sochaczewski ratusz, odwiert geotermalny został odebrany od wykonawcy 6 lutego.

Przypomnijmy, plan jest taki, by z jednej strony odzyskać ciepło źródła i wykorzystać je do podgrzania wody wykorzystywanej w systemie grzewczym Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, co da efekty ekonomiczne i ekologiczne. Z drugiej strony miasto chce, by źródło stało się dostarczycielem wody pitnej.

- W marcu ratusz ma otrzymać szczegółową dokumentację z badań zawierającą między innymi opis parametrów wody na różnych głębokościach, w tym docelowej, czyli 1500 metrów. Otrzyma też opis samego odwiertu oraz warstw geologicznych znajdujących się pod naszymi stopami. Raport będzie jednym z wielu dokumentów, które później pozwolą PEC-owi opracować wniosek o koncesję na wydobywanie ciepłej wody i wykorzystanie jej w sieci ciepłowniczej – podaje ratusz.

Władze miasta nie ukrywają, że mówimy o inwestycji, której realizacja potrwa kilka lat, ale też znacznie dłużej ma służyć.

- Liczę, że dalsze badania potwierdzą, iż odwiert zapewni nam dodatkowe, pewne, wydajne źródło wody pitnej. Oczywiście nadal będziemy korzystali ze studni głębinowych znajdujących się w miejscowości Konary w gminie Brochów oraz w dzielnicy Kuznocin. Woda z odwiertu miałaby jedynie uzupełniać system zaopatrzenia miasta w wodę – mówi burmistrz Dariusz Dobrowolski.

Dodajmy – za ratuszem – że w Kuznocinie woda ujmowana jest z głębokości ponad 200 m pod poziomem terenu, z kolei studnie w Konarach sięgają około 45-60 metrów pod powierzchnię terenu. Woda z obu ujęć jest transportowana do miasta, oczyszczana i mieszana ze sobą, by każdy odbiorca otrzymał produkt jednakowej jakości.

 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (7)

michcio.100michcio.100

5 0

No właśnie. Mszczonów ma termy....
A my???
My możemy sobie jedynie pomarzyć i zadowolić się zasyfiałą plażą nad Bzurą urągającą wszelkim normom.
Teraz dla naszych władz priorytetem jest zarwany strop na przystani i co z tym śmierdzącym fantem dalej zrobić.
Potężne pieniądze które zostały już wpompowane w to chore i nieudane przedsięwzięcie można było przeznaczyć na rozwój odwiertu a między innymi właśnie term basenów itp.
Ale w naszym mieście nigdy nie robiło się nic co powinno się robić.
Tutaj się wszystko robi medialnie i zamydla się oczy mieszkańcom...... 20:33, 09.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomekRomek

5 0

Ciekawe, czy za te źródła nie trzeba odprowadzać podatku Rydzykowi ? 10:17, 10.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

YY

6 0

To jakaś kicha. Wywiercili
i nie wiedzą teraz co zrobić? Nie było żadnego planu? Proponuję naszym burmistrzom konsultacje u O. Rydzyka. On wie jak sporzytkować pieniądze podarowane od podartrników :) 10:27, 10.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

abcabc

3 0

Wydaje mi się, że miasto zbyt mało informacji daje społeczności sochaczewskiej na temat źródła, dalszych robot itp. My tez chcemy wiedzieć i być możne razem się cieszyć. Po co to trzymać w tajemnicy. 13:17, 10.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZbigniewZbigniew

5 0

A może sochaczewski poseł by załatwił jakieś pieniądze na termy ? 13:18, 10.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

linulinu

1 0

aha.... może.. 10:21, 11.02.2019


WOPRWOPR

1 0

"To będzie tylko uzupełnienie systemu". No i ch... krew w piach! Kasa w błoto! Czyli nic z tego jak zwykle w tym zapyziałym mieście nie będzie a taki szum był: zdjęcia, przyjęcia, posłowie, burmistrzowie.

Przecież jak się temu Panu w oczy patrzy to już widać w nich wymalowaną bezradność i brak jakichkolwiek pomysłów na rozwój tego miasta. 12:18, 11.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone