Zamknij

Pomnik Piłsudskiego w Sochaczewie. Co Wy na to? Ratusz czeka na opinie

10:36, 16.08.2018 MF Aktualizacja: 07:04, 17.08.2018
Skomentuj

Dziś ruszyły konsultacje społeczne w sprawie wzniesienia w Sochaczewie popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Taki projekt uchwały pojawił się w naszym ratuszu. Mieszkańcy mogą się wypowiedzieć na ten temat do końca sierpnia. Ciekawi jesteśmy Waszego zdania.

 

Popiersie Józefa Piłsudskiego w Sochaczewie – co myślą na ten temat mieszkańcy? Projekt uchwały w sprawie wzniesienia popiersia właśnie został poddany konsultacjom społecznym. Opinie możemy składać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta w godzinach pracy ratusza, wypełniając specjalny formularz, lub za pośrednictwem platformy konsultacje.sochaczew.pl.

- Celem niniejszych konsultacji jest poznanie opinii na temat ww. uchwały Sochaczewskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, organizacji pozarządowych oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a także mieszkańców miasta Sochaczewa – informuje Urząd Miasta Sochaczew.

O wzniesieniu popiersia zdecydował Komitety Honorowy Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Państwo Polskie w Sochaczewie. Tym samym postanowiono nawiązać do faktu nadania w 1928 roku Józefowi Piłsudskiemu tytułu Honorowego Obywatela Sochaczewa, a także do faktu, że marszałek w 1935 roku doczekał się w naszym mieście, niestety niezachowanego, pomnika. Brązowe popiersie na granitowym postumencie prawdopodobnie znajdzie swoje miejsce przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Staszica, w okolicach której znajdował się pomnik. Rzeźba stanowić ma odlew dzieła autorstwa Konstantego Laszczki, któremu pozował sam Piłsudski. Więcej na ten temat przeczytamy w uzasadnieniu do projektu przygotowanej już uchwały, które publikujemy poniżej.

 

Uzasadnienie

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dla uczczenia wybitnych zasług Marszałka Józefa Piłsudskiego i w nawiązaniu do tradycji za szczególnie ważne uznaje się wzniesienie popiersia Wodza, któremu 30 października 1928 roku nadano tytuł Honorowego Obywatela Sochaczewa. Bogusław Kwiatkowski w „Dziejach Sochaczewa” t. 5, Dwudziestolecie Międzywojenne (1918–1939) stwierdza, iż „nastąpiło to za rządów pełniącego obowiązki burmistrza Aleksandra Albrechta.

(…) „Rada Miejska w m. Sochaczewie na posiedzeniu swem, odbytem w dniu 30 października 1928 r. jednomyślnie postanowiła:

W uznaniu zasług, popełnionych przy wskrzeszeniu Niepodległości Narodu, budowie i ciągłości Państwa Polskiego przez twórcę Legionów i Wielkiego Wodza Zwycięskiej Armji Polskiej i Narodu, Marszałka Józefa Piłsudskiego, [Rada Miejska postanawia – B.K.] nadać Mu, na mocy paragrafu 11 art. 11 Dekretu o Samorządzie Miejskim z dn. 4 II 1919 r. tytuł Pierwszego Honorowego Obywatela miasta Sochaczewa, oraz wyrazić Mu wysoki hołd i oddanie”.

Jednak najwcześniejszą formą upamiętniania Józefa Piłsudskiego w Sochaczewie było wykorzystanie jego imienia i nazwiska do nazwania jednej z centralnych ulic w mieście.

Od chwili nadania Piłsudskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sochaczew uroczyście obchodzono dzień jego imienin (19 marca). To wszystko było dowodem czci i szacunku, jakim otaczano Komendanta w Sochaczewie w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Do udziału w obchodach (nabożeństwa, przemówienia, defilady) zobowiązani byli wszyscy urzędnicy, dzieci i młodzież szkolna. Właściciele nieruchomości byli zobowiązani do udekorowania domów flagami narodowymi i „iluminacji okien” (oświetlenia) w dniu 19 marca każdego roku.

Na posiedzeniu Miejskiego Komitetu Wykonawczego Uczczenia Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego 17 października 1935 roku postanowiono „dla uczczenia pamięci śp. wodza narodu Marszałka Józefa Piłsudskiego, pobudować w mieście Sochaczewie (…) pomnik w postaci wizerunku Wodza – popiersie, na piedestale”. Niestety popiersie to nie przetrwało do czasów współczesnych.

Wzniesienie nowego wizerunku Marszałka Józefa Piłsudskiego wprowadza do przestrzeni miejskiej wyjątkowe pod względem artystycznym popiersie będące odwzorowaniem dzieła prof. Konstantego Laszczki, światowej sławy rzeźbiarza, wybitnego pedagoga, wychowawcy pokoleń znakomitych artystów, ojca współczesnej rzeźby polskiej, profesora i rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Konstanty Laszczka był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka. Jego uczniami byli m.in.: Bolesław Biegas, Xawery Dunikowski, Ludwik Konarzewski, Franciszek Mączyński, Ignacy Zelek, Olga Niewska i Ludwik Puget, Stefan Policiński, Balbina Świtycz-Widacka. Laszczka należał do przedstawicieli intelektualno-artystycznej elity Krakowa, pośród której miał wielu przyjaciół. Pamiątkami tych znajomości są liczne rzeźbiarskie portrety sławnych malarzy, rzeźbiarzy, literatów, aktorów, profesorów czy polityków. Piłsudski, Wyspiański, Wyczółkowski, Jasieński, Stanisławski, Reymont, Ruszczyc, Fałat – to tylko niektóre postacie uwiecznione przez artystę za pomocą różnych tworzyw i technik rzeźbiarskich. Łącznie wykonał ponad sto portretów młodopolskich osobistości.

Uznając powinność nawiązania do tradycji czczenia pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sochaczewie i proponując jako wzór dzieło prof. Konstantego Laszczki, podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione.

 

(MF)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

ZbigniewZbigniew

0 0

Przypominacie sobie konsultacje społeczne w sprawie patrona jednego z rond ? Nikt nie chciał, a okazało się, że wszyscy są za. Nawet bezpartyjni radni. 18:40, 16.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

FanFan

0 0

pomnik na pomniku i jeszcze pomnik i dzień wolny od pracy żeby pomnikowi oddać cześć. To mi się podoba, brawo sochaczewscy decydenci, tak trzymać, ludzie to lubią i zagłosują 21.X. 09:07, 21.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlaAla

0 0

Ja poproszę pomnik Kubusia Puchatka na ulicy Kubusia Puchatka, to postać bardziej popularna i znana od Dziadka !!!. 09:10, 21.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%