Zamknij

Jakub Wojewoda: odnawiając cmentarze, odkrywamy tożsamość

19:18, 15.11.2018 J.L Aktualizacja: 16:45, 17.11.2018
Skomentuj

- Przekonaliśmy się naocznie, że polegli nie są tak naprawdę bezimienni, że mają swoją tożsamość i my tę tożsamość pomagamy odkrywać poprzez przywracanie pamięci o, zapomnianych niekiedy, miejscach pochówku - mówi dla tusochaczew.pl Jakub Wojewoda, kustosz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz prezes Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im. II Batalionu 18 Pułku Piechoty.

 

Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna i Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą łączy osoba Jakuba Wojewody, kustosza, historyka i pasjonata tego, co czas okrył płaszczem zapomnienia. Działalność wspomnianych podmiotów dotyka historii naszych okolic również poprzez próby przywrócenia pamięci okolicznym cmentarzom wojennym, których w powiecie, a szczególnie w gminie Młodzieszyn, jest wiele. Ostatnio renowacji poddano cmentarz w Rokicinie. Choć niewielki, według różnych źródeł spoczywać na jego terenie może około trzystu poległych w Bitwie nad Bzurą, polskich żołnierzy. Jak mówi Jakub Wojewoda, choć porządkowanie cmentarza z pełną parą ruszyło niedawno, dbano o niego już wcześniej:

 Od lat jako stowarzyszenie i muzeum, pielęgnowaliśmy ten cmentarz we współpracy z samorządem Gminy Młodzieszyn, a w ubiegłym roku rozpisałem projekt, dzięki któremu udało się pozyskać środki na jego renowację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy okazji programu dla opiekunów miejsc pamięci. W trakcie prac, jakie prowadziliśmy latem, poznaliśmy rodziny pochowanych. Przekonaliśmy się naocznie, że polegli nie są tak naprawdę bezimienni, że mają swoją tożsamość i my tę tożsamość pomagamy odkrywać poprzez przywracanie pamięci o, zapomnianych niekiedy, miejscach pochówku.

W sobotę odbędzie się odsłonięcie nekropolii. W czasie uroczystości ksiądz proboszcz Dariusz Kuźmiński poświęci mogiły i poprowadzi modlitwę za poległych, zaś Jakub Wojewoda przedstawi krótki rys historyczny tego miejsca. W programie także złożenie kwiatów i zapalenie świateł pamięci.

Jakub Wojewoda podkreśla, że na terenie Gminy Młodzieszyn jest dziesięć cmentarzy wojennych z I i II wojny światowej, a utrzymanie takiej liczby nekropolii wymaga stosunkowo dużych nakładów finansowych:

- Wyszukujemy możliwości finansowania takich obiektów, aby te miejsca uwidocznić, ale też tworzyć nowe szlaki turystyczne, jak miało to miejsce w przypadku Traktu Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą, który stał się popularny w całej Polsce, również dzięki grze o nazwie Geocoaching.

Jak się okazuje, miejsca pochówku mogą być atrakcją turystyczną. Projekt Geocoaching jest skierowany do posiadaczy nawigacji, którzy na podstawie współrzędnych geograficznych, określonych przez innych uczestników gry, poszukują ciekawych miejsc i w specjalnych skrytkach zostawiają po sobie podpis na liście obecności oraz drobne upominki dla kolejnych poszukiwaczy przygód i historii.

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%