Zamknij

Młodzieszyn z nowym Statutem: jest wzorzec herbu i nowej flagi

12:08, 11.07.2018 Wach Aktualizacja: 12:09, 11.07.2018
Skomentuj

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy przyjęto nowy statut, a także zatwierdzono wzorzec herbu oraz nowej flagi Młodzieszyna. Dotychczas godła te funkcjonowały oddzielnie, teraz są nieodłączną częścią Statutu Gminy.

 

Na ostatniej sesji Rady Gminy został uchwalony nowy Statut gminy Młodzieszyn. W miesiącach maj – czerwiec zostały przeprowadzone konsultacje społeczne dotyczące zmian w Statucie. W ich trakcie do Urzędu Gminy nie napłynęły żadne propozycje, uwagi i opinie, więc radni zgodnie z nowelizacją ustawy o samorządzie terytorialnym dokonali tylko zmian w dotychczasowym, obowiązującym od 2002 roku Statucie. Dotyczyły one głównie zmian w wykazie sołectw i jednostek organizacyjnych gminy – Gminnym Zakładzie Gospodarki Komunalnej, Gminnym Ośrodku Kultury, Gminnej Bibliotece Publicznej, Gminnym Ośrodku Zdrowia, Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej oraz gminnym systemie oświaty. Ustalono także wzorzec herbu gminy oraz nowej flagi Młodzieszyna.

Herb gminy z postacią św. Jacka jest powtórzeniem tego przyjętego przez radnych 28 lutego 2007 roku.

Jak opisuje go weksykologia (nauka uzupełniająca heraldykę oraz historię symboli, zajmująca się dziejami proporców, chorągwi, sztandarów), na tarczy „w polu czerwonym widać postać św. Jacka w habicie srebrnym (białym), płaszczu czarnym, z aureolą i atrybutami złotymi (żółtymi), poniżej rzeka srebrna (biała) w pas", umieszczone na czerwonym tle

Natomiast flagą gminy jest płat o proporcjach szerokości do długości jak 5:8 podzielony na trzy słupy - czerwony, biały czerwony. Słupy czerwone mają proporcje jak 1:4 długości flagi.

Centralnie na słupie białym znajduje się herb gminy o wysokości tarczy do szerokości flagi jak 3:5.

Herb gminy może być eksponowany i używany przez organy gminy i gminne jednostki

organizacyjne, a zasady używania herbu, flagi oraz insygniów gminnych określa Rada Gminy w drodze odrębnej uchwały.

Herb jest odzwierciedleniem legend i historii krążących o tych okolicach. W Kamionie znajduje się głaz upamiętniający cudowne przepłynięcie wzburzonych fal Wisły przez św. Jacka Odrowąża i wiernych mu towarzyszy. W tamtym miejscu znajdował się także starożytny bród, pamiętający ponoć św. Wojciecha podróżującego tamtędy do Prus, św. Jacka, ale również przejście wojsk króla Władysława Jagiełły w drodze pod Grunwald.

 

(Wach)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%