Zamknij
REKLAMA

Witraże w Niepokalanowie już zamontowane

12:28, 02.08.2018 | dzięki uprzejmości parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie
REKLAMA
Skomentuj

W Bazylice w Niepokalanowie powstaje Światowe Centrum Modlitwy o Pokój, którego częścią jest Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. To jedyne miejsce w Polsce i jedno z 12 na świecie, należące do 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju, Międzynarodowych Centrów Modlitwy o Pokój, błogosławionych przez Ojca Świętego.

W Kaplicy Adoracji. Zamontowane zostały właśnie niezwykłe witraże przedstawiające działanie Ducha Świętego. Zamysłem, który przyświecał projektantowi witraży było przedstawienie wizualne czegoś, co jest nieuchwytne a rzeczywiste, czyli jak działa Duch Święty. Jest to niezmiernie trudne, jednak wydaje się, że projektant, stosując grę świateł na barwnych fragmentach szkła i tworząc harmonijny układ, doskonale oddał myśl teologiczną. Witraże przedstawiają jak Duch Święty, w postaci gołębicy, wyrusza od Jezusa Eucharystycznego, od ołtarza adoracji,w kierunku krzyża, który jest umieszczony na najdalszym od ołtarza witrażu. Jego ruch nie jest jednolity, liniowy. Ma kształt elektrokardiogramu. Duch Święty wsłuchany jest w drgnienia serca, w jego bicie i harmonijnie porusza się, nie zmieniając jego rytmu, niosąc go dalej i dalej w kierunku krzyża pustego, bo Pan zmartwychwstał.

Uroczystość Inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronat honorowy objęli także Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, Ojciec Wiesław Pyzio, Prowincjał Ojców Franciszkanów Prowincji Matki Bożej Niepokalanej w Polsce oraz Ojciec Grzegorz Maria Szymanik, Gwardian Klasztoru w Niepokalanowie.

Uroczysta Msza Święta inaugurująca Światowe Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie, pod przewodnictwem Ks. Abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce rozpocznie się o godz. 12:00. Homilię wygłosi Jego Ekscelencja Abp. Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Po Mszy Świętej, nastąpi poświęcenie Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie, zostanie ona otwarta dla pielgrzymów i rozpocznie się wieczysta adoracja.

(dzięki uprzejmości parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone