Zamknij

60 tysięcy z kasy gminy na remont plebanii w Pawłowicach

15:36, 24.07.2018 J.L Aktualizacja: 07:53, 25.07.2018
Skomentuj

Sześćdziesiąt tysięcy złotych – taka kwota, zgodnie z uchwałą, podjętą na ostatniej sesji Rady Gminy Teresin, trafi do Pawłowic, a konkretnie na plebanię, w której zostanie przeprowadzony remont.

 

Za podjęciem uchwały w sprawie udzielenia dotacji w bieżącym roku, na rzecz Parafii Rzymskokatolickiej św. Bartłomieja Apostoła w Pawłowicach na wykonanie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, radni zagłosowali jednomyślnie.

Z pewnością przyczyniło się do tego posiedzenie, które odbyło się 19 lipca. Wówczas Komisja Oświaty, Kultury i Sportu zapoznała się z wnioskiem parafii o udzielenie dotacji z budżetu gminy. Zgodnie ze słowami przewodniczącego rady Gminy Teresin, Bogdana Linarda:

- Komisja uznała przeprowadzenie remontu przy budynku plebani za uzasadnione i konieczne. Stwierdziła, że wykonanie remontu, poprawiającego stan techniczny zabytkowego budynku jest istotny, m. in. ze względu na jego wartość historyczną. Komisja oświaty, kultury i sportu pozytywnie zaopiniowała projekt.

Dotacja zostanie przeznaczona na wymianę drzwi i okien, a także remont elewacji budynku plebanii, mieszczącej się przy zabytkowym kościele pod wezwaniem świętego Antoniego. Jako ciekawostkę, warto wspomnieć, że zasłonę głównego ołtarza tworzy obraz Chełmońskiego z 1905 roku, przedstawiający męczeństwo patrona parafii – świętego Bartłomieja.

Sam kościółek w obecnym kształcie pochodzi z początku XIX wieku, ale historia parafii sięga głębiej, aż do XIII wieku. Wtedy wierni gromadzili się jeszcze w drewnianej świątyni, w której z czasem spoczęły szczątki właścicieli ziemskich Pawłowic, rodziny Bieniewskich.

I wojna światowa przyniosła parafii, oprócz śmierci, zniszczenia kościoła w postaci dziur po armatnich kulach i częściowo zawalonego dachu. Nie był to koniec ciężkich czasów dla mieszkańców Pawłowic, którzy nie zdążyli otrząsnąć się z poprzednich wydarzeń, a już musieli zmierzyć się z epidemią cholery i podpaleniem sąsiednich wsi. Miłość do podnoszącej się z kolan wsi pokazał proboszcz parafii, ksiądz Józef Wierzejski, który chcąc dalej wspierać wiernych, odmówił objęcia dekanatu w Kałuszynie. Dzięki jego staraniom udało się odnowić kościół i powiększyć plebanię, tę samą, która już wkrótce będzie cieszyć oczy wyremontowaną elewacją.

 

foto: CC BY 2.5, Wikimedia Commons

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%