Zamknij

Wigilia dla Niepodległej w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej

17:44, 10.11.2018 Redakcja Aktualizacja: 09:56, 13.11.2018
Skomentuj

W wigilię obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, 10 listopada, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej przygotowało cztery ważne wydarzeni. Tego dnia popołudniu otwarto tu trzy wystawy: „Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość”, przygotowaną przez konsula RP na Litwie Piotra Wdowiaka, „Legiony Polskie” opracowaną przez Komendę Powiatową Policji w Sochaczewie oraz wystawę malarstwa i rzeźby Marcina Hugo-Badera i Bartłomieja Kurzeji. Tego dnia również Bogusław Kwiatkowski promował swoją książkę „Kalendarium wydarzeń historycznych Miasta Sochaczewa” poświęconą okresowi dwudziestolecia międzywojennego.

 

Tylko przez najbliższe dwa tygodnie w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą możemy obejrzeć wystawę „Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość”, która przyjechała do nas aż z Wołynia. Zaprezentował ją konsul RP na Litwie Piotr Wdowiak – rusycysta z wykształcenia, z pasji historyk. Goście mogli wysłuchać jego interesującego wykładu poświęconego dziedzictwu ideowemu marszałka Józefa Piłsudskiego na tle innych koncepcji litewskich Polaków, połączonego z powiązaną tematycznie prezentacją multimedialną.

Bardzo interesującą wystawę zaprezentowała z kolei Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie. W gablotach zebrano pamiątki po polskich legionistach. Słuchaczom przybliżał je komendant Michał Safjański.

- Stulecie odzyskania niepodległości jest wydarzeniem wyjątkowym dla nas wszystkich. Wystawione tu eksponaty, jak guziki organizacji społeczno-patriotycznej mają nam uświadamiać potrzebę pracy nad młodzieżą, która stanowić będzie o przyszłości tego kraju. Przesłaniem tej wystawy jest również to, byśmy pamiętali o bohaterach takich jak Tadeusz Wyrwa - Furgalski i zrobili wszystko, by znaleźć miejsce ich pochówku i oddać im cześć. Gazeta o Polakach we Francji, gdy Polski jeszcze nie było, symbolizuje jedno, w jakimkolwiek miejscu na świecie nie jesteśmy, pamiętajmy o Polsce – mówił komendant Safjański.

Akcent artystyczny z kolei do tego popołudnia wnieśli Marcin Hugo-Bader, prezentujący swoje obraz z serii „Dekalog”, oraz rzeźbiarz Bartłomiej Kurzeja.

Zwieńczenie wigilii stanowiła promocja książki Bogusława Kwiatkowskiego „Kalendarium wydarzeń historycznych miasta Sochaczewa”, poświęcona okresowi dwudziestolecia międzywojennego.

- W publikacji czytelnicy znajdą 250 dat z życia Sochaczewa w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. Pierwsza data to oczywiście 11 listopada 1918, ostatnia to 31 sierpnia 1939 roku. Z książki dowiemy się o najważniejszych uroczystościach kościelnych, państwowych czy patriotycznych w naszym mieście. Poznamy kolejnych burmistrzów i ich wybory. Poznamy okoliczności odsłonięcia postumentu Józefa Piłsudskiego, ale też okaże się, że w tzw. Domu Ludowym odsłonięto uroczyście popiersie Karola Marksa, więc różne poglądy ścierały się w Sochaczewie – komentował autor książki.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%