Zamknij

80 lat SP Kaptury: mała szkoła z wielką duszą

09:34, 12.10.2018 Andrzej Wach Aktualizacja: 19:52, 13.10.2018
Skomentuj

Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Kapturach weszła do elitarnego grona osiemdziesięciolatków. Właśnie w październiku 1938 roku zabrzmiał w niej pierwszy dzwonek, choć historia tamtejszej oświaty sięga wcześniej, bo 1918 roku. Jak pisał w swoich wspomnieniach Adam Garstka, sołtys Załuskowa, jeszcze w 1919 roku dziedzic Załuskowa Paweł Radoszewski przy okazji sprowadzenia nauczyciela dla swoich dzieci założył pierwszą trzyklasową szkołę, do której uczęszczało 50 – 60 uczniów.

 

W 1924 roku szkołę przeniesiono do Emilianowa, a w 1931 ponownie wróciła do Kaptur i Karłowa. Budynek obecnej szkoły zaczęto budować w 1938, a ukończono i oddano do użytku we wrześniu 1939 roku.

W tym roku przypada więc 80 rocznica jej istnienia i z tej okazji dyrektor Leokadia Brzozowska (w szkole od 1970, a dyrektor od 1982 roku) zaprosiła wielu znamienitych gości.

Uroczystość rozpoczęła się w czwartek 11 października mszą świętą, po której w szkole odbyło się urokliwe spotkanie.

Zapoczątkował je występ uczniów szkoły, zawierający nie tylko akcenty patriotyczne, ale i historię szkoły oraz humorystyczne, opisujące szkolne przygody uczniów i nauczycieli. Gromkie brawa były najlepszym podsumowaniem wysiłków młodych artystów, przygotowanych przez Barbarę Łapczyńską i Ewę Grzywacz.   

Potem przyszedł czas na gratulacje, podziękowania i prezenty. Dyrektor Brzozowska wyrażała wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili i przyczyniają się nie tylko do tej uroczystości, ale i stałego rozwoju szkoły. Byli wśród nich m.in. wójt gminy Roman Kujawa, Rada Gminy z przewodniczącym Ryszardem Zientarą, szef powiatowego oddziału Mazowieckiej Izby Rolniczej Sławomir Tomaszewski, Jolanta Łukasiak-Malicka, Danuta Mazur, Mariusz Szymaniak, Bożena i Henryk Krakowian i Przemysław Wasilewski z „Tęczowego Ogrodu”. 

Przedstawiła także panie, które mają niemniejszy staż pracy  w tej szkole – Kry Jażdżyk i Aldonę Kobierecką (od początku z nią w szkole) oraz z nieco krótszym stażem Agnieszkę Dudę i Annę Kamińską. Obecne były też byłe nauczycielki – Teresa Sadzyńska, Jadwiga Majer i Zofia Krakowian.

Goście nie pozostali dłużni – dziękowali, gratulowali i życzyli jeszcze wielu lat dalszego rozwoju – wójt Roman Kujawa, radny Sejmiku Mazowieckiego Adam Orliński, szef  biura poselskiego Macieja Małeckiego Łukasz Gołębiowski, przedstawiciele Starostwa Powiatowego – Bożena Samson i Andrzej Grabarek, z Banku Spółdzielczego w Iłowie Agnieszka Piechucka, z Banku Vistula w Wyszogrodzie Maria Siedlecka, z Mazowieckiego Kuratorium Agnieszka Kupczak, powiatowy Inspektor Sanitarno – Epidemiologiczny Danuta Fergińska oraz dyrektorzy okolicznych szkół i pani Wanda Ligas, wraz z mężem wspierająca szkolę swoim księgozbiorem.  

Powiatowa radna Wanda Dragan wręczyła nagrody powiatowej edycji konkursu „Biało – Czerwona – w stulecie odzyskania niepodległości”. Dwa pierwsze miejsca zajęli w nim Katarzyna Orzeszek i Maksymilian Zielak, za trzecie miejsce nagrodę otrzymała Marta Górecka.

Na tym zakończono część oficjalną uroczystości, natomiast nie skończyło się spotkanie, bo w trakcie poczęstunku była okazja do dzielenia się wspomnieniami z własnego okresu nauki i okazja do wpisu do księgi pamiątkowej szkoły.

Andrzej Wach

(Andrzej Wach)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


reo
0%