Zamknij

Rybno Sochaczew: 500 lat czekał w rzece, teraz ujrzał światło

15:26, 14.09.2018 J.L Aktualizacja: 07:59, 17.09.2018
Skomentuj

Niezwykły obiekt trafił do Rybna, a ściślej - do oddziału Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Cenny zabytek pod postacią bezstępkowego, płaskodennego statku zostanie poddany renowacji i częściowej rekonstrukcji, aby mógł cieszyć wyglądem oczy zwiedzających.

 

Wydobyty z czerskiego stawu statek rzeczny pochodzi z przełomu XV/XVI wieku. Na wrak natrafiono w trakcie pogłębiania stawu około 20 lat temu, ale pierwsze badania wykonano dopiero w sierpniu 2009 roku. Potem statek znów został częściowo zasypany, aby nie uległ zniszczeniu i doczekał się środków na jego renowację. Niedawno obiekt, o długości niemal 30 metrów i szerokości blisko 7,5 metra, doczekał się wydobycia i… ponownego umieszczenia w wodzie. Obecnie zanurzony jest w specjalnym basenie na terenie muzeum w naszym Rybnie. Jak mówi Michał Aniszewski, kierownik Pracowni Konserwacji Drewna, to konieczne: - Drewno archeologiczne wydobyte z mokrego środowiska zalegania – rzeki, stawu, morza lub mokrej gleby zawiera dużo wilgoci. Brak właściwego zabezpieczenia przed rozpoczęciem zabiegów konserwatorskich zabytków archeologicznych wykonanych z drewna prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń.

foto: Andrzej Wach

Wydobycie statku nie było łatwe ze względu na jego wymiary, dlatego po odpompowaniu wody ze stawu, konieczne okazało się rozłożenie go na poszczególne elementy konstrukcyjne.

Obecnie trwają prace przygotowawcze, poprzedzone wykonaniem dokumentacji wszystkich elementów statku. Prace dotyczące badań i konserwacji szkuty z Czerska finansowane są ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

foto: Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%