Zamknij
REKLAMA

Zapal znicz: przyjdź na cmentarz w Trojanowie

10:58, 12.09.2018 | MF
REKLAMA
Skomentuj

Ratusz już po razu drugi pragnie w ten sposób upamiętnić poległych w Bitwie nad Bzurą we wrześniu 1939 roku. Zapal znicz to akcja, w którą włączyło się w zeszłym roku wielu mieszkańców. Urząd Miasta przygotowuje około pięciuset biało-czerwonych zniczy i ustawia je na mogiłach cmentarza wojennego w Trojanowie. My je zapalamy, pamiętając.

 

To nasz największy cmentarz wojenny jednej bitwy z kampanii wrześniowej 1939 roku. Sochaczewski ratusz w ubiegłym roku zaproponował mieszkańcom, by upamiętnić poległych poprzez wspólne zapalenie zniczy na obecnych tu mogiłach, w których często spoczywają prochy ofiar nie znanych z imienia i nazwiska.

- Mamy wrażenie, że mieszkańcy pozytywnie przyjęli taką formę pamięci o dramatycznych wydarzeniach z września 1939 roku. Atmosfera panująca na cmentarzu w Trojanowie nabierała wymiaru bardzo osobistego. Przychodziły osoby dorosłe, ale też wiele rodzin z dziećmi. Rodzice tłumaczyli dzieciom, czyje to są mogiły, kto spoczywa na tym cmentarzu i dlaczego mamy pamiętać. To było naprawdę wzruszające. Osoby przejeżdżające, przypadkowi przechodnie zaczęli się zastanawiać, jaką mamy datę, widząc te płonące biało-czerwone znicze – mówi Joanna Niewiadomska – Kocik, naczelni Wydziału Kultury Turystyki i Promocji UM.

W tym roku w akcję „Zapal znicz” włączyli się harcerze. Ratusz przygotował 500 zniczy, które mieszkańcy będą mogli zapalić na cmentarzu w Trojanowie w niedzielę 16 września o godzinie 15.00.

(MF)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone