Zamknij

Zmiany w wyborach samorządowych: a trochę ich jest

10:45, 19.09.2018 Wach Aktualizacja: 10:46, 19.09.2018
Skomentuj

W październiku, jak co cztery lata, pójdziemy do urn wyborczych wybierając samorządowców, ale w ordynacji wyborczej nastąpiło kilka zmian. Warto więc wiedzieć, na czym one polegają i co zrobić, żeby nasz głos nie okazał się nieważny.

 

Przede wszystkim nowelizacja wydłuża kadencję organów samorządu terytorialnego do 5 lat, a wójtem lub burmistrzem można będzie zostać tylko dwa razy pod rząd. W miastach do 100 tys. mieszkańców wrócą wybory proporcjonalne, tak jak się to odbywało przed 2014 r. Zlikwidowane więc zostały w tych miastach okręgi jednomandatowe.

Jednomandatowe okręgi wyborcze są wyznaczone tylko w gminach zamieszkanych przez nie więcej niż 20 tys. mieszkańców.

Ustawa wprowadziła ponadto dwa typy komisji obwodowych. Pierwsza z nich będzie zajmowała się przeprowadzeniem głosowania, a druga ustalaniem jego wyników. Praca drugiej rozpocznie się po zakończeniu głosowania w danym lokalu wyborczym.

Nowością jest także zakaz jednoczesnego startu kandydata na wójta lub burmistrza w wyborach do rady powiatu lub sejmiku. Taki równoczesny start był wcześniej częstym zabezpieczeniem przed ewentualną porażką w jednych wyborach z szansą na wygranie drugich.

Zmieniła się ustawowa definicja znaku „x” na kartach do głosowania, który od teraz oznacza co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie karty do głosowania. Wcześniej postawienie więcej niż dwóch linii oznaczało nieważność głosu. Nowością jest możliwość dopisania dodatkowych numerów list, nazw czy też własnych adnotacji na karcie do głosowania. Można też coś skreślać i zamazywać na karcie.

A terminy?

Do 16 września, do godz. 24.00, gminy mają obowiązek utworzenia obwodów głosowania w szpitalach i zakładach pomocy społecznej oraz ustalenie ich granic, siedzib i numerów.

Do tego dnia można także zgłaszać terytorialnym komisjom wyborczym listy kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw.

Do 21 września nastąpi podanie do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Termin ten jest też ostateczny przy zgłaszaniu kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.

Do 26 września Państwowa Komisja Wyborcza ma obowiązek przyznać jednolite numery dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw.

W tym dniu mija też termin zgłaszania gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Same wybory odbędą się 21 października. Co ciekawe, jest to jedyny z możliwych do wyboru dni, kiedy nie wypada niedziela handlowa. Druga tura (na którą w kilku gminach powiatu jednak się zapowiada) - dwa tygodnie później, czyli 4 listopada.

red.


 

(Wach)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%