Zamknij

Wojskowe półkolonie i inne atrakcje Muzeum Ziemi Sochaczewskiej

14:19, 26.06.2018 Redakcja Aktualizacja: 14:21, 26.06.2018
Skomentuj

Jak co roku Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą przygotowało dla mieszkańców ciekawą ofertę kulturalną i edukacyjną. Dyrekcja muzeum miała jednak utrudnione zadanie ze względu na remont Muzeum, który potrwa aż do połowy września. Znalazło się jednak wyjście z sytuacji i są nim wycieczki terenowe.

Jednym z elementów wakacyjnej oferty muzeum jest akcja „Przewodnik na zamku”. W trakcie jej trwania goście będą mogli bezpłatnie dowiedzieć się wielu faktów o sochaczewskim zamku i jego historii. Spotkania z historykami z muzeum będą się odbywać w każdą wakacyjną niedzielę od 15.00 do 18.00.

Uczestnicy wycieczki autokarowej „Pradzieje i średniowiecze” będą zwiedzać z archeologami grodzisko w Drwałach, pochodzące z różnych faz średniowiecza, a także Muzeum Wisły w Wyszogrodzie. Alternatywę dla tej wycieczki będzie stanowić zwiedzanie Muzeum Ziemi Błońskiej i grodziska w Zamczysku, datowanego na XI-XIV wiek.

Na tym wycieczki się nie kończą. Uczestnicy trasy „Szlakiem Wielkiej Wojny 1914-15 nad Bzurą i Rawką” odwiedzą muzea wojenne w Huminie, Joachimowie Mogiłach i Złotej, a także kościół w Brochowie i cmentarze wojenne w Młodzieszynie, Oborach i Witkowicach.

Kolejną atrakcją wakacyjną są wędrówki „Traktem Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939”. Muzeum mając na uwadze uwarunkowania fizyczne Sochaczewian, proponuje trasy o trzech długościach – 5, 10 i 15 km, co pozwoli wziąć udział w wędrówkach nawet osobom ze słabą kondycją. Uczestnicy będą pokonywać leśne tereny, gminę Młodzieszyn i Iłów, do Puszczy Kampinoskiej, mijając po drodze miejsca bitew i pochówku żołnierzy.

Muzeum przygotowało również drugą odsłonę półkolonii, skierowanych do młodzieży w wieku 12-16 lat. Warsztaty pod hasłem „Młodzi żołnierze batalionu AK majora Korwina” rozpoczną się 27 lipca i potrwają tydzień. W trakcie ich trwania nastolatkowie zdobędą wiele przydatnych umiejętności, m. in. jak zbudować obozowisko, rozbić namiot. W programie także nauka udzielania pierwszej pomocy, ale i podstawowych technik samoobrony czy technik strzeleckich. Młodzież dowie się ponadto jak bezpiecznie rozpalić ognisko i jak przygotowywać posiłki w terenie. Taka oferta z pewnością nauczy uczestników samodzielności i pozwoli się zintegrować z młodzieżą o podobnych zainteresowaniach. Co istotne, 1 sierpnia uczestnicy warsztatów wystąpią w mundurach w rekonstrukcji wymarszu żołnierzy AK do stolicy.

Dla muzeum niezwykle istotna jest organizacja uroczystości związanej z rocznicą powstania warszawskiego. 1 sierpnia muzeum przedstawi program pt. Godzina „W”- wymarsz oddziałów AK „Skowronek” do powstania warszawskiego 1944.

O 15.30 w kramnicach miejskich zaplanowano wykład Jakuba Wojewody, historyka i kierownika działu naukowego Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, pod tytułem: Batalion sochaczewski w powstaniu warszawskim 1944. Po wykładzie uczestnicy wydarzenia złożą kwiaty na grobie żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu w Trojanowie.

Gwoździem programu będzie wprowadzenie kompanii honorowej i pocztów sztandarowych na placu Kościuszki o 16.50. O 17.00, według zwyczaju, zawyją strażackie syreny, po czym na maszt zostanie wciągnięta flaga państwowa i zabrzmi hymn narodowy.

Następnie zgromadzeni zobaczą inscenizację wymarszu oddziałów AK Skowronek na pomoc walczącej Warszawie, którą wykona Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II/18pp. W programie rekonstrukcji wjazd wozu z bronią, jej rozdawanie, a potem formowanie oddziału i wymarsz.

O 17.40 nastąpi zakończenie obchodów wymarszem kompanii honorowej.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%