Zamknij

Sochaczew uczcił 11 listopada i marszałka Piłsudskiego

17:11, 11.11.2018 Redakcja Aktualizacja: 15:19, 13.11.2018
Skomentuj

11 listopada Sochaczew uczcił setną rocznicę odzyskania niepodległości. W uroczystości włączyli się harcerze, władze samorządowe i mieszkańcy. Biało-czerwony korowód przemaszerował spod siedziby Hufca ZHP pod komendę straży pożarnej przy ul. Staszica, gdzie odsłonięto popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego, pierwszego honorowego obywatela naszego miasta. Kolejna odsłona obchodów miała miejsce na placu Kościuszki.

 

Złożeniem kwiatów na grobach Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego i majora Feliksa Kozubowskiego rozpoczął się niedzielny finał sochaczewskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Następnie zebrani wzięli udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej stulecie wolności naszego kraju, ale też stulecie Związku Harcerstwa Polskiego pod siedzibą sochaczewskich harcerzy przy ulicy Ryszarda Kaczorowskiego.

Kolejny punkt programu był szczególnie malowniczy i doniosły. Harcerze, przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze z jednostki wojskowej w Bielicach, pracownicy naszego muzeum i centrum kultury, rekonstruktorzy, a wreszcie mieszkańcy przemaszerowali ulicą Traugutta pod komendę PSP przy Staszica, gdzie uroczyście odsłonięto popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego, pierwszego honorowego obywatela Sochaczewa. Sylwetkę marszałka przybliżył zebranym Jakub Wojewoda, kustosz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Po odsłonięciu poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod postumentem.

Po tej części zebrani przenieśli się na plac Kościuszki, gdzie stali się świadkami przemówienia wygłoszonego w 1928 roku przez ówczesnego burmistrza Sochaczewa, Jerzego Przedpełskiego, wygłoszonego na Zjeździe Miast Poszkodowanych przez I wojnę światową.

W rolę przedwojennego burmistrza wcielił się sprawujący dzisiaj tę funkcję Piotr Osiecki, który na początku wystąpienia wygłoszonego z okna przedwojennego gabinetu burmistrza zaznaczył, że życzy tak sobie jak i mieszkańcom, aby żaden inny burmistrz nie musiał już odbudowywać miasta po zniszczeniach tak, jak burmistrz Przedpełski.

Z wygłoszonego wystąpienia dowiedzieliśmy się między innymi, że w 1928 roku miasto odbudowało dopiero 60% zniszczonych w czasie wojny budynków, zniszczonych było ciągle 112 posesji, na których odbudowę potrzebne było około 5 milionów złotych. Miasto Sochaczew liczyło wtedy około 7,5 tysiąca mieszkańców, kiedy stan liczebny Sochaczewa przed 1914 rokiem, to 9 tysięcy mieszkańców.

Po wysłuchaniu przemówienia przedstawiciele władz państwowych i lokalnych (Poseł na Sejm RP Maciej Małecki, Zastępca Starosty Sochaczewskiego Tadeusz Głuchowski, Burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki oraz Komendant PSP w Sochaczewie Piotr Piątkowski) w imieniu mieszkańców złożyli kwiaty przed tablicą Bohaterów Sochaczewa wmurowaną 2 września bieżącego roku w ścianę Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą oraz pod pierwszym pomnikiem wzniesionym po I wojnie światowej w Sochaczewie, czyli pod pomnikiem Chrystusa Króla.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%