Zamknij

Barbara Czarnowska: dąb dla bohaterki ziemi teresińskiej

12:21, 19.07.2018 J.L Aktualizacja: 13:21, 19.07.2018
Skomentuj

Barbara Czarnowska to przykład heroicznej kobiety, która za zasługi w walce została odznaczona Krzyżem Virtuti Militari. Aby nie zaginęła na kartach historii, okolicznym mieszkańcom będzie o niej przypominał dąb, zasadzony w niedzielę...

 

Kobietom na kartach historii nie zawsze poświęca się odpowiednią ilość miejsca. Przykładem jest Barbara Czarnowska, która za zasługi bojowe została odznaczona Krzyżem Virtuti Militari, tymczasem niewiele osób o niej pamięta. A powinno, zwłaszcza jeśli chodzi o mieszkańców Gminy Teresin, ponieważ Barbara Czarnowska to część historii teresińskiej ziemi.

Kobieta w listopadzie 1830 roku wyjechała z rodzimej miejscowości Strugi, położonej w obecnej gminie Teresin i trafiła do Warszawy, gdzie pomagała rannym w powstaniu listopadowym. Ambicja i upór nie pozwoliły jej jednak nie włączyć się do walk i rok później, przebrana za mężczyznę, została ochotnikiem w obozie wojskowym. Czarnowska nie spoczęła jednak na laurach i dzięki, godnej podziwu, determinacji wzięła udział w obronie Warszawy. Na tym jej sukcesy wojskowe się nie skończyły. Za bohaterską postawę w bitwie pod Sierpcem, dzięki której wojska wroga musiały się wycofać, Czarnowska otrzymała Krzyż Virtuti Militari.

Historia tej walecznej kobiety była motywem spotkania w pałacu w Strugach grupy okolicznych mieszkańców. Spotkanie, które odbyło się 15 lipca, uświetniła gawęda Artura Nadolskiego, autora książki o Czarnowskiej, wydanej w 2011 roku.

Dla uczczenia pamięci lokalnej bohaterki, w parku został posadzony Dąb Niepodległości jej imienia. Akcja 100 dębów na 100-lecie ma za zadanie promocję osób, związanych z Gminą Teresin. Miejmy nadzieję, że wpłynie to na popularyzację postaci Czarnowskiej również wśród mieszkańców, którzy nie mieli okazji przybyć na spotkanie z cyklu „Nasze lokalne dzieje...”, organizowanemu przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Teresinie oraz Stowarzyszenie „Teresin – nasze korzenie”.

 

 

Zdjęcie główne pochodzi z wystawy Panna z Virtuti . Rzecz o 1831r.
za: dobroni.pl

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%