Zamknij

Nie dla obniżenia pensji wójta Orlińskiego: tego jeszcze nie było

15:39, 18.07.2018 MF Aktualizacja: 22:28, 19.07.2018
Skomentuj

Tego jeszcze w naszym samorządowym ogródku nie mieliśmy, chociaż pomrukiwania, a nawet pohukiwania w związku z „przymusem” podejmowania przez radnych uchwał o zmniejszeniu wynagrodzenia swoich wójtów, burmistrza czy starosty już były słyszalne (na przykład w mieście i powiecie). Jednak to Rada Gminy Sochaczew jako pierwsza nie przyjęła uchwały. Dziś dokument odrzucono stosunkiem głosów 9 przeciw, przy 5 za. Pytanie zasadnicze brzmi, co teraz?

 

Rada Gminy Sochaczew zmierzyła się dziś z uchwałą o obniżeniu wynagrodzenia wójta Mirosława Orlińskiego. Podobnie, jak w innych samorządach, miało się w ten sposób stać zadość ostatniemu rozporządzeniu Rady Ministrów w tej sprawie, zgodnie z którym samorządowcy, podobnie jak posłowie i senatorowie, mają od lipca zarabiać średnio o 20 % mniej. Rada gminy świadomie przełożyła temat na dziś, nie chcąc go łączyć z absolutorium, którego udzielała wójtowi podczas ostatniej sesji.

Sekretarz gminy Elżbieta Kowalczyk przed odczytaniem uchwały nazwała sytuację nierówną walką.

- Wiemy dobrze, że zależy nam na wysokim wynagrodzeniu dla wójta, a nie na niższym, ale niestety rozporządzenie Rady Ministrów z 15 maja jasno i wyraźnie przedstawiło tabelę, także nie mamy wyjścia.

Przewodniczący Rady Gminy Czesław Ćwikliński wyraził swoje stanowisko w jeszcze ostrzejszych słowach.

- To my powinniśmy decydować, ile zarabiać ma wójt. To my mamy go również w ten sposób oceniać. Tymczasem stawia się nas, samorząd, przed sytuacją bez wyjścia, każąc głosować tak, jak za nas zdecydowało demokratyczne państwo. Taka to właśnie demokracja, gdy jeden rządzi.

Po tych słowach większość radnych postanowiła zagłosować jednak nie tak, „jak jej się każe”, ale tak, jak najwyraźniej uważa. I tak oto stosunkiem głosów 9 „przeciw” i 5 „za” uchwała została odrzucona.

Pytanie zasadnicze brzmi, co teraz? Wszystko wskazuje na to, że decyzja radnych zostanie uchylona przez wojewodę mazowieckiego i cała procedura, włącznie z wypłatą wynagrodzenia wójtowi, się wydłuży.

Dodajmy, że nie przyjęta dziś uchwała, określała wynagrodzenie wójta następująco:

- wynagrodzenie zasadnicze 4700 zł

- dodatek funkcyjny 1900 zł

- dodatek specjalny stanowiący 40 % łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego 2640 zł

Ponadto wójtowi zgodnie z przepisami przysługują dodatek za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowe oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Do sprawy zapewne wrócimy.

 

 

(MF)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

zbigniewzbigniew

3 2

Samorządy są samorządne i nikt nie powinien nic nakazywać odgórnie. Brawo radni. 17:53, 19.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

helahela

3 2

A ja jestem za obniżaniem wynagrodzeń, które są bardzo wysokie. 21:49, 19.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%